koncert

Trammed

Séria experimentálnej hudby Trammed sa koná v električke T3 na Tyršáku. V máji Új Bála a Danse Musique Rhône Alpes, v novembri Ana Fosca.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

15. júnaPelada (PAN) / w y m e

Duo vychádzajúce z montrealskej undergroundovej scény, ktoré rýchlo upútalo pozornosť nielen svetovej tanečnej scény. Predtým ako sa v roku 2019 s debutovým LP Movimiento Para Cambio stali súčasťou prestížneho labelu PAN (Eartheater, Amnesia Scanner, Arca, Lee Gamble...) stihli vydať dve EPčka a vyniknúť svojimi radikálnymi a živelnými vystúpeniami.

Debut Mixmag rovno zaradil medzi najlepšie albumy dekády, Resident Advisor či FACT Mag ho označili za jednu z najlepších nahrávok roka, Stereogum za najlepší elektronický album roka, kým DJ Mag napísal, že "sú vitálnym a súčasným prírastkom do punkového kanónu tanečnej hudby".

Ich spolupráca je zmesou naliehavých vokálov v španielčine zameraných na témy moci, kontroly, sociálnej spravodlivosti s hardvérovými samplermi, syntetizátormi a bicími automatmi. Jedinečný zvuk ich priviedol k tomu, že vystupujú v rôznych kontextoch, či už ide o hranie s punkovými formáciámi alebo naopak o živé vystúpenia počas vrcholných hodín v kluboch ako je Berghain. 

Počas pandémie zbierali na online koncertoch peniaze pre miestne charitatívne organizácie vystúpením na dnes už legendárnej LGBTQiA2+ Zoom párty Club Quarantine, a tiež pre latinskoamerický queer kolektív Chimbites (ktorého organizuje Chris). 

V roku 2022 sa Pelada vracia na koncertné pódiá s očakávaným druhým albumom, ktorý je momentálne vo výrobe a vyjde už čoskoro. Zvuk aj étos Pelady sa premieta do galvanizujúcej živej šou, ktorá rozprúdi tanečné parkety na festivaloch, v zapnutých klubových zónach aj v punkových bunkroch - a samozrejme aj v električke.

Vstupné dobrovoľné, odporúčané 9,50.

5. novembra:  Ana Fosca 

Ana Fosca je nezameniteľná vo svojej strhujúcej artikulácii najviscerálnejších a najhlučnejších hraníc experimentálnej hudby. V komunite spriaznených duší a umelcov sa Linn Hvid prvý krát ocitla v kodaňskom klube Mayhem, kde v plodnom noiseovom okruhu odohrala svoje prvé koncerty. Nedlho na to pravidelne hrávala v Dánsku, Švédsku či Nemecku po rozličných DIY kluboch a squatoch.

Či už Hvidovej tvorbu opíšeme ako death industrial, dark ambient alebo dokonca drone, je to turbulentný ťah medzi introvertnými a extrovertnými stavmi, ktorý najlepšie definuje jej hudbu. Experiment zostáva hnacím motorom, ktorý posúva jej prácu do tvorivého napätia s množstvom zvukových praktík a foriem okolo lešenia elektroakustiky.

Intenzita hluku, ktorá je zároveň pútavá a meditačná, zostáva jemná v štruktúre. Naliehavosť a šok jej syntézy a kompozícií sa môže rýchlo prepadnúť do šepotavých krívd a dusivých odrazov. Krúži okolo tém smútku a existenciálnej agitácie, hutná intimita hrania nahlas pri živom hraní je vyvážená Hvidovej horlivou túžbou komunikovať s publikom, intímne a bezprostredne.

Debutový album SOMA vyšiel na Nazlo Records a Helen Scarsdale Agency ho označila za jeden z releasov roka. Hvid nedávno započala spoluprácu s Vanity Productions (Christian Stadsgaard z Posh Isolation), s ktorým vydala nahrávku Reach.


Domáci Urbanfailure, spoluzakladateľ Urbsounds labelu, prednedávnom vydal nový album Recurring Errors na budapeštianskom labely Exiles. Urbanfailure sa od konca 90. rokov venuje abstraktnej, kybernetickej elektronike. Ústredným bodom jeho práce je skúmanie syntetizátorov a hardvéru pri vytváraní záplavy strojového rytmu a strohých erupcií hluku. Urbanfailure prenáša z jeho prístrojov mutujúce vzory a sekvencie, ktoré sú rovnako svižné ako brutálne. Rýchle odbočky, skákanie a mávanie rúk bežia uprostred chrumkavého programovania bubnov a zrnitých modulácií. Kybernetické úponky surovej elektriny vybuchujú a kolabujú pozdĺž nestabilných tŕňov rytmu.

Vstup možný v režime OP.

Odporúčame

koncert

Explore: Pom Poko (NO), Deti

Št 15.12.2022 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Frankenstein – National Theatre London

Kultový divadelný hit podľa gotického románu Mary Shelley v réžii oscarového Dannyho Boylea s hudbou Underworld.Viac
So 10.12.2022 / Kino Nostalgia
odporúčame!
výstava

Antonín Kratochvíl (CZ) – Z očí do očí 1

2.11.2022 - 22.12.2022 / Stredoeurópsky dom fotografie
odporúčame!
výstava

Martin Kollár, Martin Štrba, Ester Sabik - Tekuté piesky

3.11.2022 - 19.2.2023 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!