koncert
vážna hudba

Mozart, Borodin, Dvořák - Slovenský komorný orchester online

Koncert spojí dve témy, dva živly; živly hudby a noci. Počúvať budeme Serenádu č. 6 W. A. Mozarta, Sláčikové kvarteto č. 2 A. P. Borodina a Piesne z cyklu Cypřiše Antonína Dvořáka. 

Táto akcia sa konala v minulosti

Hudba. Noc. Možno povedať – dva živly. Dva frekventované pojmy nasiaknuté dráždivou zmesou všednosti a mystiky. Sú osudovou súčasťou našej existencie, takže im zväčša nevenujeme zvýšenú pozornosť. V okamihoch, v ktorých sa nám predsa len podarí pribrzdiť kolotoč každodennosti, začínajú byť obidve bežné slová o čosi menej samozrejmé, a tým aj výrazne zaujímavejšie. Situácia môže dospieť dokonca do stavu hĺbavých reflexií, úvah, či umeleckých aktivít.

Hudba noci: téma mnohých básní, poém, románov, výtvarných diel, hudobných kompozícií. Mystiku nočných hodín si začali hudobníci viac všímať až na začiatku 19. storočia; vtedy na myseľ Európanov zaútočili aj tienisté, ba dokonca temné stránky ich života. Predtým bola noc inšpiratívna skôr z hľadiska nonšalantnej kratochvíle a nočných randevú. 

Wolfgang Amadeus Mozart jednoznačne patrí k symbolom svetla, slnka, života, optimizmu, pozitívneho prístupu k realite. Jeho meno sa však spája aj s dielami s tematikou noci – okrem Serenády č. 6 D dur Serenata notturna, KV 239 medzi nich patrí i slávna Malá nočná hudba.

Uznávaný chemik a skladateľ Mocnej hŕstky Alexander Porfirievič Borodin dedikoval Sláčikové kvarteto č. 2 D dur svojej manželke Jekaterine. Venoval jej ho ako dar k 20. výročiu ich spoločného zoznámenia v Heidelbergu. Tretiu časť diela koncipoval ako poetické Notturno – a práve táto časť vzbudila u Jekateriny a následne aj u publika najväčší záujem.

Piesne z cyklu Cypřiše od Antonína Dvořáka hovoria o nádeji, sne, čistote prírody, bolesti a zúfalstve nesúc sa fiktívnou nocou. V roku 1887 autor zaranžoval tucet z osemnástich piesní cyklu Cypřiše pre sláčikové kvarteto. Titul sa v tejto inštrumentálnej úprave stal veľmi obľúbeným dielom.

Huslista a dirigent Ewald Danel pôsobí na poste umeleckého vedúceho Slovenského komorného orchestra už od roku 2001. Stal sa nástupcom Bohdana Warchala, zakladateľa orchestra. SKO sa významnou mierou podieľa na uvádzaní slovenskej hudobnej tvorby.

Interpreti:
Slovenský komorný orchester
Ewald Danel umelecký vedúci, husle

Program
Wolfgang Amadeus Mozart - Serenáda D dur Serenata notturna, KV 239
Alexander Porfirievič Borodin - Sláčikové kvarteto č. 2 D dur
Antonín Dvořák - Cypřiše pre sláčikové kvarteto, B. 152 (výber)

 

Odporúčame

film

Dilili v Paríži (dabing)

„Úžasný výlet do Paríža v období „krásnych čias“ pre celú rodinu.”Viac
17.4.2021 - 18.4.2021 / edisonline.sk
KIDSTOWN odporúčame!
koncert

Apocalyptica

So 19.6.2021 / Amfiteáter Rača
odporúčame!
koncert

Hooverphonic (BE)

Ut 5.10.2021 / Majestic music club
odporúčame!
letný festival

Festival Atmosféra 2021

6.8.2021 - 8.8.2021 / Hontianske Nemce - Vinice
odporúčame!