koncert

Longital + Zapaska

Na jeseň minulého roka vydala slovenská kapela Longital svoj dvanásty štúdiový album Dočista, ktorým potvrdzuje povesť jedného z najkomplexnejších a najzaujímavejších zoskupení na domácej scéne v posledných dvoch dekádach. Od apríla vyrážajú na cesty aj s anglickým producentom Andrejom Bakom. Bratislavský koncert odohrajú so spriatelenou ukrajinskou kapelou Zapaska.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Hudobní publicisti pri Dočista skloňujú návrat k elektronike, chvália silné gitarové motívy a pridali aj nomináciu na folkový album roka v Rádiohlavách, ktoré každoročne udeľuje Rádio_FM.

Žánrová nezaraditeľnosť a ako píšu české Lidovky, “povesť neúnavných progresivistov”, sprevádzajú Longital po celú ich kariéru. 

Presvedčiť sa o tom budú môcť návštevníci najbližších koncertov. Nové skladby s Longital zahrá aj londýnsky producent Andrej Bako, ktorý na album Dočista prispel minimalistickou modulárnou elektronikou. 

V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v bruchu tej istej veľryby - v indoor klube s krbom a barom.

Longital sú gitarista Daniel Salontay a basgitaristka/speváčka Shina. Majú za sebou stovky koncertov nielen v Československu, precestovali celú Európu, vyšli si na dve turné v USA a Kanade spojené s opakovaným pozvaním na festival SXSW Austin (2012, 2013), a stihli aj jedno veľké turné na Ukrajine a na Kryme keď to ešte bolo možné (2013). Nahrali 12 radových albumov, a hudbu vnímajú ako svoje poslanie: Dano sa stará o koncerty, menežovanie kapely a najnovšie aj učí vznešené pravdy o gitare, Shina sa venuje dobre rozbehnutému vydavateľstvu Slnko Records a svoj vzácny voľný čas trávi v tichu a v záhrade, čo je nevyčerpateľný zdroj inšpirácie pre jej osobné básne z ktorých neskôr vznikajú texty piesní. 

Nový, dvanásty radový, album Longital má názov Dočista a vznikol v Danovom hudobnom ateliéri v čase pandémie keď sa opäť raz nevedelo, čo bude ďalej s hudbou. Zásadným momentom novej tvorby Longital je spolupráca s producentom, sound artistom a performerom Andrejom Bakom z Londýna ktorý má slovenské korene aj meno, hoci nehovorí po Slovensky. Priateľstvo trojice začalo v roku 2008 kedy Andrej koncertoval po svete so speváčkou Nicolette zo skupiny Massive Attack a na Slovensku sa zoznámil s Danom a Shinou.

Krátko nato vytvoril remix skladby Konečne si letel, ktorý vyšiel na remixovom albume Longital Revoyaged v roku 2009 a bol predstavený aj spoločným živým vystúpením na festivale Wilsonic v tom istom roku. Dlhoročné priateľstvo trojice pokračovalo každoročne spoločne stráveným časom na Slovensku výletmi do Bielych Karpát, oslavami Silvestra, či návštevami koncertov festivalu Next, Vzájomné porozumenie vyústilo najnovšie do najrozsiahlejšej hudobnej spolupráce na albume Dočista, Andrej koncom roku 2021 púšťal Danovi a Shine svoje nové tracky založené na modulárnej elektronike a tie sa Longitálcom sa tak zapáčili, že si ich okamžite vyžiadali a nechali sa nimi inšpirovať. Začiatkom roku 2022 na báze Andrejovej veľmi organickej až hypnotickej elektroniky začali vznikať piesne pre nový album Dočista. 

Andrej Bako je zvukový umelec so sídlom v Londýne, ktorý využíva terénne nahrávky a modulárnu elektroniku na vytváranie kompozícií a zvukových scén pre site specific inštalácie a improvizované performance. Používa procesy ako je preusporiadanie a usporiadanie, aby odhalil neviditeľné deje (nepočuté) a urobil ich viditeľnými (počutými), čím vytvára nový uhol pohľadu a spochybnňuje predsudky a stereotypy v nazeraní na veci. Účinkoval na medzinárodnej úrovni v kapelách ako Nicolette (speváčka z Massive Attack), Loop Ellington, Vytvoril zvukové inštalácie pre Barbican London, Hayward Gallery's Art Night a The Light Festival Iceland.

Zapaska (UA)
Yana Shpachynska a Pavlo Nechytailo – ukrajinský nielen hudobný, ale i životný pár. Toto duo hrá indiefolk, či mix folktroniky s dream-popom. Výborné melódie dopĺňajú výrazné, ale zároveň nežné beaty. Niekoľkokrát absolvovali európske turné a vrámci toho aktuálneho sa stretnú na spoločnom koncerte so svojimi priateľmi a podporovateľmi - Danom a Shinou zo skupiny Longital, s ktorými majú za sebou veľa spoločných koncertov a ciest. Zapaska vydali dva albumy v slovenskom vydavateľstve Slnko Records a majú za sebou niekoľko spoluprác u nás, v Česku aj Poľsku.

Odporúčame

koncert

N.O.H.A. (Noise Of Human Art)

So 25.5.2024 / Kácečko (KC Dunaj)
odporúčame!
film

Priznanie

Ut 28.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
výstava

Rudolf Fila - Načo je nám umenie

Keď niekto povie „Rudolf Fila“, nabehnú nám jeho dekonštrukcie – diela, v ktorých pracoval s fenoménom sily a sebavedomým,...Viac
15.5.2024 - 11.7.2024 / TOTO! je galéria
odporúčame!
film

Ghost Dog – Cesta samuraja

St 29.5.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!