koncert

My Baby + The Youniverse

Skupina My Baby s novým albumom "Mounaiki" vyrazila na klubové turné. V našom meste zahrá 13. decembra v MMC. Predkapela: domáca senzácia The Youniverse.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Čo môže vzniknúť, ak trojica hudobníkov žijúca v Amsterdame začne hrať blues a funk v psychedelickom obale? Ak ste niekedy zažili koncert holandsko-novozélandskej formácie My Baby, viete, že výsledkom je eklektický mix, ktorý funguje už na nahrávkach, no je ešte násobné lepši, ak znie z pódia. Slovenskí fanúšikovia sa o tom budú môcť znova presvedčiť aj tento rok. V rámci jesenného In The Club Tour totiž kapela opäť nevynechá našu krajinu, keď sa vo štvrtok 13. decembra predvedie v bratislavskom Majestic Music  Clube (MMC).

Pre My Baby to bude už piate vystúpenie u nás. Po prvý raz sa na Slovensku ukázali v roku 2015 na piešťanskom Grape, kde boli ešte veľkou neznámou. Do hlavného mesta premiérovo zavítali v decembri toho istého roka na akcii Doma Dobre v nocľahárni sv. Vincenta de Paul. Tam ju už ohlasovali ako jednu z najlepších nových kapiel v Európe s povesťou energických vystúpení, ktoré ľudí privádzajú do tranzu. Potvrdili to aj o rok neskôr na trenčianskom festivale Pohoda a zatiaľ naposledy vlani v máji na prvom sólovom koncerte u nás - v bratislavskom Nu Spirit Clube.                     

My Baby je stále veľmi mladá kapela. Vznikla len v roku 2012 v metropole Holandska a od začiatku ju tvoria súrodenci Joost van Dijck (bicie nástroje), Cato van Dijck (vokály) a novozélandská posila Daniel “Dafreez” Johnston (gitara). V roku 2013 debutovala albumom My Baby Loves Voodoo! Posledné slovo v jeho názve rozhodne nezvolila len preto, aby na seba upútali. Prvky kultu voodoo totiž v jej tvorbe od začiatku mali svoje miesto, a to v textoch, ako aj v pódiových kreáciách.

Druhá nahrávka Shamanaid (2015) mala ešte väčší úspech a objavovanie ich hudby medzi fanúšikmi po celej Európe pokračovalo. My Baby v tom čase predskakovali na britskom turné svojrázneho Seasick Stevea, dostali sa na maďarský Sziget či legendárne Glastonbury, kde počas troch dní odohrali neuveriteľných 7 koncertov.

Formácia bola naďalej aktívna aj v štúdiu, a tak o dva roky neskôr vydala ďalší album s názvom Prehistoric Rhythm (2017). "Nový album sme nahrávali cez starý analógový mixpult z päťdesiatych rokov. Preto skladby môžu znieť ako z inej éry, ale predsa ich nemožno nazvať staromódnymi," povedala po jeho vydaní speváčka Cato van Dyck. Tú naďalej fascinujú šamanské tance z dávnej minulosti, no na novom albume to nie je len o nich. Eklektizmus je tu opäť, a tak sa elektronika strieda s psychedelickými riffmi a hypnotická energia s “klubovkami”, v ktorých dokonca počuť aj sláky (Love Dance).

Známa je už aj jej predkapela a asi sa zhodneme, že výber padol na skupinu, ktorá sa jej zo všetkých slovenských interpretov podobá zrejme najviac – nielen podobným mixom žánrov, ale aj prejavom na pódiu.

Reč je o formácii The Youniverse, pre ktorú bude vystúpenie naplánované na štvrtok 13. decembra už druhou koncertnou spoluprácou s amsterdamskými My Baby. Kým pred rokom sa po jej koncerte v Nus Spirit Clube postarala “len” o DJ set, tentoraz jej už prischla rola plnohdnotného supportu s live kapelou. Navyše, súčasťou koncertu bude aj krst ich debutového koncepčného albumu CMYK.

“My Baby som po prvý raz videla na Pohode. Natrafila som na nich úplnou náhodou po poflakovaní sa s kamoškou, keď nás nič nebavilo. Zrazu sme ich videli - roztancovali celý crowd a rozdávali super energiu. Napriek tomu, že mali hrať klasický hodinový set, pridávali asi trikrát a ľudia boli úplne nadšení. Po koncerte som stretla Jerguša, ktorý mi bez toho, aby bol na tom koncerte, kúpil ich LP. A tak sa kruh uzavrel,” povedala o svojom prvom stretnutí s My Baby speváčka The Youniverse Tammy Nižňanská, ktorá to v The Youniverse od začiatku ťahá práve s gitaristom Jergušom Oravcom.

The Youniverse oficiálne vznikli v roku 2015 počas pravidelných jam sessions v klube Rustique. Vďaka pravidelnému hraniu vlastnej tvorby ako aj voľnej improvizácii sa kapela rýchlo zapísala na bratislavskej hudobnej scéne a vystriedala mnoho členov z etablovaných slovenských kapiel. V prvých rokoch predskakovala na koncertoch Le Payaco či Saténové Ruky, a okúsila aj krátky performance na festivale Grape. V následujúcom roku vydala debutové EP Raise Hell, Kid (2016), z ktorého vzniklo 7 videoklipov; mnohé z nich čerpali zo záberov ktoré dvojica natočila na hudobnej púti naprieč USA.

Po roku 2017, kedy The Youniverse koncertovali na Slovensku aj v Čechách, sa tento rok dokopali k spomenutému debutovému albumu CMYK so singlami Dark, Riverbanks a Silver, pričom ten posledný sa nedávno dostal aj do rotácie Rádia_FM. CMYK vydali v novom nezávislom vydavateľsvtve Bruuder Recods a doteraz bol dostupný len v limitovanom predpredaji len ako vinyl, do bežnej distribučnej siete vrátane streamovacích služieb sa dostane tento týždeň v piatok 30. novembra. Na jeho napočúvanie teda máte krásne 2 týždne. ☺

Aj hlavná hviezda večera - kapela My Baby na čele so speváčkou Cato van Dijck - príde do Bratislavy s novým albumom. Štvrtú štúdiovku s názvom Mounaiki obsahujúcu 10 skladieb vydala len pred pár týždňami. Ako sa na ňom My Baby (ne)zmenili si môžete prečítať napríklad v magazine Full Moon.


Vstupné: 14€

 

Odporúčame

iná akcia

Urban Market 2020 Spring Edition

Najväčšia predajná prehliadka nezávislej módy, dizajnu a umeleckej tvorby na Slovensku spojená s množstvom sprievodného programu...Viac
29.5.2020 - 31.5.2020 / Fakulta architektúry STU
odporúčame!
koncert

DAS EFX (USA)

Legendárne hip hopové duo z Brooklynu DAS EFX rozpáli svojou show bratislavské MMC!Viac
Pi 21.2.2020 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Indietronica

Pi 6.3.2020 / Dunaj˜
odporúčame!
koncert

Jean - Louis Matinier & Kevin Seddiki (F)

So 14.3.2020 / Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca
odporúčame!