Vo štvrtok 1. júna sa stretneme v ikonickej architektúre zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie s nemeckým ateliérom Sam Chermayeff Office so sídlom v Berlíne. Pred prednáškou vo formáte :referencie porozprávajú architekti Martin Kvitkovský a Martin Varga z ateliéru ô o východiskách a inšpiráciách, ktoré ovplyvňujú jeho proces tvorby.
Deň predtým, v stredu 31. mája bude Singularch so španielskym ateliérom TAKK so sídlom v Barcelone. Pred prednáškou vo formáte :referencie porozprávajú architekti Jana Benková a Juraj Benko z ateliéru benkobenkova o východiskách a inšpiráciách, ktoré ovplyvňujú jeho proces tvorby.
Singularch: Sam Chermayeff Office (DE) | ô (SK)
01. júna / SNG – Slovenská národná galéria, Rázusovo nábrežie 4
18:30 | door open
19:00 | Martin Kvitkovský a Martin Varga | ô (SK) | Prednáška v slovenskom jazyku
19:30 | Sam Chermayeff a Barbara Poláková | Sam Chermayeff Office (Berlin, DE) | Prednáška v anglickom jazyku
Vstup voľný.
Organizuje Čerstvé Ovocie, v spolupráci s občianskym združením Archtung a festivalom Dni architektúry a dizajnu
Sam Chermayeff Office | Sam Chermayeff a Barbara Poláková – Veríme, že architektúra vytvára dianie vecí, a že sa veci môžu diať architektúre.
Výnimočný ateliér, ktorý nám je dôverne známy vďaka špecifickému rukopisu neočakávaných objektov “beasts” (stvorení) vzniknutých experimentálnym preklenutím funkcií, minimalizmu a ikonického dizajnu. Jednoduché nábytky, zariadenia a ich funkcie získavajú svoju charakteristickú estetiku pozorovaním, hľadaním a nevyspytateľným prototypovaním v kombinácii mechanickej utilitarity, materiálového minimalizmu a precízneho detailu v remesle.
Sam Chermayeff je architekt, dizajnér a učiteľ, ktorý realizuje projekty po celom svete. Vyštudoval architektúru na University of Texas v Austine a Architectural Association v Londýne. Pracoval pre SANAA v Tokiu, kde viedol projekty ako Serpentine Pavilion a kurátorstvo Bienále v Benátkach. Sam učil na Dessau Institute of Architecture, Columbia University, Cornell University a na Architectural Association v Londýne.
Sam je zakladajúcim partnerom architektonickej firmy June-14 Meyer- Grohbrügge & Chermayeff a Sam Chermayeff Office. S kanceláriami v Berlíne a New Yorku pracujú obe štúdiá na širokej škále projektov vrátane bytových domov, výstav a nábytku.
Kancelária Sam Chermayeff má široký záujem o to, ako žijeme sami a spolu.
Viac o tvorbe

ô | Martin Kvitkovský a Martin Varga
Radi pracujeme na situáciách, kde môžeme vstúpiť do už existujúceho prostredia, môžeme na niečo nadviazať a vytvoriť novú vrstvu, ktorá komunikuje s tými predošlými. Čím ďalej, tým menej používame vo výkresoch žltú farbu a búracie práce obmedzujeme na nevyhnutné minimum. Nevyhýbame sa však ani súčasným zadaniam a ak sa k nám také dostane, okamžite v ňom dokážeme nájsť historické paralely. Niekde sa predsa musí začať...
V rámci festivalu DAAD sme si tentokrát do nášho rozbehnutého a organického formátu :referencie prizvali mladých slovenských architektov, ktorí sa ako nová generácia dívajú na tvorbu z iných uhlov a s inými názormi. Ich myslenie je ovplyvnené mladším nazeraním sa na svet, niekedy v prevahe spontánnych a odvážnych rozhodnutí a odpovedí, niekedy v progresívnejšom kladení otázok a riešení aktuálnych problémov a to často v spojení práce v rôznorodejšom osobitejšom prostredí.
V cykle :referencie si vypočujeme aj mladý ateliér ô, ktorí nám predstavia ich „behind the scenes“, inšpirácie a prierez ich spoločnej a jedinečnej tvorby.
Keď navštívite stránku ô, prvá vec, ktorú sú všimnete, sú totemy jednotlivých projektov. Je to zaujímavý prístup skratiek k vyjadreniu hodnoty projektu. Dostáva tak akýsi vyšší stupeň pozornosti, objekt - totem v priestoroch je reprezentantom, partnerom, alebo aj susedom miest, a priestorov ktoré obývame.
Totemy ateliéru ô vyjadrujú naratívny prístup v ich praxi. Odvnímať a zamerať sa na hodnotné, umožniť to najpodstatnejšie, reprezentovať to najcennejšie úprimnou materialitou a architektonickou skromnosťou a priestorovou vitalitou. Totemy sú referencie ô. Vyjadrujú ich vnem rurálneho detailu a jeho estetiky, obzervovanie prítomnosti niekedy všedného, no veľmi hodnotného kontextu. Vo svojej tvorbe venujú dielam dostatočný čas a pozornosť na to, aby výsledné objekty mali možnosť potvrdiť svoju existenciu v unikátnom prostredí a ich kvalitu v čase.
Viac o tvorbe

Po formáte Singularch pokračuje podujatie v rámci Dni architektúry a dizajnu prednáškou ateliéru baukuh (Miláno, IT).
Talianska architektonická firma Baukuh, ktorá vznikla v roku 2004, nemá ani hierarchickú štruktúru, ani štýlovú dogmu. Veria v racionálny tvorivý proces a živo sa zaujímajú o architektúru z minulosti. V roku 2010 spolu so skupinou ďalších architektov, kritikov a fotografov založili časopis San Rocco. O päť rokov neskôr bola slávnostne otvorená ich najznámejšia budova „House of Memory“. Ich práce boli vystavené pri viacerých príležitostiach, a to na Bienále architektúry v Benátkach, na Lisabonskom trienále a na Bienále architektúry v Chicagu. V Belgicku v súčasnosti spolu s antverpskou firmou RE-ST obnovujú školu v Hoogstratene. – www.baukuh.it
Poďte si spolu s nami užiť DAAD / Dni architektúry a dizajnu 2023, trochu sa vzdelať, ale hlavne – poďte sa stretnúť a spolu s nami, osláviť výsledky novej, inej architektúry. Táto verzia bude opäť ako kombináciu fyzickej účasti a online vysielania.
Program festivalu bude doplnený o DAAF / Dni architektúry a filmu – premietanie aktuálnych filmových dokumentov z oblasti architektúry a dizajnu. Filmové dokumenty svojim charakterom umocňujú zážitok z festivalu DAAD.
14. ročník festivalu DAAD / Dni architektúry a dizajnu sa uskutoční v dňoch 29.05. – 04.06.2023 v SNG
Posledný rok rezonuje najväčšia architektonická – realizačná udalosť na Slovensku – dokončenie a otvorenie budovy SNG nestora slovenskej modernistickej architektúry – Vladimíra Dědečka kreatívnou realizáciou pod taktovkou architektov BKPŠ. Aj preto sme veľmi radi, že Singularch je súčasťou festivalu Dni architektúry a dizajnu v novom, slávnostnom priestore špičkového kultúrneho miesta, aký v bratislavských, ale aj slovenských podmienkach nemá obdobu.
---
Sériu prednášok Singularch z verejných zdrojov finančne podporil: Fond na podporu umenia
Mediálni partneri: Rádio_FM | Archinfo portál - architektúra, architekti, diela | Citylife.sk
Ďakujeme: YIT Slovakia | Slovenská národná galéria

Singularch je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej.
Hlavným zámerom Singularchu je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás.