koncert

Midi Lidi (CZ)

Alternatívny pop plný humoru a nadsázky alebo aj elektro-video-láska z Brna.
odporúčame!
13.04.2024, So
Šafko Klub
20:00

Napísali o sebe: „Midi Lidi je chorál dvaceti žížal doprovázený komářím smyčcovým kvartetem.“

Elektropopová kapela Midi Lidi, ktorá vznikla v roku 2006, sa vyznačuje najmä svojimi pre tento žáner nezvyčajnými českými textami skladieb. Stabilná zostava kapely je Petr Marek, Prokop Holoubek a Tomáš Kelar. Na koncertoch ich niekedy dopĺňajú Markéta Lisá alebo Magdaléna Hrubá, prípadne obe súčasne.

Line-up: 
20:00 dvere
21:00 Midi Lidi
22:30 Afterparty

Vstupné: predpredaj od 12€

 

Elektropopová kapela Midi Lidi vznikla v roku 2006 na troskách zoskupenie Krásny sťahovákov Gerard & Sexuálne nábytok v zložení Petr Marek (spev, elektronika, klávesy), Markéta Lisá (spev, elektronika, klávesy, saxofón), Prokop Holoubek (spev, bicie, klávesy, klarinet, gitara) a vizuálni umelci Filip Cenek, Magdalena Hrubá, Jiří Havlíček a Jan Šrámek (aka VJ Kolouch), vytvárajúci koncertné videoprojekcie, obaly albumov a plagáty. V roku 2007 Midi Lidi vydali album "Čakanie na robota" v brnianskom labeli X production. Album bol nominovaný na cenu Anděl 2007. Vďaka úspechu albumu u českej a slovenskej kritiky aj u poslucháčov začala kapela často koncertovať. V roku 2009 začali Midi Lidi pracovať na novom albume a zároveň na hudbe k filmu "Protektor" (r. Marek Najbrt).

Albumy "Protektor" (soundtrack, Negatív) a "Hastrmans, Tatrmans & Bubáks" (Xproduction / Malária) vyšli len mesiac po sebe na jeseň roku 2009. Midi Lidi za soundtrack dostali filmovú cenu Český Lev, za dosku "Hastrmans, Tatrmans & Bubáks "boli opäť nominovaní na cenu Anděl a vydali sa na " Bubáks tour ", absolvovali vyše 70 koncertov. V roku 2010 vytvorili hudbu k divadelným predstaveniam "Krajina so zbraňou" (Dejvické divadlo) a "Ubu sa baví" (Divadlo na Zábradlie), k filmom "Český mier" (r. Klusák / Remunda - Cena slovenskej filmovej kritiky za hudbu) a "HeartBeat 3D" (r. Jan Němec) a zahrali si vo filme "Marijina" v réžii Aleša a Željko Sukových.

Po vydaní tretieho albumu "Operácia Kindigo!" V roku 2011 sa skupina rozrástla o Tomáša Kelar (bicie, spev, elektronika, klávesy - ex-Mountaineers, autor hudby pre kapelu Čoko voko) a dvoch vizuálnych umelcov: Roman Přikryl (Fiordmoss) a Tereza Rullerová aka VJ Texa (The Rodina). Markéta Lisá si dala koncertnú prestávku. Už nejakú dobu je členom zvukár Zbyněk Válka.

V roku 2012 vytvorili Midi Lidi soundtrack k filmu "Polski film" (r. Marek Najbrt), nominovaný na Českého Leva aj Cenu českej filmovej kritiky. Hudba k francúzsko-českému animovanému filmu "Tram" (r. Michaela Pavlátová), postavená na hlavnom hudobnom motíve "protektorát", získala niekoľko francúzskych filmových cien. Medzi rokmi 2013 a 2014 zložili Midi Lidi hudbu k filmu "Pirátske siete" (r. David Čálek) a spolu s kapelou WWW a Pavlom Fajtom k filmu "Televisa bude!" (R. Ján Bušta). Priebežne tiež hudobne dotvára obľúbený internetový satirický seriál "Kancelária Blaník".

V roku 2016 vydali štvrtý album "Give Masterpiece a Chance!" a vyrazili na "Roh hojnosti doplníme!" tour, kde zostavu doplnila jednak VJka DVDJ NNS, známa ako promotérka kultové pražskej noci KSK a zároveň aj zakladajúca členka Markéta Lisá, ktoré sa ku koncertovania vrátila po piatich rokoch.

V roku 2016 vznikli v spolupráci s Ondrejom Ježkom (OTK) a Mardoša (Tata Bojs) tri piesne fiktívnej skupiny Slohy pre televízny seriál Svet pod hlavou. V roku 2018 nadviazala skupina na streamovať hit Kancelária Blaník hudbou k celovečernému filmu Marka Najbrta Prezident Blaník a v spolupráci s Tomášom Prechádzkou (Handa Gote, B4, Gurun Gurun) a Ondrejom Ježkom doprevádzali temnými country skladbami film Bena Tučka Mars.

Päť rokov od vydania predošlej nahrávky sa s nahromadenou energiou vysporiadali po svojom a vydali začiatkom júna nie jednu, ale hneď dve radové platne Nikto sa ti nebude smiať, keď budeš mať ľudí rád a Heal The World, konečne!.

Midi Lidi majú v obľube aj remixy, najznámejším je remix piesne "El Fusilado" skupiny Chumbawamba, ktorá na oplátku zaradila svoju verziu piesne "Je toho veľa čo povedať" na svoje EP "In Memoriam: Margaret Thatcher". Obľúbeným športom kapely sú tiež coververzie: k najobľúbenejšie sa radí remake semaforské piesne "Čo som mal dnes na obed" s vlastným novým textom o neúspešnom promotérovi alebo komplexné imitácie štýlu a poetiky Mňágy a Žďorp v piesni "Pete Best".

Midi Lidi sú známi tým, že radi a často koncertujú, odohrali veľa koncertov v ČR a na Slovensku, ale aj v Poľsku, Rusku, Anglicku, Nemecku, Španielsku či Chorvátsku. Väčšinou s hanbou. V Čechách a na slovenskom už patrí ku stáliciam veľkých festivalov. Zároveň vystupujú aj ako DJ - Prokop s Tomášom ako Tomino A MYSMyslivec, Peter s Johanom Švarcová (Kazety) ako Disjockejové. Členovia kapely sú svojou ďalšou činnosťou široko rozkročený medzi najrôznejšie umelecké odbory a na českej scéne sú jednotlivo známi aj ako filmoví tvorcovia, herci, divadelníci, promotéri, vizuálne umelci či grafici. Za zmienku stojí filmová tvorba Petra Marka (Láska zhora, Nebyť dnešné, Nič proti ničomu), účasť v divadelných projektoch Lahore / Soundsystem, Radio Ivo, súrodencov Brückner, dekadentnej Divadlo Lienka (väčšinou aj s Johana Švarcová) a vedľajšie i minulé hudobné projekty Monikino Kino, muzikant Zajačik, 2Singles, Unarclub, kakadua či hudba k seriálu Život a doba sudcu AK.

Odporúčame

divadlo

Pressburger Fight Club

Po vyhlásení autonómie na jeseň 1938 vrcholí na Slovensku silná vlna antisemitských nálad. Židov nemá kto chrániť, musia sa...Viac
25.3.2024 - 3.4.2024 / DPOH
odporúčame!
iná akcia

SaShE v Tržnici

Rozjasnite svoj kalendár trojdňovou oslavou handmade, dizajnu a remesla. Predajná prehliadka originálnej lokálnej tvorby je...Viac
20.3.2024 - 22.3.2024 / Stará tržnica
odporúčame!
vážna hudba

Delius, Mozart, Schumann

21.3.2024 - 22.3.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
koncert

Dominik Prok + Charms Kids + Jáchym (CZ)

Nemusí byť každý koncert len rachot a extáza z kakofónie. Niekedy si to treba aj precítiť.Viac
Pi 12.4.2024 / Pink Whale
odporúčame!