výstava
iná akcia

Noc múzeí a galérií v SNG

Noc múzeí a galérií bude tento rok v sobotu 14. mája od 15.30, posledný vstup: 23.00. Pozrite si bohatý program, ktorý ponúka Slovenská národná galéria pre túto špeciálnu udalosť. Vstupné do SNG zdarma, na celú Noc múzeí a galérií: 5 € pre dospelých, pre deti do 12 rokov a ZŤP zdarma.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Program:

15.30 – 17.30 | Výtvarné aktivity na výstave 7x7: Rozhliadnuť sa vôkol seba

Esterházyho palác, 2. poschodie

Na troch stanovištiach spoločne preskúmame možnosti nášho zraku a videnia a skúsime sa na seba a svoje okolie pozrieť novými očami. Na program nie je potrebná rezervácia, zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase. Aktivity sú určené rodinám s deťmi aj jednotlivcom. 

16.00 – 17.00 | Prehliadka stavby SNG s Dušanom Buranom - KAPACITA PLNÁ

Miesto stretnutia: pred vstupom do SNG – Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4 / rezervácie: kristina.paulenova@sng.sk

Aj vy sa tešíte na otvorenie novej SNG? Pozývame vás na prehliadku rekonštruovaného areálu SNG v sprievode a s komentárom kurátora SNG Dušana Burana. Predstavíme vám nové výstavné priestory, kinosálu, depozitárny dom, ale aj nečakané výhľady či miesta väčšinou skryté pred očami návštevníkov galérie.

17.00 – 18.00 | Prehliadka stavby SNG s Alexandrou Kusou - KAPACITA PLNÁ

Miesto stretnutia: pred vstupom do SNG – Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4 / rezervácie: kristina.paulenova@sng.sk

Aj vy sa tešíte sa na otvorenie novej SNG? Pozývame vás na prehliadku rekonštruovaného areálu SNG v sprievode a s komentárom generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej. Predstavíme vám nové výstavné priestory, kinosálu, depozitárny dom, ale aj nečakané výhľady či miesta väčšinou skryté pred očami návštevníkov galérie.

18.00 – 18.45 | Autorská prezentácia: Motýľa nekúpiš – Erik Binder

Esterházyho palác, 3. poschodie

Výstava Motýľa nekúpiš predstavuje diela umelcov a umelkyne strednej generácie slovenského súčasného umenia, ktoré obohatili zbierku SNG v roku 2021. Patrí k nim aj videoinštalácia Pneumatrix, o ktorej bude rozprávať jej autor Erik Binder spolu s kurátorkou Alexandrou Tamásovou. V diskusii predstavia genézu, ako aj jednotlivé obsahové vrstvy tohto komplexného diela.

18.00 – 19.30 | Workshop pre dospelých: Vidieť ako nikdy predtým

Miesto stretnutia: pokladňa SNG / rezervácie: peter.pivoda@sng.sk

Na výstave 7x7 preskúmame formou krátkych aktivít viacero prístupov k optickému vnímaniu priestoru vo výtvarných dielach a ich konkrétne zámery. V ateliéri si priblížime jednu z najstarších pomôcok pre zobrazovanie v lineárnej perspektíve, cameru obscuru, a zachytíme ňou obraz z vlastnej perspektívy.

19.00 – 19.30 | Kurátorský výklad: Sedem vecí o propagande

Esterházyho palác, 2. poschodie

Nepodľahnúť mámivej sile dezinformácie nebolo nikdy ľahké. Vieme to, propaganda brutálne deformovala naše životy v časoch, ktoré si ešte mnohí pamätajú. Dnes sú demagógie a fámy opäť všadeprítomné. Zaujať, povzbudzovať kolektívne myslenie a presvedčiť ho o svojom, akokoľvek lživom príbehu ale vedeli už plagáty. Totality si z nich v 20. storočí urobili dokonalého služobníka svojich ideologických experimentov. Kurátorka Viera Kleinová predstaví mimoriadne aktuálnu kolekciu propagandistických, agitačných a politických plagátov zo socialistického Československa, ako aj komunistickú propagandu Sovietskeho zväzu a Číny. To aby sme nezabudli...

20.00 – 21.00 | Slovenské vizuálne umenie 90. rokov

Esterházyho palác, 3. poschodie

Tematický výklad Jany Geržovej predstaví povahu umeleckej scény 90. rokov minulého storočia.

21.00 – 22.00 | Nezabudnuteľné deväťdesiatky. Noc výnimočných svetových videoklipov

Esterházyho palác, 1. poschodie

Poznáte tie zimomriavky, keď hudba a obraz vytvárajú symbiózu a keď médium ponúka pocit naplnenia? Máte radi výnimočnú hudbu a jej mimoriadne filmové obrazy? Tak určite nezabudnite na Noc výnimočných svetových videoklipov s Petrom Konečným, šéfredaktorom portálu Kinema.sk.

21.00 – 23.00 | Hudba 90. rokov / DJ set

Esterházyho palác, átrium

Zákutiami hudby 90. rokov vás prevedie Peter Dolník, redaktor Rádia FM.

21.00 – 22.00 | Jednohubky na výstave 7x7

Esterházyho palác, 2. poschodie

Prostredníctvom krátkych výkladov vám priblížime 5 vybraných diel z výstavy. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

22.00 – 23.00 | Jednohubky na výstave Motýľa nekúpiš

Esterházyho palác, 3. poschodie

Prostredníctvom krátkych výkladov vám priblížime 5 vybraných diel z výstavy. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

 

Odporúčame

divadlo

Divadlo SkRAT: Mono Fričová / Burgr / Chalmovský

Št 7.12.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Kopny! Buchny! Ric!

Hra DPOH v réžii Gejzu Dezorza.Viac
Št 14.12.2023 / DPOH
odporúčame!
koncert

Brandt Brauer Frick (DE) + BDHS

Št 22.2.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Vrahovia mesiaca kvetov

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré...Viac
Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall / Cinema City Aupark
odporúčame!