koncert

Milan Guštar: Hard Rain*

Generatívna opera pre recitátorov, elektroniku a malý orchester. Skladba vychádza z textov amerického spisovateľa a bádateľa Charlesa Forta, ktorý zasvätil svoj život zhromažďovaniu a spracovaniu informácií o nezvyčajných javoch, ktoré sa vyskytujú okolo nás a pre ktoré nemožno nájsť racionálne vysvetlenie.
Táto akcia sa konala v minulosti

Pôvodná verzia z roku 2002 bola vytvorená pre recitátorov a skupinu live coderov, ktorí na počítačoch v reálnom čase vytvárajú programy generujúce hudobnú zložku podľa pokynov a inštrukcií dirigenta. Skladateľ ako zvukový inžinier zároveň ovláda mixážny pult a dotvára výsledný viackanálový priestorový zvuk. Vizuálna zložka pozostáva z akcií hudobníkov a recitátorov na pódiu, ktoré dopĺňa synchrónna videoprojekcia. 

Recitátori v úlohe rozhlasových alebo televíznych hlásateľov čítajú správy o nevysvetliteľných pádoch predmetov z oblohy, ku ktorým došlo v období tristo rokov pred smrťou Charlesa Forta. Momenty vstupov recitátorov zodpovedajú časom opisovaných udalostí na skrátenej časovej škále. Obdobia s najväčšou hustotou zaznamenaných udalostí si vyžadujú súčasné pôsobenie siedmich recitátorov. 

Pre toto predstavenie bola hudobná zložka diela upravená do vopred vygenerovanej štvorkanálovej elektroakustickej zvukovej stopy, ktorá tvorí základ pre riadenú improvizáciu skupiny sláčikových, dychových a bicích nástrojov.

Účinkuje: EnsembleSpectrum, réžia a scénografia: Veronika Trokšiarová, umelecký vedúci a produkcia: Matej Sloboda

Dĺžka: 4 hod. 20 min.

Organizuje: EnsembleSpectrum. Projekt “Aktivity občianskeho združenia ‚Ensemble Spectrum‘ v roku 2023” z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu.

Vstupné: na mieste 12€ / 9€ zľavnené // predpredaj 10€ / 5€ zľavnené

Odporúčame

film

Všetci ľudia budú bratia

Líder Pražskej jari nastolil v období slobodných šesťdesiatych rokov ideu socializmu s ľudskou tvárou, ktorú umlčali...Viac
So 30.9.2023 / Kino Kultúrka Stupava
odporúčame!
divadlo

Konformista

Príbeh o túžbe nájsť svoje miesto v spoločnosti aj za cenu krvi.Viac
26.10.2023 - 24.11.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
divadlo

Halpern a Johnson

Zmena termínu divadelného predstavenia - po konzultácií so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Do piatkovej polnoci ústav...Viac
7.10.2023 - 27.10.2023 / Divadlo Astorka Korzo ´90
odporúčame!
koncert

Huun Huur Tu

Legendárni šamani sa počas európskeho turné opäť zastavia v Bratislave. Svojím hrdelným spevom a tradičnými nástrojmi rozozvučia...Viac
St 8.11.2023 / Veľký evanjelický kostol
odporúčame!