koncert

Balázs Pándi & Petr Vrba

Po minuloročnej premiére, počas ktorej spojili Balász Pándi a Petr Vrba svoje sily s Mikołajom Trzaskom a Markom Tokarom v Budapešti sa dvojica Pándi / Vrba rozhodla detailnejšie skúmať ich sonické univerzá.
 

Táto akcia sa konala v minulosti

Balázs Pándi - Maďarský bubeník (a akordeonista) Balázs Pándi nie je len mimoriadne aktívny hudobník, improvizátor a vášnivý zberateľ vinylov, ale v neposlednej rade aj kuchár a novinár. Asi najznámejšie sú jeho rozsiahle spolupráce s majstrami svojich žánrov, akými sú japonský hlukár Merzbow (Masami Akita), kanadský velikán breakcorovej scény Venetian Snares (Aaron Funk) či švédsky power saxofonista Mats Gustafsson.

Pándi však hráva s desiatkami elektronických, industriálnych, avant-jazzových a rockových hudobníkov vrátane Billa Lawella, Wadady Leo Smitha, Roswella Rudda, Keiji Haina, KK Nulla, Lee Ranadla, Marshella Allana, Jamieho Safta, Trevora Dunna či Thurstona Moora.

Jeho štýl nejde obmedziť na konkrétny žáner: siaha od free jazzu a klasickej hudby cez math rock a trip hop až po grindcore a death metal s mnohými rôznymi odbočkami vrátane originálnej podoby industriálneho EDM. Zvuk jeho bicích zdobí albumy kapiel ako Zu, Obake, To Live And Shave in L.A., Metallic Taste of Blood, Slobber Pup, Rope Cosmetology, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble a mnohých ďalších.

„Je to mimoriadne zručný bubeník a rozumie všetkému, od grindcore a heavy metalu až po free jazz. Je velmi flexibilný, od rýchlych ťažkých bicích po improvizáciu poskytuje oporu, takže pracovať s ním bolo veľmi ľahké." (Masami Akita aka Merzbow o spolupráci s BP)Petr Vrba je jednou z najvýraznejších postáv pražskej experimentálnej hudby a neúnavný propagátor voľnej improvizácie. Hrá na trúbku, klarinet, syntetizátory a ďalšie elektronické nástroje. Spolupracuje s filmármi, tanečníkmi a výtvarníkmi a pravidelne vystupuje so špičkou európskej scény voľné improvizácie (napr. Axel Dörner, Thomas Lehn, Xavier Charles, Franz Hautzinger) či experimentátoromia zvukovými umelci ako Yan Jun, Ryu Hankil, Simon Whetham ai.

Zakladal a pôsobí ako stály člen Pražského improvizačního orchestra a skupín IQ + 1, Poisonous Frequencies, The mONDO, Junk & amp; the beast, NUN a ďalších. Vystupoval na festivaloch v Austrálii, Európe a Ázii. Vydal na štyridsať albumov na značkách ako Another Timbre, Mikroton, Corvo, mappa, Kandala, Polí 5, meteorizmu, Klangundkrach atď.

"Ako trubkár skúma Vrba zapojenie trubky v nových súvislostiach a vytváranie nových kontextov ďalšími prostriedkami, akustickými i elektronickými. Preukazuje pri tom obdivuhodnú vynaliezavosť vedenú okúzlením z akustického zážitku." (Skladateľ a pedagóg Jaroslav Šťastný aka Peter Graham o PV)

Vstupné dobrovoľné
Vstup na podujatie bude možný podľa opatrení, ktoré budú platiť v deň jeho konania 

(zdroj titulky: rocker.sk)Odporúčame

koncert

Rare Americans (CAN)

Št 30.3.2023 / Fuga
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Skupinová terapia

Renomovaný divadelný súbor sa poháda pri kreovaní novej inscenácie. Tu niekde sa začína predstavenie Skupinová terapia, ktoré...Viac
Ut 7.2.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
film

Letné svetlo a potom príde noc

Št 2.2.2023 / Kino Mier Modra
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2023

19.7.2023 - 22.7.2023 / Dolní Vítkovice, Ostrava
odporúčame!