koncert

Martyna Basta (PL) + Richard Hronský

Večer poľského a slovenského ambientu v podaní Martyny Basta a Richarda Hronského.
09.05.2024, Št

Martyna Basta je výraznou postavou kvitnúcej východoeurópskej experimentálno-ambientnej scény. Jemné atmosféry ktoré balansujú na hrane sviežosti a strašidelnosti si už niekoľko rokov získavájú zaslúženú pozornosť kritiky aj poslucháčstva.

Basta po štúdiu gitary ušla z akademického prostredia a svoj pôvodný nástroj nahradila syntetizátorom. Čoskoro si vyvinula jedinečný spôsob komponovania, ktorý zahŕňa modulovaný hlas, elektroniku a terénne nahrávky. V novších nahrávkach sa vracia aj ku gitare a iným akustickým nástrojom, ktoré dotvárajú jej jedinečný rukopis.

Jej skvelý minuloročný album Slowly Forgetting, Barely Remembering vydaný na Warm Winters Ltd. zobrazuje scény z rozmazaných okrajov pamäte. Je precízna vo svojom zmysle pre detail, a opäť vytvára pohlcujúce, emotívne, hlboké a zasnené atmosféry.

Richard Hronský je bratislavský umelec, ktorý sa nedávno dostal do širšieho povedomia ako iniciátor projektu Rozptyl.

Jeho druhý album vyšiel v slovensko-medzinárodnom vydavateľstve Warm Winters ltd.. „Slovenský snílek Richard Hronský vytvára na svojom druhom plnohodnotnom albume beztiažové zvukové krajiny, v ktorých prepája procesované environmentálne nahrávky s praskajúcimi syntetizátorovými slučkami, barokovými útržkami, zmrazenými dronmi a prenikavým, sýtym hlukom,“ napísal o albume britský Boomkat.

Album, na ktorom nájdeme drony aj fujaru, je väčšinu svojej dĺžky ťaživou meditáciu na tému straty. Skoro 45-minútová stopáž v osemnástich trackoch prirodzene plynie od jemných arpegií cez chladné drony či vrstvené hlasy a vytvára krásny, priam éterický zážitok.

Album CLOSURES sa umiestnil medzi najlepšími albumami minulého roka podľa mesačníku Kapitál.

Vstupné: dobrovoľné, odporúčané 8€

Odporúčame

výstava

Michalská veža: po rekonštrukcii

27.9.2023 - 30.11.2024 / Michalská veža
odporúčame!
festival

Comics salón & Anime show 2024

22.3.2024 - 24.3.2024 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
koncert

Katarzia

Št 4.4.2024 / Kácečko (KC Dunaj)
odporúčame!
film

Roztápanie

Eva sa vracia do svojej rodnej dediny s veľkým blokom ľadu, ukrytým v kufri auta. Keď sa dozvedela o pietnej akcii v rodnej...Viac
Artkino Za zrkadlom / Kino Lúky / Kino Film Europe / Kino Mier Senec / Kino Mier Modra
odporúčame!