letný festival

Hradby samoty XII.

Hradby samoty je festival tematicky zameraný na audiovizuálne projekty dotýkajúce sa hudobných žánrov ako dark ambient, dark folk, drone, industrial, noise. Myšlienkou festivalu je spojiť tieto žánre s tajomnou atmosférou pamiatok poznačených zubom času. 

odporúčame!
13.07.2023, Št - 15.07.2023, So
Kaštieľ Jablonica

V našich zemepisných šírkach je táto subkultúra prevažne klubovou záležitosťou. Namieste je teda otázka, ako pamiatky a ambient spolu súvisia. Pamiatky v sebe nesú odlesk dejov dávno minulých a ich často zádumčivá atmosféra je veľmi emotívna. Presne ako audiovizuálne umenie plné tajomných a prekvapivých zvukov, sprevádzané divadelnými prvkami a znepokojivou projekciou. 

Ak je takéto „teatro ambienti tenebrae“ zasadené do podmanivej atmosféry nočnej pamiatky, výsledný efekt je o to pôsobivejší.

Potvrdení účinkujúci:

T´ien Lai (PL)

Mare di Dirac (IT)

Raw Deal (CZ)

Bnsu (JAP/TR/DE)

Mala Herba (AT/PL)

Rss b0ys (PL)

Urbanfailure (SK)

Ptao (CZ/SK)

Karkasas (LT)

Kazehito Seki + Säkkikangas (JAP/CZ)

Rosa Nebel (AT)

Xdzvønx (PL)

Tangerinecat (UA/UK)

Naďa (SK)

Lowmoe (CZ)

Medical Cabinet (CZ)

Ghostrider 1997 (SK)

Dojazdy v Kysaku (SK)

Koleso nešťastia (SK)

Kabal (SK)

Kristie Kardio (SK)

+ ďalší

Výstava:

Téma: Masky / Masks

Open call - čoskoro

performance // inštalácie // lekcie // workshopy // poézia:

Fero Király & Eva Vozárová ~ Alvin Lucier - performance

Lorenzo Abattoir - Solifugae - performance/ A/V-installation

Weird Visuals - light liquid design

Viac info

Vstupné: predpredaj 2.vlna - 50€ // 1.vlna + 12" vinylová kompilácia - 60€

Hradby Samoty sú v začiatkoch druhej dekády svojej existencie, pričom v tej prvej si prešli divokou a pútavou históriou. Od nadšeneckého stretnutia doslova pár desiatok ľudí na zrúcanine hradu Cimburk cez slušne etablovanú udalosť európskeho formátu v Rosiciach pri Brne až po výtvarno-hudobný festival s celoštátnym významom v Moravanoch nad Váhom. Napriek počiatočným problémom s financovaním až po logistické kotrmelce spôsobené covidom, je dnes zrejmé, že si Hradby dokázali nájsť svoju pevnú formu a návštevníci už tak dopredu tušia, čo môžu očakávať. Ako teda s týmto ideálne naložiť? Všetko prekopať a začať znova, preto sa jedenáste Hradby Samoty nekonajú na predmestí Brna so všetkou vybavenosťou, ani pár minút od komfortného kúpeľného strediska, ale vracajú sa na jedno z najobskurnejších miest svojej histórie, na kaštieľ v Jelšave.

Keď svojho času cestoval týmto krajom Bram Stoker hľadajúc inšpiráciu pre svoj najslávnejší román Drákula, zapáčili sa mu práve končiny Gemeru a Košíc, a to dokonca viac ako toľko legendami opradené Karpatsko a Moldavsko, a tak väčšinu prvkov, ktoré vytvárajú sugestívnu atmosféru ponurého upíra nazbieral práve na rozhraní stredného a východného Slovenska, pričom nie je vylúčené, že tu a tam nejaký ten motív pochádzal priamo z okolia Jelšavy. Dokopy s pôvodným poslaním Hradieb Samoty, teda oživením zabudnutých pamiatok a hlavne s cieľom priniesť do opustených miest život a kultúru, sa tak Jelšava stáva perfektným spotom, kde sa môžu zrodiť Hradby Samoty druhej dekády.

Odkedy bolo rozhodnuté, že sa festival do Moravian už nevráti a medzi organizátormi padlo meno Jelšava, bolo všetkým jasné, že sa Hradby nemôžu len tak objaviť, zorganizovať pár koncertov a zase na rok zmiznúť. S Jelšavou je nutné pracovať inak, a to ako z hľadiska návštevníkov, tak aj celého programu, ktorý by bolo možné tento rok zhrnúť ako jedno veľké site-specific, teda prispôsobenie celej situácie poslucháča/interpreta/organizátora (lebo tieto role sa na Hradbách často prepájajú a prelínajú) s veľmi špecifickým regiónom Gemera.

V okolí Jelšavy sa totiž nachádza veľké množstvo historických i technických pamiatok, z ktorých niektoré budú otvorené exkluzívne práve len v čase konania festivalu, či už sa jedná o staré kostoly na čele s rotundou Sv. Margity, či technické pamiatky v podobe vysokej pece v Sirku, napokon s prvou a najbližšou pamiatkou je prepojený aj jeden z hlavných koncertov celého festivalu, a síce organová interpretácia diela Philipa Glassa z rúk Fera Királya v jelšavskom evanjelickom kostole. Tento koncert bude tiež jednou z prvých verejných proklamácií snahy o záchranu miestneho organu, ktorej cieľom bude upozorniť na zlý technický stav a zároveň kultúrny a historický význam tohto nástroja.

Odporúčame

koncert

Kataklysm / Soilwork / Wilderun

Svoje sily spojili na pripravovanom európskom turné kanadskí deatheri Kataklysm a švédski melodic groove metalisti Soilwork. Obe...Viac
Ne 16.4.2023 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Postpank Nacht na Garážach

Pi 14.4.2023 / Koncerty na Garážach
odporúčame!
výstava

8-bit

Výstava mapuje obdobie 80. a 90. rokov na Slovensku, počas ktorého sa u nás postupne formovala komunita fanúšikov prvých osobných...Viac
9.3.2023 - 30.4.2023 / Galéria dizajnu Satelit
odporúčame!
koncert

Henge (UK) + Etceteral (SI)

Ut 9.5.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!