koncert
vážna hudba

Šostakovič, Cikker, Liszt, Chopin

V utorok 1. júna sa uskutoční v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie klavírny recitál Evy Varhaníkovej. V jej interpretácii zaznejú diela Dmitrija Šostakoviča, Jána Cikkera, Franza Liszta a Fryderyka Chopina.

Táto akcia sa konala v minulosti

Koncert sa začne o 19.00 a platí aj pre držiteľov abonentiek cyklu Klavír a klaviristi / K. Koncert sa začne v koncertnej sieni s návštevníkmi o 19.00 h. V priamom prenose ho odvysielame na stream.filharmonia.sk.

Popredná slovenská klaviristka Eva Varhaníková študovala u Zuzany Niederdorfer a absolvovala viacero majstrovských kurzov doma i v zahraničí. Úspešne sa zúčastnila na niekoľkých medzinárodných klavírnych súťažiach. Pravidelne koncertuje ako sólistka i členka komorných súborov doma i v zahraničí.

Aktívne propaguje pôvodnú slovenskú tvorbu pre klavír a nahrala profilové CD z diel slovenských skladateľov. V interpretácii umelkyne zaznie na utorkovom koncerte 24 prelúdií, op. 34 Dmitrija Šostkaoviča, ktoré sú charakteristické napätou grotesknosťou, satirou s nádychom melanchólie aj irónie. Nasledovať bude  cyklus troch virtuóznych klavírnych etud Tatranské potoky Jána Cikkera a Petrarcove sonety č. 104 a 123 Franza Liszta, ktoré sú  výsledkom skladateľovej inšpirácie počas svojho putovania po Taliansku. Na záver zaznie   Andante spianato a Veľká brilantná polonéza Es dur, op. 22 Fryderyka Chopina

Interpret: Eva Varhaníková klavír

Program
Dmitrij Šostakovič
Prelúdiá, op. 34
Ján Cikker 
Tatranské potoky
Franz Liszt 
Petrarcov sonet č. 104, S. 161 č. 5
Petrarcov sonet č. 123, S. 161 č. 6
(z cyklu Roky putovania, rok II., Taliansko)
Fryderyk Chopin 
Andante spianato a Veľká brilantná polonéza Es dur, op. 22

Cyklus: K Klavír, klaviristi

Vstup: 12€

Odporúčame

koncert

Zvuk for Modra 2022

Koncom júla sa už štvrtýkrát stanú jedinečné modranské priestory dejiskom festivalu Zvuk for Modra.Viac
22.7.2022 - 24.7.2022 / Modra
odporúčame!
koncert

HEALTH (USA) & Youth Code (USA)

Št 16.6.2022 / Fuga
odporúčame!
film

Zlodeji

Osamu je gastarbeiter, ktorý si privyrába kradnutím v obchodoch. Do remesla zasväcuje aj svojho syna. Obaja žijú v provizórnom...Viac
odporúčame!
festival

Hradby samoty XI.

14.7.2022 - 16.7.2022 / Kaštieľ Jelšava
odporúčame!