koncert
film
festival
výstava
prednáška / diskusia

89-ty

Malý mestský festival s názvom 89-Ty prinesie v novembri zaujímavú diskusiu s Karlom Schwarzenbergom, koncert, premietanie filmu i exteriérovú výstavu. 

Táto akcia sa konala v minulosti

Mesto Modra si pripomenie výročie Nežnej revolúcie. 

Program

16. 11. o 18.00 h: Šľachtic v službách demokracie, Kultúrny dom, Sokolská 8
Karel Schwarzenberg sa do vlasti vrátil v roku 1989, predtým sa ako predseda Medzinárodného helsinského výboru pre ľudské práva staral o dodržiavanie ľudských práv v Európe. V rodinnom sídle v Bavorsku založil na podporu disentu archív vtedy zakázanej literatúry, ktorý je dnes súčasťou zbierky Národného múzea v Prahe. O disente, revolučnom dianí i rozvoji demokracie a jej kríze v súčasnosti, sa s hosťom bude zhovárať Michal Kaščák a Ladislav Snopko. (vstupné je dobrovoľné)
16. 11. o 20.00 h: Bez ladu a skladu, Kultúrny dom, Sokolská 8
Koncert legendárnej slovenskej kapely, ktorá vznikla v roku 1985 v Trenčíne. Je známa svojou rytmickou ale i kakofónickou hudbou a metaforickými textami, pre ktoré bola v 80. rokoch typická odvážna kritika politického režimu. (vstupné je dobrovoľné)
17. 11. o 19.30 h: Slobodní, dokument, Kino Mier
Príbeh priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorých nazývali „generálmi tajnej cirkvi”. Zakladali „krúžky", kde mohli ľudia počas totality slobodne myslieť a veriť. Po príchode komunizmu boli prenasledovaní a strávili dlhé roky vo väzení. Vrcholom ich úsilia bola Sviečková manifestácia, ktorej sa zúčastnili tisíce ľudí a nenásilne prejavili protest proti režimu. Film rozpráva príbeh kresťanského disentu na pozadí dejín 20. storočia na Slovensku.
7. – 27. 11.: Chceme slobodu, podbránie mestský dvor, Štúrova ul. 59
Exteriérová výstava z dielne Ústavu pamäti národa na tematických paneloch zachytáva vývoj komunistického režimu v Československu až do revolučných udalostí roku 1989. Detailne sa zaoberá kľúčovými udalosťami revolúcie, od jej vypuknutia, cez aktivity študentov, zakladanie opozičných hnutí, masové demonštrácie, až po generálny štrajk a politické rokovania okrúhlych stolov.

Odporúčame

divadlo

The Duck After

Absurdná bábková inscenácia jednej herečky a jednej plastovej kačičky. Hra plná aktuálnych vážnych, nielen ekologických tém,...Viac
Ne 10.12.2023 / Teatro Colorato
od vás odporúčame!
výstava

Z depozitára: Busta Franza Liszta

6.11.2023 - 31.12.2023 / Stará radnica MMB
odporúčame!
výstava

Kurátorský výklad k expozícii Sakrálne umenie

Ne 10.12.2023 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
divadlo

Generácia Z: Krása nevídaná

Po 11.12.2023 / DPOH
odporúčame!