koncert
vážna hudba

Jozef van Wissem (NL) a Kristof Hahn (DE)

Jedinečný umelecký zážitok v podobe stretnutia dvoch svetoznámych umelcov. Holandský lutnista Jozef van Wissem prichádza s novým projektom – zhudobnenie nemého filmu Destiny od nemeckého režiséra Fritza Langa. Pred ním zahrá nemecký gitarista Kristof Hahn zo Swans, ktorý si iba pri tejto príležitosti odbehne z turné svojej domovskej kapely. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Stretnutie Jozefa van Wissema a Kristofa Hahna na jednom podujatí sa uskutoční v rámci série Nu Sound Of...iba v Bratislave a v Prahe (25.11. Kostol sv. Anežky České). Podarilo sa to vďaka prepojeniu slovenskej hudobnej agentúry Music Press Production a českého spolku oz Sturn Deinst.

Jozef van Wissem je avantgardný skladateľ a barokový lutnista svetového formátu. Hráva na unikátnej barokovej lutne zostrojenej špeciálne podľa jeho požiadaviek. Zvuk lutny je neodmysliteľne spojený s dávnymi časmi, Holanďan Jozef Van Wissem vdychuje nový rozmer a otvára nové horizonty použitia tohto nástroja. Jeho zásluhou sa záujem o lutnu rozšíril z akademických kruhov aj medzi bežných poslucháčov. Odohral viac ako 1 000 sólo koncertov po celom svete, zahŕňajúc prestížne hudobné festivaly ako ATP, či Primavera Sound.

Minulý rok mu vyšli až dve nahrávky: Behold, I Make All Things New (Incunabulum); Nosferatu, The Call Of The Deathbird (Incunabulum). Inšpiračné zdroje hľadá aj mimo barokovej hudby či drone music – vo svete filmu. Po príbehu o upírovi sfilmovanom F. W. Murnauom siahol po ďalšom fantastkinom snímku Destiny od expresionistu Fritza Langa – majstra výpravných scén, detailných záberov a pokročilej psychológie postáv. Wissem si už podobný typ práce vyskúšal, keď spolu skomponoval hudbu pre film Jima Jarmuscha – Only Lovers Lef Alive, za ktorú získal v Cannes cenu v kategórii Soundtrack Award.

Viac ako dvadsaťročná hudobná tvorba priniesla spolupráce s umelcami ako Zola Jesus, Jarboe, Gregg Kowalsky, Gary Lucas, Keiji Hainem, Tetuzi Akiyama a ďalšími a je pravidelným hosťom význačných hudobných festivalov (Roadburn, Dunk, Fekete Zaj, Le Guess Who? atď.)

Vo svojej sólovej slovenskej premiére vystúpi nemecký experimentálny hudobník a avantgardno-rockový gitarista Kristof Hahn zo Swans. Hráč na rock-lap steel gitaru žije a tvorí v Berlíne, odkiaľ cestuje po celom svete so Swans, v ktorej je od roku 1989 s niekoľkými prestávkami. Koncertuje aj sólo či spolupracuje s kapelami Les Hommes Sauvages, Sultans of Gedankebrain, či s Pere Ubu. Práve z úspešne prebiehajúceho turné k novému albumu The Beggar príde aj do Bratislavy a Prahy. Jeho hudba sa vyznačuje abstraktnými zvukovými plochami v širokospektrálnej kinematickej hudbe striedajúc elegantné rock and roll noir songy s dronovou atmosférou. Blízky spolupracovník Michaela Giru zasiahol aj do filmovej hudby, keď nahral niekoľko soundtrackov.

Koncert sa uskutoční v rámci edície koncertov Nu Sound Of...

Vstupné: predpredaj 19€

 
 
 

Odporúčame

divadlo

Divadlo SkRAT: Mono Fričová / Burgr / Chalmovský

Št 7.12.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Terrible 2s & Byl Pes (CZ)

Dvojkoncert slovenskej a českej alternatívy.Viac
So 16.12.2023 / Pink Whale
odporúčame!
film

Borromini a Bernini – výzva k dokonalosti

Cesta za krásami Ríma vo výnimočnom období baroka, kedy talianska metropola bola centrom západného umenia a kde musel byť každý...Viac
Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Emília

Mysleli ste, že o nej viete všetko... Významná slovenská filmová, televízna a divadelná herečka Emília Vášáryová pohľadom...Viac
Slovenská národná galéria Bratislava / Kino Lumière / Kino Nostalgia / Slovenské národné divadlo - Č...
odporúčame!