koncert
party

Spring Swing

Jarný swing prebudí naše hlavné mesto do sviežej jarnej nálady pozitivizmom nákazlivou hudbou a tancom. Stredisko kultúry na Vajnorskej ulici sa premení na štýlovú tančiareň v duchu prvej republiky. O živú hudbu sa počas celého večera postará swingový orchester Fats Jazz Band pod vedením Ladislava Fančoviča a atmosféru dotvorí tanečný workshop školy B-swing.

Táto akcia sa konala v minulosti

Dámy v elegantných róbach, gentlemani v smokingoch, kožušinové límce, cylindre, cigaretové špičky, zamat, satén, korálky, pravé šampanské. Toto všetko v nás automaticky evokuje obdobie prvej Československej republiky, filmových hviezd, pánov továrnikov so šarmantnými synmi a mladých dám z vysokej spoločnosti búriacich sa proti zastaralým konvenciám.

Je skvelé, že si z obdobia 30. a 40. rokov môžeme dnes vyberať iba pozlátko, túto značne skreslenú predstavu života – sen zo zlatého plátna. Keby sme v tej dobe ale mali žiť (v inej spoločenskej vrstve ako v rodine pána továrnika), s najväčšou pravdepodobnosťou by sme utekali naspäť do prítomnosti.

Čím to ale je, že nás táto doba dodnes opantáva a milióny ľudí na celom svete sa príležitostne (a niektorí aj celoživotne) pomyselne premiestňujú o 100 rokov do minulosti, chodia patrične oblečení na dobové večierky, tančiarne, plavby parníkmi či cesty vlakmi? Odpoveď je asi v pocite, ktorý v nás nevdojak vyvoláva sentiment po stratenej slušnosti, elegancii, gentlemanstve a noblese. A tento pocit môžete zažiť doslova na vlastnej koži aj v Bratislave, už o 2 týždne.

Na Jarnom Swingu sa bude dať tancovať alebo len tak príjemne sedieť pri sviečkach a dobrom slovenskom vínku so skvelou hudbou Fats Jazz Band-u a návštevníci sa budú môcť naučiť aj základné kroky niektorého z dobových tancov lektormi tanečnej školy B-Swing. Ľudia sa na tieto tančiarne už tradične obliekajú v štýle prvej polovice minulého storočia, takže atmosféra býva vskutku čarovná, akoby sa všetci spolu s návštevníkmi preniesli o 100 rokov do minulosti.

Vstupné: predpredaj 19€

Orchester Fats Jazz Band sa za viac než dekádu svojej existencie vypracoval na medzinárodne uznávaný štýlový orchester, ktorý udržiava historickú podobu jazzu tak, ako ho vo svojich počiatkoch hrávali najväčšie legendy. Aj slovenskú a českú scénu vtedajšej tanečnej hudby reflektuje tento „little big band“ autentickým spôsobom – na originálnych zrekonštruovaných hudobných nástrojoch, v na mieru šitých oblekoch podľa dobových strihov – jednoducho ako vystrihnutí z filmov.

Fats Jazz Band je autentický hot jazzový a swingový orchester – kapelník Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť jazzové šlágre presne tak, ako ich vo svojej dobe nahrali jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, dobové oblečenie a celkový prejav orchestra a spevákov sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.

Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.

Odporúčame

divadlo

Petra Fornayová a kol.: Zelená je tráva

Alebo načo umývať pohárik od jogurtu, keď niekto lieta štyrikrát za rok do Thajska. Docu-fiction predstavenie predstavuje...Viac
Pi 31.5.2024 / PAKT kultúrne centrum
odporúčame!
divadlo

Roya London Ballet: Labutie jazero

Najslávnejší balet sveta Labutie jazero v podaní sólistov z Royal London Ballet prvýkrát na Slovensku.Viac
Po 25.11.2024 / NTC
odporúčame!
koncert

Jarné BJD: Mike Stern Band, O.B.C.

Mike Stern prichádza na jarné jazzáky s fantastickým bandom: Dennis Chambers, bicie, Hadrien Feraud, basa, Bob Franceschini,...Viac
Ut 21.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!
film

Vysvetlenie na všetko

Stredoškolák Ábel sa snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky...Viac
Po 27.5.2024 / Kino Mier Senec
odporúčame!