Letná čitáreň U červeného raka (náhrada na Klariskej 16)

knižnica

Namiesto Letnej čitárne U červeného raka tento rok Mestská knižnica v Bratislave pozýva do novej čitárne na Klariskej 16. Z dôvodu stavebných prác v tejto sezóne nie je možné sprístupniť priestory U červeného raka verejnosti, avšak všetky obľúbené služby ponúkne aj letná čitáreň na nádvorí knižnice.

 

odporúčame!

Letná čitáreň na Klariskej bola v prevádzke každý pracovný deň do 31. 8. Momentálne je zatvorená.

---

Z dôvodu stavebných prác v tejto sezóne nie je možné sprístupniť priestory U červeného raka verejnosti

Oáza pokoja bola – aj je – umiestnená v bývalej obrannej priekope mesta Bratislava, ktorá bola vytvorená okolo polovice 14. storočia ako dôležitý prvok pasívneho obranného systému mesta. Dodnes sa zachovali údaje o chove rýb, o čerpadlách, či kolesách, ktorými sa do priekopy dopravovala voda.

Čitáreň obklopujú pozostatky bývalého stredovekého opevnenia. Vstupuje sa do nej cez barokový dom postavený do barbakanu Michalskej brány pred polovicou 18. storočia (dnes Michalská 26), kde sídli Múzeum farmácie – Lekáreň U červeného raka. Cez kamenný portál a predbránie sa návštevník dostane ku schodom, ktoré vedú dole na úroveň bývalej priekopy.

Časť opevnenia v úseku čitárne dodnes pripomína Prašná bašta. Správy o nej pochádzajú z roku 1520. Mohutná stavba je zachovaná len v hmote vybiehajúcej z hradbového múru. Počas úprav sa tu našla veľká kamenná kľúčová strieľňa. Na mieste strieľní sú dnes osadené okná.

Pôvodnou časťou opevnenia je aj most (v začiatkoch drevený, jeho časť sa dvíhala reťazami). Most postavený z tehly – ako ho poznáme dnes – pochádza z obdobia po polovici 17. storočia, upravený bol v 18. a 19. storočí.

Po poslednej rekonštrukcii bola pre verejnosť slávnostne sprístupnená 23. mája 2007. Jej prírodné prostredie dopĺňajú barokové plastiky a tzv. Novinový kôň.

Spracované podľa: Ševčíková, Zuzana a kol.: Pamiatková obnova záhrady U červeného raka. Bratislava

 

Letná čitáreň U Červeného raka
Michalská 26
81479 Bratislava


02/544 31 316
veduca.krasna@mestskakniznica.sk

http://mestskakniznica.sk
Otváracie hodiny:
Po: 9 - 19
Ut: 9 - 19
St: 9 - 19
Št: 9 - 19
Pi: 9 - 19
So: 10 - 18