koncert

Zelená pošta

Minulý rok uplynulo 50 rokov od vydania legendárneho albumu Zelená pošta. Tento projekt je označovaný ako jeden z najlepších albumov slovenskej hudby. Po veľkom úspechu a vypredaných koncertoch po celom Slovensku, majú fanúšikovia tohto albumu poslednú šancu užiť si legendárne skladby autorskej dvojice Marián Varga - Pavol Hammel v koncertnom prevedení. Počas bratislavského koncertu odspieva pieseň Ľalia poľná aj pezinský chrámový zbor Ad Una Corda.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Najslávnejšia skladba autorskej dvojice Varga / Peteraj - Ľalia poľná má výnimočné miesto v slovenskej hudobnej histórii, je však výnimočná aj pre Pavla Hammela. „Táto ikonická pesnička je z albumu Na II. programe sna z roku 1977 a bola aj skladbou, ktorú som zaspieval Mariánovi Vargovi  na jeho poslednej rozlúčke,“ spomína Pavol Hammel. 

„Teším sa, že zbor Ad Una Corda prijal naše pozvanie a zaspievam si s nimi aj nezabudnuteľnú skladbu Ľalia poľná. Tieto koncerty sú totiž nielen pokračovaním turné pri príležitosti 50 rokov od vydania albumu, ale aj spomienkou na našich kamarátov, hudobníkov Fedora Freša a Mariána Vargu, ktorí by tento rok oslávili 76 rokov,“ uviedol Pavol Hammel.

Pezinský chrámový zbor Ad Una Corda fanúšikovia Pavla Hammela poznajú nielen z predchádzajúcich koncertov, ale aj z účinkovania v hudobno-tanečnom divadle Everest, ktoré pre Slovenské národné divadlo napísal P. Hammel v roku 2009. 

Kvalitu skladieb potvrdili aj minuloročné koncerty, kde kapela v zložení Fero Griglák, Martin Valihora, Fedor Frešo jr., Vladislav „Slnko“ Šarišský, Peter Preložník a Pavol Hammel koncertovala s veľkým úspechom a nekončiacim potleskom pred vypredanými hľadiskami po celom Slovensku.

„Minuloročné koncerty  pod názvom Zelená pošta mali mimoriadny ohlas na Slovensku a hneď  začal byť o ne záujem aj  v Česku. Predsa len naša platňa spred 50 rokov bola v bývalom Československu hudobným fenoménom po skladateľskej a interpretačnej  stránke. Veď mená, žiaľ dnes už zosnulých hudobníkov ako Marián Varga, Fedor Frešo a gitarista Radim Hladík boli toho zárukou,“ prezradil ku koncertom Pavol Hammel .„Keďže organizovať členov  súčasnej skupiny, je vzhľadom na ich vyťaženosť v rôznych projektoch, časovo náročné, rozhodli sme sa okrem koncertov v Prahe a v Brne, pridať  koncerty ešte raz v Bratislave a Košiciach. No a potom sa uvidí, či zvládneme ešte tieto koncerty s týmto programom aj o ďalších 10 rokov, keď bude 60 rokov od vydania tejto platne Zelená pošta,“ dodal s úsmevom P. Hammel.  

Koncertný program turné Zelenú poštu tvorí najmä desať skladieb tohto výnimočného albumu - medzi nimi napríklad Smutná ranná električka, Páví ples, Slnečnice či Z ďatelín.  Dvojhodinové vystúpenie je doplnené o ďalšie skladby ako napr. hity Zvoňte zvonky, Labutie piesne, Pieseň z kolovrátku, ale aj o skladby Collegium Musicum - Mikrokozmos a Hommage á J.S.Bach.

„Rád by som spolu s kapelou pozval fanúšikov na koncerty, lebo do Košíc a Bratislavy sa už s projektom Zelená pošta neplánujeme vrátiť. Veľmi sa teším, že septembrové koncerty boli vypredané a fanúšikovia z nich odchádzali nadšení. Verím, že tomu bude aj teraz, koncom mája,“ prezradil Pavol Hammel. Na pódiu spolu s ním budú hrať poprední slovenskí hudobníci Fero Griglák, Martin Valihora, Fedor Frešo jr., Vladislav „Slnko“ Šarišský, Peter Preložník. A v Bratislave bude na fanúšikov čakať hudobné prekvapenie, na pódiu sa predstaví aj 20 členný spevácky zbor. 

Legendárna nahrávka vyšla pôvodne v roku 1972 vo vydavateľstve Opus v produkcii Fedora Freša. Okrem Paľa Hammela a Mariána Vargu v nej účinkovali aj Vargovi spoluhráči z formácie Collegium musicum Fedor Frešo (basová gitara, spev), Dušan Hájek (bicie) a Rastislav Vacho (gitara).

V dvoch skladbách hosťoval známy český gitarista zo skupiny Modrý efekt Radim Hladík. Zvuk Zelenej pošty dotvorili štúdiový sláčikový orchester Československého rozhlasu a Bratislavské dychové kvinteto.

Platňa obsahovala 10 skladieb, z ktorých najznámejšou sa stala „Smutná ranná električka“. Obal platne s koňom, sadom a biliardovým stolom navrhol Tibo Borský.

Vstupné: predpredaj 30€ / 35€ / 39€

Odporúčame

koncert

Pošli Katku na Berklee - Benefičný koncert s hosťami

Koncert mladej a talentovanej skladateľky, klaviristky a speváčky, ktorej tvorba vychádza z aranžmánov ľudových piesní. Zároveň...Viac
So 24.6.2023 / Pink Whale
odporúčame!
koncert

Peter Nagy

Ut 18.7.2023 / Šimák Zámok Pezinok
odporúčame!
prednáška / diskusia

Prehliadka plavidla Remorkér Šturec

Múzeum dopravy Bratislava vás pozýva na prehliadku národnej kultúrnej pamiatky remorkér Šturec, ktorý je umiestnený na funkčnom...Viac
10.6.2023 - 10.6.2023 / Bratislava, Zimný prístav
odporúčame!
film

My Thoughts Are Silent

Vadym je 25-ročný skladateľ a zvukový inžinier žijúci v Kyjive, ktorý si nutne potrebuje oddýchnuť. Práca snov prichádza práve...Viac
Ut 18.7.2023 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!