koncert
party

Swingový majáles

Dlhoročnú tradíciu májových tanečných zábav, takzvaných majálesov, aj tento rok oživia v piatok 24.5.2019 vo V-klube v Bratislave.

Táto akcia sa konala v minulosti


Už šiestu sezónu môžu priaznivci obdobia prvej republiky navštíviť štylizovanú tančiareň v duchu hot jazzu a swingu dvadsiatych až štyridsiatych rokov minulého storočia. O živú hudbu sa počas celého večera postará orchester Fats Jazz Band pod vedením Ladislava Fančoviča. Bravúrne ukážky tancov a workshop tanca „collegiate shag“ predvedú lektori tanečnej školy B-Swing a atmosféru doplní dobová módna prehliadka na tému „Dnes mám prvé randevú“. Nebude chýbať ani tradičný vintage fotokútik!

O Swingovom majálese nám porozprávala organizátorka a speváčka Jana Dekánková: „Veľmi sa teším, že sa nám už šiesty rok darí vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja, grantového systému Ars Bratislavensis a Národného osvetového centra udržať pravidelné štýlové dobové tančiarne vo V-klube. Tento rok sme okrem živej swingovej hudby a vtipného tanečného workshopu tanca „collegiate shag“ pripravili aj dobovú módnu prehliadku originálnych odevov z 30-tych rokov od združenia „Prvorepubliková móda“ z Moravy. Tému módnej prehliadky sme zvolili podľa populárneho dobového šlágru „Dnes mám prvé randevú“, ktorý nesmrteľne interpretoval František Krištof Veselý, takže sa okrem dobových šiat dozvedia návštevníci aj niečo o tom, ako sa chodilo na „rendez-vous“ pred takmer 100 rokmi.

Na majálese sa bude tancovať alebo len tak príjemne sedieť pri sviečkach a dobrom slovenskom vínku. Fats Jazz Band však čaká v máji aj veľké turné po Slovensku a nahrávanie nového CD albumu. Viac nám prezradil kapelník , Ladislav Fančovič: „Tento rok odohráme vyše 20 koncertov po celom Slovensku a v máji začíname prvými šiestimi v Bernolákove, Vrútkach, Michalovciach, Mníchovej Lehote, Senci a Žiline. Väčšinu z týchto koncertov odohráme v rámci projektu „Nebojte sa jazzu“, ktorý získal podporu z Fondu na podporu umenia. V máji nás ale čaká aj nahrávanie dlho očakávaného vianočného albumu, aj keď to možno znie smiešne. Vydanie CD je totiž niekoľkomesačný proces a keďže nás čaká nabitá jesenná sezóna, nechceme si to nechávať na poslednú chvíľu, aby sme CD mohli pokrstiť na Swingových Vianociach.“

- Večer osviežime aj módnou prehliadkou originálnych historických odevov kolektívu Prvorepubliková móda s témou "Dnes mám prvé randevú!"

- Po celý večer hrá swingový orchester Fats Jazz Band.

- Tanečná škola B-Swing Vás naučí tancovať rozkošný tanec "collegiate shag"

- Vintage fotokútik of fotografky Lucie Minárovej

- chuťovky pod mlsné jazýčky sa tradične postará Rebarbora

- Oblečte sa čo najdobovejšie a získajte cenu. Na základe diváckych podnetov sme sa vrátili k súťaži o najlepšie dobovo oblečenú dvojicu (nie nutne opačného pohlavia).

- Súčasťou majálesu bude aj bazár. Prineste svoje vintage kúsky, ktoré chcete predať a poskytneme Vám na ne priestor. O predaj sa postará náš team, cenu si určujete sami. Prosíme ale, aby ste naozaj nosili iba oblečenie vhodné na obdobie 1920-1950, nič modernejšie, ani sukne či šaty nad kolená a podobne.

- Večer je určený rovnako pre tých, ktorí si radi pri kvalitnej hudbe posedia pri vínku, ako aj pre tých, ktorých nohy nedokážu ostať dlho pod stoličkou.

--------------

Vstup: 8€ / 14€


--------------

Fats Jazz Band je autentický hot jazzový a swingový orchester – kapelník Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť jazzové šlágre presne tak, ako ich vo svojej dobe nahrali jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, dobové oblečenie a celkový prejav orchestra a spevákov sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.

Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.

B-Swing je tanečná škola, ktorá sa zameriava na výučbu štýlových tancov 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia od charlestonu cez lindy hop, collegiate shag, bolabou až po boog-woogie

Odporúčame

koncert

Jazz Night 9: Hot Pants Road Club (AT), Tristan (NL)

Pi 7.6.2019 / design factory
odporúčame!
iná akcia

Medzinárodný deň detí v Petržalskej tržnici

Pi 31.5.2019 / Petržalská tržnica
odporúčame!
film

Úplní cudzinci

Každý z nás má tri životy: verejný, súkromný a tajný. Voľakedy boli naše tajné životy ukryté v archívoch našej mysle, dnes v...Viac
Kino Film Europe / FK Nostalgia
odporúčame!
festival

Lovely Experience

Najväčšiu audiovizuálnu šou prinesie Lovely Experience. Na hlavné námestie v Trnave si ľudia opäť prídu po nezabudnuteľný zážitok...Viac
So 25.5.2019 / Trojičné námestie, Trnava
odporúčame!