koncert
vážna hudba

Mozart, Bernáth

6. júna v Jezuitskom kostole v Bratislave odznejú diela Ľuboša Bernátha a Wolfganga Amadea Mozarta. 

Táto akcia sa konala v minulosti

Členovia Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) spoločne uvedú v premiére skladbu Ľuboša Bernátha Ambona, inšpirovanú motívmi rokokovej kazateľnice Ľudovíta Godeho nachádzajúcej sa v Jezuitskom kostole. Ide o ďalšie dielo so sakrálnou tematikou autorskej dvojice libretistu Tomáša Surého a hudobného skladateľa Ľuboša Bernátha. Jednou z ústredných a kostrových tém, o ktoré sa opiera nielen výjav na kazateľnici, ale aj Surého dramaticky poňaté a vystavané libreto kantáty, tvorí známa pasáž z Evanjelia podľa Matúša – Blahoslavenstvá, známe aj pod názvom Ježišova reč na vrchu.

Text Blahoslavenstiev je zaujímavým spôsobom popretkávaný a preklenutý modernými poetickými a dramatickými vsuvkami, ktorých úlohou je priniesť akýsi antitetický, kontrastný, častokrát až rozporuplný pohľad súčasného človeka a autora na pilierne témy každodenného života.  

Na koncerte tiež zaznie Omša C dur Korunovačná, KV 317 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorá patrí k najobľúbenejším dielam skladateľa. Sólistami budú členovia Slovenského filharmonického zboru – sopranistka Marianna Gelenekyová, altistka Helena Škripecká Oborníková , tenorista Matúš Šimko a basista Martin Mikuš. Korunovačnú omšu skomponoval Mozart v roku 1779, po návrate z turné v Paríži a Mannheime, keď zastával post organistu v Salzburskej katedrále. Bola uvedená na Veľkonočnú nedeľu ako symbol vznešenosti a majestátnosti. Podtitul „Korunovačná“ sa objavil až dodatočne; skladbu údajne uviedli pri korunovácii cisárov Leopolda II. (1790) a Františka II. (1792). 

Interpreti:
Slovenský komorný orchester
Slovenská filharmonický zbor
Ewald Danel umelecký vedúci, husle
Jozef Chabroň zbormajster
Mariana Gelenekyová soprán
Helena Škripecká Oborníková alt
Matúš Šimko tenor
Martin Mikuš bas

Program:
Ľuboš Bernáth - Ambona (premiéra)
Wolfgang Amadeus Mozart - Omša C dur Korunovačná, KV 317

Cyklus: S Hudba v chrámoch

Vstup: 8€

Odporúčame

divadlo

Vojna a mier

Pi 20.5.2022 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
vážna hudba

Viva Musica! Kučerová & Lapšanský

Št 21.7.2022 / Veľký evanjelický kostol
odporúčame!
divadlo

Divadlo GUnaGU: Muži sa minuli (Dáša, Rút & Sisa)

Čierna komédia o manželstve. V hre je všeličo naopak – Viktor Horján, Martin Meľo a Martin Hronský hrajú tri ženy a všetkých...Viac
Ut 24.5.2022 / GUnaGU
odporúčame!
koncert

Modré Hory

Pi 27.5.2022 / Pink Whale
odporúčame!