koncert

Ruhail Qaisar (IND)

Fatima Ruhaila Qaisara je rekviem za mŕtvu budúcnosť. Debutové vydanie albumu samouka a producenta kričí traumou a rozkladom života v jeho rodnom meste.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Ruhail Qaisar vyrastal v Lehu, na severoindickej náhornej plošine na brehu rieky Indus a najväčšom meste v Ladaku. Po stáročia táto oblasť prežívala nepretržité konflikty vďaka svojej polohe; na vysokohorskom severe Indie sa nachádza medzi Čínou, Tibetom a Pakistanom a dotýka sa nielen Himalájí, ale aj mýtického pohoria Kunlun.

Qaisar absorbuje tento vonkajší stav večného konfliktu medzi národnými štátmi do svojho vnútorného života a výsledných kompozícií, prelínajúcich sa so zvukovým umením, noiseom a experimentálnym filmom.

Hauntologické drony, power electronics a kŕčovitá postindustriálna disonancia vytvárajú znervózňujúci pocit strachu, hnevu a odcudzenia. Rozbitý tranzistor s gombíkom naladeným na priepasť je bombardovaný výkrikmi a trpkým smiechom obyvateľov mesta tyranizovaného nielen vojenskou okupáciou, ale aj mäkkou mocou podmaňujúceho turistického priemyslu.

Qaisar využíva známu paletu - terénne nahrávky, prehustené nástroje, strašidelné slučky, ale jeho kompozície znejú sviežo a inšpirujúco. Na albume sú roztrúsené stopy histórie industriálnej a noiseovej hudby, od špinavého, kazetami presýteného chrumkania Ramleh a Maurizia Bianchiho až po hlučné postkrautrockové inovácie Einstürzende Neubauten.

A tak ako umelci ako Dreamcrusher z New Yorku dokážu znovu kontextualizovať pivničné dunenie, aby vytvorili nové, osobné príbehy, Qaisar vytvára niečo tak ohromujúce ako "Namgang", oslnivú abstrakciu šepotu, horských zvonov, vznášajúcej sa spätnej väzby, levitačného hluku a pulzujúcej basy v štýle Johna Carpentera. Hlas Dis Fig sa prediera cez Qaisarovu dusivú hmlu v skladbe "Painter Man", jej hlas je pokrútený do kašľa a syčania nad stonajúcou, rozbitou elektronikou a vytrhanými hrdzavými drôtmi. Podobne sa Elvin Brandhi pridáva k obsadeniu v skladbe "Daily Hunger" a pridáva krvavé výkriky, ktoré napodobňujú Qaisarovo prenikavé elektrické piskoty.

Vstupné: dobrovoľné, odporúčané 8€

Odporúčame

výstava

Marko Huba - Sochy, kresby

22.5.2024 - 30.11.2024 / Galéria Jozefa Kostku, V záhradách 17
odporúčame!
koncert

Bratislava Hot Serenaders - Smile

Orchester Bratislava Hot Serenaders na koncerte slávnostne uvedie do života svoj v poradí 14. album Smile, ktorý už 33. sezónu...Viac
St 4.9.2024 / Areál hier Radosť Štrkovec / Amfiteáter
od vás odporúčame!
prednáška / diskusia

Putovanie po hoteloch a hostincoch starej Bratislavy

Rozprávanie o Bratislave so sprievodcom Jánom Vyhnánkom. Spoznajte známe i menej známe hotely z bratislavskej minulosti, z...Viac
Ut 2.7.2024 / Letná čitáreň Medická záhrada
odporúčame!
výstava

Giovanni Segantini

Na Slovensko prichádza prvá autorská výstava Giovanniho Segantiniho s výberom diel pochádzajúcich z Mestskej galérie Giovanni...Viac
6.6.2024 - 22.9.2024 / Bratislavský hrad
odporúčame!