koncert

John Steel & Animals and Friends (UK)

Do Bratislavy už po druhý krát prichádza jedna z najväčších rhythm and blues legiend, britská kapela Animals and Friends so zakladateľom Johnom Steelom.
Táto akcia sa konala v minulosti

Animals and Friends

John Steel, dnes už 81-ročný rodák z anglického Gatesheadu v grófstve Durham založil prvú skupinu so svojim spolužiakom z Umelecko-priemyslovej školy v meste Newcastle, Ericom Burdonom v roku 1957. John sa takto stáva najstarším muzikantom, ktorý vystúpi v rámci projektu „Rock v múzeu“.

Vo svojom detstve a mladosti bol ovplyvnený nahrávkami umelcov, ako Bing Crosby, Al Johnson, Fats Waller, alebo Sid Phillips. Zaujímavosťou je, že jeho prvým násrojom bola trúbka a orientoval sa na tradičný a moderný jazz hudobníkmi, ako Elvin Jones a Art Blakey.

Samozrejme, že ho neskôr pohltila rock´n´rollová explózia.  V roku 1959 sa stretol s Alanom Priceom, gitaristom Hiltonom Valentinom, basgitaristom Chasom Chandlerom a založili Alan Price Combo. Ku skupine sa v roku 1962 pridáva starý kamarát Eric Burdon a na svete sú The Animals. John nahráva 3 základné, slávne albumy „The Animals“ (1964), „Animal Tracks“ (1965) a „Animalisms“ (1966). V tomto roku John zo skupiny odišiel.

Neskôr v 70.rokoch mu Chas Chandler (mimochodom „objaviteľ“ Jimmiho Hendrixa) sprostredkoval hranie v kapele Eggs Over Easy, ktorá sa považuje za zakladateľa štýlu nazývaného „Pub rock“.

John v priebehu rokov zostavoval rôzne reuniony skupiny Animals, ktorá sa stabilizovala približne pred 12. rokmi. Zaujímavosťou je aj súdny spor o meno „The Animals“, ktoré vlastnil od roku 2008 John Steel a po odvolaní od roku 2013 zasa Eric Burdon.  

Johnovým súputnikom sa stal, dnes 75-ročný, rodák z Fenhamu, hráč na klávesové nástroje Mick Gallagher, ktorý s ním už pôsobil kratšiu dobu v The Animals v roku 1965. Mick sa však preslávil najmä, ako člen skupiny zvláštneho speváka Iana Duryho, The Blockheads, kde hral od jej založenia v roku 1977. Basgitaru obsluhuje, rodák z New Yorku, žijúci v Anglicku, absolvent Columbijskej univerzity v NYC, Roberto Ruiz, ktorý hráva a nahráva s menami, ako Robbie Cavanaugh, Donny Osmond, alebo Eliot Kennedy.

Gitaristom a spevákom je nám už známy, dnes 44-ročný, Danny Handley rodák z Burnley v grófstve Lancashire, ktorý v múzeu vystúpil v roku 2018. Danny je zároveň známy aj zo skupiny ďalšieho, starého rockového barda, zakladateľa Ten Years After, bubeníka Rica Leeho, s ktorým hrá v kapele Ric Lee´s Natural Born Swingers.

Danny od malička počúval najmä Beatles, Elvisa a Chucka Berryho. Už v 11. rokoch dostal elektrickú gitaru a od 13. rokov hrával po puboch a kluboch pesničky svojich idolov. V roku 2008 založil kapelu Danny Handley Blues Project.

Od roku 2009 hráva v  „Animals and Friends“. Od roku 2012 hráva aj so spomínaným Ricom Leem a v tejto zostave s ním vystupujú aj také mená, ako Bob Hall, klávesák Alexisa Kornera, alebo basista Scott Whitley. Danny vystupoval aj v projektoch Steve Croppera, alebo Spencera Davisa. Danny má za sebou tri albumy – 2 s „Animals...“ „Prehistoric Years“ (2009) a The Greatest Hits Live“ (2013). Jedno má aj Ricom Leem, a to „Put A Record On“ z roku 2012.

Odporúčame

koncert

Depeche Mode

Ne 28.5.2023 / Národný futbalový štadión
odporúčame!
party

Vypi Tepláreň

Pi 3.2.2023 / Tepláreň, Zámocká 30
odporúčame!
divadlo

Red Catvision Song Contest

18.2.2023 - 17.3.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Mono Fričová / Burgr / Chalmovský

Ut 14.2.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!