Letná čitáreň U červeného raka

knižnica

Mestská knižnica v Bratislave otvára novú sezónu v Letnej čitárni U červeného raka už 15. mája.

 

odporúčame!

Čitáreň bude tento rok otvorená do 31. augusta od pondelka do piatku v čase od 9:00 do 20:00 a v soboty od 10:00 do 18:00. V nedeľu je čitáreň zatvorená.

Nájdete tam obľúbenú dennú tlač a časopisy, prístup na internet a pokojné miesto na oddych v centre mesta. Čitáreň bude tiež prinášať pravidelné podujatia a kultúrny program. 

Oáza pokoja bola – aj je – umiestnená v bývalej obrannej priekope mesta Bratislava, ktorá bola vytvorená okolo polovice 14. storočia ako dôležitý prvok pasívneho obranného systému mesta. Dodnes sa zachovali údaje o chove rýb, o čerpadlách, či kolesách, ktorými sa do priekopy dopravovala voda.

Čitáreň obklopujú pozostatky bývalého stredovekého opevnenia. Vstupuje sa do nej cez barokový dom postavený do barbakanu Michalskej brány pred polovicou 18. storočia (dnes Michalská 26), kde sídli Múzeum farmácie – Lekáreň U červeného raka. Cez kamenný portál a predbránie sa návštevník dostane ku schodom, ktoré vedú dole na úroveň bývalej priekopy.

Časť opevnenia v úseku čitárne dodnes pripomína Prašná bašta. Správy o nej pochádzajú z roku 1520. Mohutná stavba je zachovaná len v hmote vybiehajúcej z hradbového múru. Počas úprav sa tu našla veľká kamenná kľúčová strieľňa. Na mieste strieľní sú dnes osadené okná.

Pôvodnou časťou opevnenia je aj most (v začiatkoch drevený, jeho časť sa dvíhala reťazami). Most postavený z tehly – ako ho poznáme dnes – pochádza z obdobia po polovici 17. storočia, upravený bol v 18. a 19. storočí.

Spracované podľa: Ševčíková, Zuzana a kol.: Pamiatková obnova záhrady U červeného raka. Bratislava

 

Letná čitáreň U Červeného raka
Michalská 26
81479 Bratislava


02/544 31 316
veduca.krasna@mestskakniznica.sk

http://mestskakniznica.sk
Otváracie hodiny:
Po: 9 - 20
Ut: 9 - 20
St: 9 - 20
Št: 9 - 20
Pi: 9 - 20
So: 10 - 18