iná akcia

Nájdite sa... so zvieratkom z útulku

V sobotu 18. mája sa v Bratislave uskutoční 24. vydanie charitatívneho podujatia „Nájdite sa... so zvieratkom z útulku“, ktoré pravidelne organizuje Aliancia združení na ochranu zvierat a združenie Zvierací ombudsman. Bude sa konať na zadnom nádvorí obchodného centra Aupark a potrvá od 10.00 do 16.00.
Táto akcia sa konala v minulosti

Na charitatívne podujatie do Bratislavy pricestujú opustené zvieratá z deviatich útulkov z celého Slovenska. Zástupcovia útulkov budú počas celého dňa predstavovať ich príbehy a záujemcom o adopciu poradia a pomôžu s výberom vhodného zvieratka. V rámci sprievodného programu adopčného podujatia vystúpia Dominika Mirgová, Matěj Vávra, Tomy Kotty, Veronika Strapková a Martin Kráľ a Kristina Tran. Moderovať bude Becca.

Podujatie Nájdite sa so zvieratkom z útulku sprostredkúva a odovzdáva pozitívnu energiu nezabudnuteľným spôsobom. Je jedinečné svojou jednoduchou myšlienkou, preniesť opustené zvieratá z virtuálneho sveta sociálnych sietí do reálneho sveta, aby mali väčšiu šancu na nový domov.

Vďaka jeho existencii sa podarilo útulkom a združeniam nájsť domov stovkám opustených zvierat. Vytvorilo spoločenstvo ľudí, ktorým osudy zvierat nie sú ľahostajné. Sprostredkúva prepojenie myšlienok, ľudí a príbehov, vytvára puto.

Súčasťou podujatia bude odovzdanie ceny Animal Hero Slovakia. Cena je udeľovaná jednotlivcom alebo kolektívu, ktorí sa v priebehu roka zaslúžili o šírenie pozitívneho príkladu v oblasti ochrany zvierat. Je morálnym uznaním pre tých, ktorí sa na Slovensku pravidelne stretávajú s týraním zvierat a riešia jeho následky.

V minulosti bol ocenený pán Peter z Nových Zámkov, ktorý zachránil psa ťahaného za traktorom ci dvaja nadporučíci z OO PZ Pavlovce nad Uhom za pomoc pri odsúdení páchateľov, ktorí ukradli a dobili psa. Za rok 2018 bol ocenený chlapec Mirko, ktorý sa nebál a pomohol odhaliť páchateľov, ktorí zviazali a týrali sučku nemeckého ovčiaka Elizabeth. Tento brutálny a bezcitný prípad zaujal širokú verejnosť aj médiá. Z činu týrania boli obvinení dvaja páchatelia, ktorým hrozí odňatie slobody na jeden až päť rokov. V súčasnosti sú stíhaní na slobode. Autorom ceny Animal Hero Slovakia je dizajnér Adrian Sill.

Ocenenie odovzdá o 13.30 Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. V tomto roku budú odovzdané ceny dve. Prvou ocenenou bude pani Lenka, ktorá aj napriek svojej ťažkej sociálnej a rodinnej situácii zachránila, vykúpila a vyliečila týranú kobylu. Druhá cena bude udelená školáčke Katke, za záchranu vyhodených mačiat. Obe si prídu prevziať cenu osobne.

Sprievodný program podujatia Nájdite sa... so zvieratkom z útulku

10:00 / uvítanie a zahájenie podujatia Zvieracou ombudsmankou Zuzanou Stanovou

10:30 / Kristina Tran

10:45 / Tomi Kotty

11:00 / Martin Kráľ & Veronika Strapková

11:15 / Matej Vavra

11:30 / moderátorka Becca a predstavenie útulkov a zvierat 

13:00 / Dominika Mirgová

13:30 / odovzdanie ocenenia Animal Hero Slovakia

Zvierací ombudsman, ktorý vznikol pod Alianciou združení na ochranu zvierat je neštátna inštitúcia. Tím priateľov zvierat, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a odbornosť jednému odvážnemu cieľu: zlepšiť život a životné podmienky zvierat na Slovensku. Je tu pre združenia a útulky, ktoré denne bojujú o prežitie a na riešenie problémov nemajú čas ani ľudské kapacity. Je tu tiež pre verejnosť a jednotlivcov, ktorí častokrát nevedia, na koho sa obrátiť ak sú svedkami týrania alebo krutosti páchanej na zvieratách.

Zvierací ombudsman je tu na pomoc týraným a opusteným zvieratám, ale aj kvôli snahe celkovo znížiť krutosť na Slovensku. Okrem toho sa dlhodobo angažuje v presadzovaní systémových a legislatívnych zmien, ktoré by v praxi znížili krutosti páchané na zvieratách a zabezpečili tvrdšie tresty pre tyranov. Výsledkom práce je novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá vstúpila do platnosti 1. septembra 2018. Vďaka nej sa posilnili práva zvierat a činnosť veterinárnych inšpektorov, ktorí môžu účinnejšie zasahovať pri podnetoch týrania. Zákony a osveta znamenajú menej týraných zvierat, menej zvierat v uliciach, menej v útulkoch. Násilie je len jedno a snaha o jeho zmiernenie by nás mala zjednocovať. Preto je tu Zvierací ombudsman.

Združenie v súčasnosti pripomienkuje zákon o poľovníctve.

Hľadanie nových domovov opusteným psom a mačkám prostredníctvom podujatia „Nájdite sa... so zvieratkom z útulku“ je jednou z činností Aliancie združení na ochranu zvierat, ktorá združuje 15 útulkov a občianskych združení na Slovensku. 

Záštitu nad podujatím prevzal primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.

Odporúčame

letný festival

Festival Pohoda 2019

Pohoda sa tento rok koná od 11. do 13. júla. Na zozname zatiaľ pecky ako The Roots, Liam Gallagher, Mac DeMarco, The 1975, Skepta...Viac
11.7.2019 - 13.7.2019 / Letisko Trenčín
odporúčame!
koncert

Blues na Lodi

Skvelý koncert z cyklu „Blues na Lodi“, živý bluesový večer s výbornými muzikantami v priestore lodného baru. Príďte sa hudobne...Viac
Ne 2.6.2019 / Divadlo v podpalubí
odporúčame!
festival

BRaK - Bratislavský knižný festival 2019

Druhá polovica festivalovej dekády si žiada nové výzvy, a preto sa šiesty ročník najväčšieho slovenského knižného festivalu...Viac
14.6.2019 - 16.6.2019 / Nová Cvernovka
odporúčame!
výstava

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov je jeden z tých nezvy- čajných projektov národnej galérie, ktorým prekračujeme, či skôr...Viac
16.5.2019 - 31.12.2019 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!