festival
iná akcia

Old’s Cool Bratislava 2019

Príďte na medzigeneračný festival OLD'S COOL Bratislava 2019. Čaká na Vás príjemná atmosféra, výborný program, zaujímaví hostia a záruka pohody v prepojení staršej a mladšej generácie.

Táto akcia sa konala v minulosti

piatok 4. október, Kaviareň Berlinka
18:00, Medzigenerátor - Revolučný kvíz pre všetkých

Medzigenerátor je kvíz určený pre hravé duše každého veku, ktoré si chcú v priateľskej atmosfére preveriť svoje vedomosti, naučiť sa niečo nové od druhých a stráviť spoločne príjemný večer. Témou kvízu budú revolúcie – tie osobné, ale aj spoločenské. Nežné, technické, sexuálne a historické.

V kvíze súťažia vekovo zmiešané tímy, môžete so sebou teda zobrať svojich známych, blízkych, babku, dedka, dcéru, syna či vnúčatá. Alebo sa môžete zoznámiť priamo na mieste so svojimi spoluhráčmi a parťákmi. Registrácia vopred nie je potrebná.

Už tradičný koncert kaviarenskej klaviristky Marty Matyásovej
Pani Marta Mátyásová má 85 rokov a celý život chodí do kaviarní hrávať na klavíri. Hráva z hlavy, z nôt aj na želanie. A nebude to inak ani prvý októbrový piatok v Berlinke.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

sobota 5. október 2019, Trh Žilinská a Pistoriho palác
10:00, Koncert zboru Elpida a Václava Havelku - Trh Žilinská

Spevácky zbor Elpida, ktorý tvorí dvadsať senioriek funguje od roku 2010. V Bratislave vystúpil v minulých rokoch s hudobníčkou Never Sol, ale aj na ulici pred Starou tržnicou, či na nábreží Dunaja. Tento rok sa môžete tešiť na Elpidu a Václava Havelku, frontmana kapely Please The Trees o 10:00 na Trhu Žilinská a o 19:00 v Pistoriho paláci pred koncertom Jany Kirschner.

10:00 – 12:00 Komentovaná prechádzka s architektkou Henrietou Moravčíkovou
Trh Žilinská, UNITAS, YMCA, Zehnhaus, Pistoriho palác

V Bratislave sa nachádza množstvo architektonických skvostov. Medzi výnimočné stavby patria aj obytná kolónia na Palárikovej ulici Zehnhaus, YMCA, či Unitas. Tie sú s Bratislavou a jej životom neodmysliteľne spojené už dlhé roky. Pôvodne projekty sociálneho bývania v sebe ukrývajú rokmi vrstvené príbehy a vy ich môžete prísť odhaliť. Henrieta Moravčíková vás prevedie ich históriou, funkciami, aj postupnými premenami. Prechádzka začína na trhu Žilinská.

12:00 – 17:00 Zóna záhaľky a vegetu, Dvor Pistoriho paláca

V zóne záhaľky a vegetu platia radikálne pravidlá pohody a prijatia. Očakáva sa len to, že si každý v tomto priestore nájde svoje miesto. V priebehu festivalového poobedia sa tu môžete zúčastniť nenáročných aktivít a budete sa pri tom cítiť povznesene a ľahko. V očarujúcom dvore paláca máte možnosť naučiť sa pliesť s energickými moravskými pletařkami z projektu „Ponožky od babičky“, alebo sa „medzigeneračne“ odfotiť pri kúlovej fotostene. Tiež na vás čakajú rôzne spoločenské hry a môžete si vyskúšať aj maľovanie na plátno. V priestoroch paláca budete mať možnosť prezrieť si výstavu fotografií MATKA A DCÉRA.

Svoje platne na dvore roztočia Gramophone Brothers. O jedlo sa postará Darinka a Dáša v spolupráci so Žufaňou.

15:00 – 16:00 Predstavenie knihy vydavateľstva ASPEKT „Niekde ku koncu“ s Božidarou Turzonovovou Knižnica Agneši Kalinovej v Pistoriho paláci

Božidara Turzonovová číta z memoárovej prózy britskej spisovateľky Diany Athill Niekde ku koncu. Knihu, v ktorej píše o starobe s ľahkosťou, no bez zľahčovania, Athill vydala ako 89-ročná. Najnovšiu publikáciu Knižnej edície ASPEKT predstavia prekladateľka a spisovateľka Jana Juráňová a vydavateľka Jana Cviková.

16:00 – 16:30 Stratená chuť jazykov

Storytellingové pásmo štyroch príbehov o jazykoch, ktoré sme mali okolo seba a zrazu ich niekto chcel vymazať a vziať. A pocit, keď vezmú človeku jazyk je podoby pocitu väzenia a neslobody. Pásmo je inšpirované osudmi ľudí z knihy Jozefa Tancera Rozviazané jazyky. Lektoruje Barbora Voráčová zo Story-telling.cz. Rozprávajú: Sylvia Pabst, Maruška Jánošíková, Réka Rozsa a Martina Jánošíková zo spolku Príbehom na stope.

17:00 – 18:30 Ako uchopiť čas (vlastnými ručičkami)? Diskusia o pomalom a rýchlom čase v 21. storočí
Etela Farkašová, Zuzana Kovačič Hanzelová, Viktor Suchý

Je čas v našich životoch najmä meradlom produktivity? Môžeme si dovoliť spomaliť? Záleží viac na tom, čo stihneme, alebo si vieme naplno vychutnať každú chvíľu? Sme pánmi vlastného času alebo je čas pánom nás? Poďme sa zamyslieť nad tým, ako nám čas tvaruje životy a či rýchlosťou naozaj získavame čas. O tom, ako uchopiť čas a nájsť správne tempo v živote, budú diskutovať filozofka, feministka a spisovateľka Etela Farkašová, novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová a knihovník z Kabinetu pomalosti, Viktor Suchý.
Moderuje Laco Oravec.

19:00 Medzigeneračný koncert, Zbor Elpida a Václav Havelka, Jana Kirschner

Do hudobnej eufórie vás privedie aj spoločné večerné vystúpenie brilantného dámskeho zboru Elpida s českým spevákom, skladateľom a gitaristom Václavom Havelkom, frontmanom kapely Please The Trees. Zaznejú skladby v jedinečnom prevedení, ktoré vás oblečie do príjemných zimomriavok.

Tým však hudobný večer zďaleka nekončí. Veľkolepú bodku za sobotným programom dá jedna z najvýraznejších postáv slovenskej hudobnej scény, Jana Kirschner.

Nedeľa 6. október 2019, Mark Twain
11:00 Otužovanie v Dunaji, Pontónová letná krčma Mark Twain

My to spolu dáme.

Pondelok 1. október – 11. október, Pistoriho palác
Výstava - Matka a dcéra - Bet Orten & Veronika Ruppert & Elpida

Hlboké, intenzívne, radostné, ale často i komplikované. Vzťahy medzi matkami a dcérami majú tisíce podôb. Osem z nich zachytáva výstava MATKA A DCÉRA, ktorú pripravila organizácia Elpida v spolupráci s fotografkou Bet Orten a novinárkou Veronikou Ruppert.

Ilustrácie: Martu
Organizátori: Zrejme, Elpida
Mediálni partneri: Rádio_FM, denníkN, Nota Bene
Parteri: FPU, Swiss Re, Nadácia Socia, APVV, Slovenská národná galéria, Susedia na dvore

Odporúčame

koncert

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox

St 22.6.2022 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

Letný digitálny prieskum VŠVÚ - online

Digitálny Prieskum Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave prináša aktuálnu umeleckú a dizajnérsku tvorbu našich študentiek a...Viac
10.6.2021 - 31.7.2021 / Online
odporúčame!
výstava

Erik Binder: Avatsýv

Binderov program je mnohovrstevnatý a obsahuje prácu so všetkými médiami od maľby, grafiky, autonómnej aj denníkovej kresby,...Viac
26.2.2021 - 31.12.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
divadlo

Horror Show

25.6.2021 - 31.7.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!