koncert

Ruhail Qaisar (IND)

Fatima Ruhaila Qaisara je rekviem za mŕtvu budúcnosť. Debutové vydanie albumu samouka a producenta kričí traumou a rozkladom života v jeho rodnom meste.
odporúčame!
04.10.2023, St

Ruhail Qaisar vyrastal v Lehu, na severoindickej náhornej plošine na brehu rieky Indus a najväčšom meste v Ladaku. Po stáročia táto oblasť prežívala nepretržité konflikty vďaka svojej polohe; na vysokohorskom severe Indie sa nachádza medzi Čínou, Tibetom a Pakistanom a dotýka sa nielen Himalájí, ale aj mýtického pohoria Kunlun.

Qaisar absorbuje tento vonkajší stav večného konfliktu medzi národnými štátmi do svojho vnútorného života a výsledných kompozícií, prelínajúcich sa so zvukovým umením, noiseom a experimentálnym filmom.

Hauntologické drony, power electronics a kŕčovitá postindustriálna disonancia vytvárajú znervózňujúci pocit strachu, hnevu a odcudzenia. Rozbitý tranzistor s gombíkom naladeným na priepasť je bombardovaný výkrikmi a trpkým smiechom obyvateľov mesta tyranizovaného nielen vojenskou okupáciou, ale aj mäkkou mocou podmaňujúceho turistického priemyslu.

Qaisar využíva známu paletu - terénne nahrávky, prehustené nástroje, strašidelné slučky, ale jeho kompozície znejú sviežo a inšpirujúco. Na albume sú roztrúsené stopy histórie industriálnej a noiseovej hudby, od špinavého, kazetami presýteného chrumkania Ramleh a Maurizia Bianchiho až po hlučné postkrautrockové inovácie Einstürzende Neubauten.

A tak ako umelci ako Dreamcrusher z New Yorku dokážu znovu kontextualizovať pivničné dunenie, aby vytvorili nové, osobné príbehy, Qaisar vytvára niečo tak ohromujúce ako "Namgang", oslnivú abstrakciu šepotu, horských zvonov, vznášajúcej sa spätnej väzby, levitačného hluku a pulzujúcej basy v štýle Johna Carpentera. Hlas Dis Fig sa prediera cez Qaisarovu dusivú hmlu v skladbe "Painter Man", jej hlas je pokrútený do kašľa a syčania nad stonajúcou, rozbitou elektronikou a vytrhanými hrdzavými drôtmi. Podobne sa Elvin Brandhi pridáva k obsadeniu v skladbe "Daily Hunger" a pridáva krvavé výkriky, ktoré napodobňujú Qaisarovo prenikavé elektrické piskoty.

Vstupné: dobrovoľné, odporúčané 8€

Odporúčame

výstava

Hvězdy. Česká moderna zo súkromných zbierok

Výstava predstavuje tvorbu šiestich „hviezdnych“ predstaviteľov, zakladateľov moderného umenia –Františka Kupku, Emila Fillu,...Viac
15.9.2023 - 14.1.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
divadlo

The Cotton Club

Ladies&Gentlemen, máte radi šampanské, víno, či whisky? Aj my, ale pssst! Sú predsa dvadsiate roky minulého storočia a my sme...Viac
6.10.2023 - 9.11.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
film

ÁČKO festival študentskej filmovej tvorby

18.10.2023 - 21.10.2023 / Kinosála FTF VŠMU
odporúčame!
koncert

Richard Müller

Richard Müller, absolútna hudobná legenda, vyráža na jesenné turné k poslednému albumu Čierna labuť, Biela vrana.Viac
Ne 17.12.2023 / STARS auditorium, Junácka 10
odporúčame!