vážna hudba

Richard Wagner - Tristan a Izolda (koncertné uvedenie 2. dejstva opery)

Diela Richarda Wagnera sú poslucháčsky náročné najmä z hľadiska času. Kto by mal pri dnešnom rýchlom životnom štýle čas sadnúť si na päť či šesť hodín a sústredene vnímať spletité príbehy jeho hudobných drám? Koncertné uvedenie druhého dejstva Tristana a Izoldy tak bude len malou ochutnávkou z hudobnej torty nemeckého mága. Mýty, legendy, symboly, veľa expresie a čo najväčší odklon od reality, tak Wagner skúmal vnútorné psychologické a spoločenské konflikty priamo na javisku.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Nebezpečne fascinujúca, hrozivo a sladko nekonečná, charakterizuje Friedrich Nietzsche dielo, ktorého libreto napísal sám Wagner podľa eposu Tristan und Isolt od Gottfrieda von Strassburga.

Tak ako Tristan a Izolda podľahli kúzlu čarovného nápoja, tak aj my môžeme i po 140 rokoch od Wagnerovej smrti opäť podľahnúť čaru jeho hudby.

Mileneckú dvojicu stvárni v Slovenskej filharmónii výnimočná nemecká sopranistka Maida Hundeling a rakúsky tenorista Norbert Ernst. Nesmrteľný príbeh nenaplnenej lásky medzi rytierom Tristanom a írskou princeznou Izoldou zaznie v naštudovaní prominentného slovenského umelca Juraja Vačuhu.

Program:
Richard Wagner
   Tristan a Izolda - koncertné uvedenie 2. dejstva opery

Juraj Valčuha, dirigent
Maida Hundeling, soprán (Isolde)
Robert Dean Smith, tenor (Tristan)
Ester Pavlů, mezzosoprán (Brangäne)
Peter Mikuláš, bas (Marke)

20,16 € 

Juraj Valčuha sa do Slovenskej filharmónie  vracia po pomerne krátkej dobe. V Redute hosťoval na jeseň 2022 na 57. ročníku BHS s talianskym orchestrom Národnej akadémie Santa Cecilia z Ríma.

Koncertným uvedením 2. dejstva Wagnerovho  Tristana a Izoldy nadviaže na rok 2018, kedy podobne počas medzinárodného hudobného festivalu BHS  koncertne uviedol 1. dejstvo Wagnerovej opery Valkýra. 
Uvedenie Wagnerovej hudby bude v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie udalosťou.

Autor textu ku koncertu muzikológ Ivan Marton uvádza: Tak ako tetralógia Nibelungov prsteň nemá na Slovensku žiadnu inscenačnú tradíciu, rovnako ju od svojej premiéry v júni 1865, až na jednu výnimku, nemá ani opera Tristan a Izolda. V januári 1934 síce dielo na scénu SND v Bratislave uviedol režisér Bohuš Vilím s dirigentom Karlom Nedbalom, no potom na desaťročia zmizlo z programov našich operných divadiel. Z času na čas sa koncertne uvádza predohra a záverečná smrť z lásky, so sopránovým sólom alebo v inštrumentálnej verzii. Pozoruhodný dramaturgický počin však minulý rok pripravilo verejnosti Štátne divadlo v Košiciach, keď v októbri 2022 pod taktovkou Petra Valentoviča uviedlo poloscénické spracovanie vybraných scén z opery s Eliškou Weissovou ako Izoldou a Tituszom Tóbiszom v úlohe Tristana.

Odporúčame

film

Maliar jej tela

Keď sa francúzsky maliar Pierre Bonnard stretol s Marthou de Méligny, netušil, že sa táto samozvaná aristokratka stane...Viac
Pi 1.3.2024 / Kino Kultúrka Stupava
odporúčame!
festival

Vševedko festival 2024

Ne 14.4.2024 / Stará tržnica
odporúčame!
vážna hudba

Mozart – Mustonen: Záverečný koncert

Ne 25.2.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
výstava

Dominik Pirháč
 - Uzatvorenie priestoru

15.2.2024 - 31.3.2024 / Galéria NOVA
odporúčame!