iná akcia
prednáška / diskusia

Jiří Grygar: Žatva objavov (webinár)

Legendárny astronóm, astrofyzik a popularizátor vedy, Jiří Grygar, nám v tohtoročnom pokračovaní fenomenálnej série prednášok, ktorú započal už v roku 1966, priblíži najzaujímavejšie udalosti astronómie a kozmonautiky, ktoré sa udiali v uplynulom roku!     

Táto akcia sa konala v minulosti

Kométa Neowise, ktorá po 6-tisíc rokoch rozžiarila nebo, napínavé pristátie roztomilého rovera Perseverance, voda na Mesiaci, zemetrasenia na Marse, bijúce srdcia čiernych dier, vesmírne sadenie šalátu či šialene ambiciózne plány Elona Muska, sú iba odrobinkou noviniek, ktoré sa za posledný rok udiali za veľkou modrou oblohou. Čo ďalšie si pre nás vesmír pripravil? Aké záhady sa podarilo vedcom vyriešiť a aké nové otázniky sa v astronómii objavili? Ako napredujú vesmírne misie a na akých dôležitých projektoch sa v súčasnosti pracuje?

RNDr. Jiří Grygar, CSc.
je astronóm, astrofyzik a významný popularizátor vedy. Je autorom viac ako dvoch stoviek odborných prác (predmetom jeho výskumu sú fotometria a spektroskopia hviezd, medziplanetárna hmota a astročasticová fyzika), ale aj množstva populárno-náučných kníh a vzdelávacích programov. Napísal tiež mnoho článkov v novinách či na internete a často vystupuje v rádiu a televízii.

Od roku 1966 každý rok zostavuje prehľad najdôležitejších astronomických objavov uplynulého roka pod názvom Žatva objavov, ktorý prezentuje na prednáškach a následne zverejňuje v tlači. V rokoch 1992-1998 bol predsedom Českej astronomickej spoločnosti. Za svoju vedeckú, ale predovšetkým popularizačnú činnosť, získal mnoho cien.

V roku 2011 získal najvyššie ocenenie Českej astronomickej spoločnosti, Cenu Františka Nusle, a o rok neskôr dostal Medailu Učené společnosti České republiky za "prínos českej i medzinárodnej astronómii a všeobecnej vede a jej šíreniu". Bola po ňom pomenovaná planétka (3336) Grygar, objavená 26. októbra 1971. Je tiež čestným predsedom Českej astronomickej spoločnosti.

Ako webinár funguje?
— Prihlasovanie ľavou zadnou: Na webinár sa môžete pripojiť cez svoj telefón alebo notebook, nepotrebujete k tomu žiadne ďalšie technické vybavenie. 
— Pred konaním webinára vám v deň jeho konania pošleme na e-mail odkaz, cez ktorý sa na webinár poľahky pripojíte. Ak si lístok zakúpite v deň konania webinára, odkaz vám zašleme pol hodinu pred jeho začiatkom. 
— Zážitok pre aktívnych aj pasívnych poslucháčov: Do webinára sa môžete aktívne zapojiť a klásť otázky, ale zároveň je určený aj pre tých účastníkov, ktorí chcú radšej len počúvať. 

Výhody webinára:
— Zúčastniť sa ho môžete z pohodlia vášho domova alebo kancelárie.
— V najbližších dňoch po uskutočnení webinára dostanete záznam, ktorý vám bude k dispozícii po dobu 30 dní.
— Efektívnejšie využitie vášho času bez potreby cestovania.
— Možnosti klásť otázky a komunikovať s lektorom webinára.
—   Na jeden vstup sa môže zúčastniť celá domácnosť.

Odpovede na často kladené otázky

Vstupenky za 7€ - 9€

FB event

Odporúčame

koncert

Matt Storm (CAN) + Genius Locci

So 4.2.2023 / Pink Whale
odporúčame!
divadlo

The Cotton Club

16.2.2023 - 31.3.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
koncert

Sun Kil Moon (USA)

Po 6.3.2023 / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!
film

Festival Cestou necestou

Môžete sa tešiť na 35+ cestovateľských prezentácii.Viac
10.3.2023 - 12.3.2023 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!