koncert

Jarné BJD: The Wooten Brothers, Baron Haze

Victor, basa, Joseph, klávesy, Roy, bicie, Regi, gitara. Už viac ako štyri desaťročia sú Wootenovci známi ako najtalentovanejšia a najdynamickejšia bratská skupina, akú kedy jazzový svet poznal. Od mladosti boli koncertnou jednotkou, ktorá vždy nanovo definuje hranice jazzu, funku, soulu, R&B, rocku a bluegrassu. Ako The Wootens debutovali polovici 80. rokov ešte ako pätica. Teraz vyrážajú na prvé spoločné turné od predčasnej smrti piateho brata, saxofonistu Rudyho v roku 2010. Predkapelou večera bude Baron Haze.
odporúčame!
16.05.2024, Št

Najslávnejším z bratov je basák Victor Wooten, päťnásobný držiteľ ceny Grammy, ktorý je považovaný za jedného z najlepších žijúcich basgitaristov, často porovnávaný s Jacom Pastoriusom. Časopis Rolling Stone ho označil za jedného z desiatich najlepších basgitaristov všetkých čias. 

Joseph Wooten má závratný zoznam talentov, ktorý je pôsobivý aj na pomery klanu Wootenovcov. V súčasnosti je klávesistom skupiny Steve Miller Band, je skladateľom, motivačným rečníkom, a zároveň aj fantastickým spevákom. Spolupracoval s hviezdami ako Whitney Houston a Kenny G, má vlastnú kapelu, a vypomáha svojmu mladšiemu bratovi ako klávesista, spevák a skladateľ v skupine The Victor Wooten Band. 

Famózny bubeník a perkusionista Roy "Futureman" Wooten je tiež päťnásobným držiteľom ceny Grammy, spolu s Victorom bol zakladajúcim členom skupiny Béla Fleck and the Flecktones. Roy je známy najmä vďaka svojim zbesilým, nenapodobiteľným vystúpeniam na pódiu, ktoré umocňuje surrealistickým výberom nástrojov: jeho charakteristickými vynálezmi sú The Drumitar či klávesy RoyEl. Jeho pôsobivá sólová kariéra a projekty Black Mozart presahujú žánre klasiky, jazzu, soulu, gospelu a hovoreného slova.

Regi "Teacha" Wooten si svojím charakteristickým gitarovým štýlom akordov, slappingu, tappingu a zbesilého brnkania získal celosvetovú slávu, aj prirovnania k Jimimu Hendrixovi, Frankovi Zappovi a Chuckovi Berrymu. Regi je známy ako "The Teacha" - vyučoval mnohých významných hudobníkov, svojich malých bratov Josepha a Victora učil, keď mal sám len 9 rokov.

The Wooten Brothers spoločne prinášajú na pódium neobyčajnú úroveň skúseností, originality a hudobných znalostí. Ich vystúpenia sú vysokoenergetickou, superfunkovou zmesou štýlov vrátane originálnych piesní a klasiky.

Stručne povedané: títo bratia sú skutoční machri a ich koncert si nemôžete nechať ujsť.

The Wooten Brothers v roku 1978

Baron Haze je česko-slovenská formácia, ktorú založila frontmanka kapely Simona Hulejová (SK) spolu s basgitaristom Marekom Pachom (SK). Dvojica sa stretla počas štúdia jazzovej hudby na VOŠ a Konzervatóriu Jaroslava Ježka v Prahe. Ku kapele sa postupne pridali ďalší absolventi KJJ a VOŠ: etablovaný bubeník Pavel Plašil (CZ) (Lake Malawi, Eva Burešová), gitaristka Kateřina Hošková (CZ) , a pianista Robin Galia (CZ), ktorý hráva aj s Katarziou.

Simona , etablovaná speváčka s bohatou hudobnou minulosťou a rodáčka z Liptova, má za sebou silné folklórne korene, ktoré ju inšpirujú v tvorbe. Príkladom môže byť zhudobnená trávnica ,,Holúbky,, ktorú celý život spievala so svojou starou mamou, ikonou slovenského folklóru ,Hankou Hulejovou.

Harmonické postupy sú moderné s využitím mnohých modálnych a jazzových prvkov, okrem línie spevu, ktorá je dominantná, dostávajú priestor aj inštrumentalisti využívajúci prvky improvizácie. Najkrajšie na ich živých vystúpeniach sú momenty, kedy nechávajú priestor slobodnej tvorbe. Skúšajú s odvahou hranice jazzu nielen v speve, ale aj v komunikácii medzi hudobnými nástrojmi.

Baron Haze je fúziou rôznych žánrov ako worldmusic, progressive soul a jazz, vystupovali napríklad na Mladí ladí jazz v Prahe v Jazzdocku, Citysounds festivale v Bratislave alebo Mikulášskom jazzovom festivale. Boli ocenení Slovenskou jazzovou spoločnosťou, a cenou Soza za autorskú skladbu Stepping into the light.

Baron Haze nahrali svoju prvú Live session, kolekciu 5 piesní, v renomovanom štúdiu Svárov, ktorú nájdete na youtube a všetkých streamovacích platformách. 
 

Vstupné od 33€ do 43€ 

 

Odporúčame

festival

Víkend otvorených parkov a záhrad 2024

Cieľom podujatia je priblížiť krásu parkov a záhrad ako aj šíriť myšlienky ich aktívnej ochrany a kvalitnej údržby. V Bratislave...Viac
31.5.2024 - 2.6.2024 / Bratislava
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Punctum contra punctum

Punctum contra punctum [lat.] — Bod proti bodu. Kompozičná technika využívaná vo viachlasnej hudbe, spájajúca na harmonickom...Viac
Št 23.5.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
výstava

VyNIKAjú. Ukryté pod šatami

1.3.2024 - 31.5.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
výstava

Metro, ktorým sa nevozíme

Obrazová výstava vás prenesie do veľkej kapitoly v dejinách plánovania verejnej dopravy v našom meste prostredníctvom počítačovej...Viac
29.2.2024 - 28.2.2025 / Múzeum dopravy
odporúčame!