koncert

Tashi Wada Group feat. Julia Holter & Corey Fogel, Line Gate

Skladateľ a performer Tashi Wada prináša z L.A. so skupinou svoju víziu hudby, ktorá by mala byť podľa neho taká priama, ako sa len dá. Minimalisticky jednoduchá a pritom silná, až mystická.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Pozoruhodný experimentátor Tashi Wada prinesie 3. apríla do A4 – priestoru súčasnej kultúry v Bratislave svoj nový projekt a s ním aj výnimočnú skladateľku a hudobníčku Juliu Holter. Ich spoločné zaklínanie chráni pred všadeprítomným hlukom a smogom a prináša neobvyklú hudbu do časov rýchleho vzrušenia a nadvlády algoritmov.

Tashi Wada je mladý skladateľ z Los Angeles. Experimentuje s časťami hudby, nad ktorými sa mnohí nezamýšľajú: netradičné ladenie, rezonancia, či psychoakustické efekty, ktoré vyvoláva kombinácia rôznych tónov. Vychádzajú mu z toho bohaté zvukové svety plné neočakávaných zvratov.

Tashi Wada je synom skladateľa Yoshi Wadu, člena umeleckého hnutia Fluxus, ktoré v šesťdesiatych rokov ohýbalo vnímanie toho, čo znamená hudba.  Yoshi Wada prišiel po vojne z Japonska do newyorského downtownu a v jeho experimentoch cítiť aj odlesky japonskej starovekej hudby gagaku.

Hudobnú tradíciu si ctí a pretvára aj Tashi Wada, je počuť kdesi v diaľke v jeho hĺbavej, meditatívnej hudbe. Tá vzniká na hudobných aj nehudobných nástrojoch: sirény, minimalistické gajdy, nekonečný tón starého organu, k tomu perkusie a hlasy ako z iného sveta. Nástroje zdanlivo spolu nehrajú, no keď sa započúvate, dokážete nájsť ich zvláštnu harmóniu. Jeho album Nue vyšiel koncom minulého roka na brooklynskej značke RVNG Intl. – vydavateľstve pre skutočných znalcov. Tashi Wada prináša svoju víziu hudby, ktorá má byť taká priama, ako sa len dá, a má evokovať nekonečné snívanie plné radostí, ale aj démonov.

Na svoj najnovší projekt Wada pozval perkusionistu Coreyho Fogela a Juliu Holter, známu ako originálnu autorku a speváčku náročnejšieho popu. Trojica sa stretla už na jej minuloročnom, oceňovanom albume Aviary. Julia Holter tu pracuje so súčasnou vážnou hudbou. Je však flexibilná - či už nahráva zvuky okolia, alebo skladá konvenčné piesne, Holter rada experimentuje so svojim hlasom. Preto si ancu vidieť hrať a spievať túto mimoriadnu hudobníčku netreba nechať ujsť.

Domácim zástupcom v stredu večer bude projekt Line Gate. Michal Vaľko tu hrá sólo na archaický nástroj ninera, zvaný tiež hurdy-gurdy. Ninera však vydáva zvuky, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny elektronický drone-experimentátor.

------

Vstup: 8€ / 10€ na mieste

Odporúčame

festival

Open Jazz fest 2017

So 25.7.2020 / Zelená voda, Nové Mesto nad Váhom
odporúčame!
výstava

Patrícia Koyšová - Catch me if you can

17.6.2020 - 27.7.2020 / White & Weiss Gallery
odporúčame!
festival

Punkáči deťom 2020

27.8.2020 - 30.8.2020 / Letisko Trenčín
odporúčame!
film

MFFK Febiofest 2020

MFF Febiofest je v oficiálnom termíne zrušený. Náhradný termín bude, otázne je kedy. Budeme Vás informovať. Podrobné stanovisko...Viac
30.9.2020 - 4.10.2020 / Bratislava
odporúčame!