trh / gastro

Dobrý trh na Jakubáku

Jarný, voňavý a zelený Dobrý trh na Jakubáku. Príďte sa potešiť z jari po dlhej a chladnej zime.

Táto akcia sa konala v minulosti

Na Jakubovom námestí na vás čaká príjemne strávený deň, kopa zábavy, priateľov, ale i kvalitný nákup. Predajcov na Dobrý trh starostlivo vyberáme podľa prísnych kritérií. Pripravujeme aj bohatý program, do ktorého sa zapoja aj susedia a prevádzky z okolia.

Podujatie je Zero Waste.

PROGRAM
Bývalá benzínka
Celý deň: Piano pre verejnosť
Každý si môže zahrať na Dobrom trhu, stačí mať dve ruky. Piano nám požičal sused z piateho poschodia.

Za pomníkom
Celý deň: Šachový turnaj pána Zoltána
Šachové partie ako ich poznáte z francúzskych parkov sme pripravili v spolupráci so Šachovým klubom Karlovka. Šachové posedenie bol nápad pána suseda Zoltána z Grosslingovej. Dajte si partiu so susedom alebo kamoškou!

Celý deň: Tvorlístok a Literárna čajovňa: Haiku pod sakurami
Nechajte si napísať haiku a rozkvitnete. Pod čerešňami vám sprítomnia prítomnosť básnici, Literárna čajovňa prinesie čajový workshop. Čerešňové kvety, čaj, haiku a básnici Michal Baláž, Matúš Oparty, Šimon Ondruš, Tomáš Hudák.

Pomník
11:00 - 12:00 Divadlo z Kufra Von: Pinocchio
Pinocchio si kedysi robil, čo chcel. Ale my sme s ním mali trpezlivosť, venovali sa mu a verili, že raz sa stane naozajstným chlapcom. Detské predstavenie.

12:30 - 13:15 Slow Food Fórum: Pomalosť ako nový životný štýl
Kde sú korenie Hnutia pomalosti? Čo spôsobilo odmietnutie rýchlosti v oblasti módy (slow fashion), v cestovaní (slow tourism, slow travel) alebo v mestách (slow cities)? Moderuje: Petra Molnárová (Slow Food Pressburg). Hostia: Zuzana Dutková (Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy), Svetlana Križanová (Footour)

13:30 - 14:15 WhatCity? Talk: Na farme a v meste v súlade s prírodou
Ako hospodáriť, pestovať, chovať, spracovávať (vyrábať) v súlade s prírodou? Ako produkcia vplýva na krajinu, biodiverzitu, klímu? Moderuje: Illah van Oijen, hostia: Agnes Lovecká (SLOBODNE VINARSTVO . Majer Zemianske Sady) a Lucia Levaková (združenie BROZ, komunitné záhrady v Bratislavského vodárenského múzea na Sihoti)

14:30 - 15:20 BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko Divadlo Hotel Mária - Guliverov denník
Hrdina z rozprávky inšpirovanej románom Gulliverove cesty stretáva nielen Obrov, Liliputánov a pirátov, ale navštívi aj lietajúci ostrov a krajinu koní. Okrem skvelej zábavy sa dozviete, že klamstvo je zlá ľudská vlastnosť a je dôležité sa správať k druhým slušne a s úctou.

16:00 Michal Tallo - Pocta obetiam komunizmu
Štartujeme novú tradíciu v spolupráci s Literárnym klubom a Post Bellum SK / Príbehy 20. storočia. Slovenskí autori dostali zadanie napísať špeciálny text a naživo ho zverejniť pri pamätníku obetiam komunizmu na Jakubáku.

Zašívareň
Celý deň: Zašívareň
Spoločný projekt dvoch značiek, ktoré sa zaoberajú spracovaním textilného odpadu. Vyrobte si s FRL a Bagbet odličovacie tampóny, crop-topy z pánskych košieľ, hračky zo starých svetrov alebo si opravte poškodené oblečenie. Workshopy budú viesť šikovní žiaci z Waldorfskej školy.

Waldorfská škola
Celý deň: Vymodeluj a namaľuj si svoju včielku
Tvorivý workshop založený na práci s včelím voskom a akvarelom

Celý deň: Ukážka hlineno-slamenného včelieho úľa

Prednáška k výročiu waldorfskej pedagogiky "Spomaľ a tráv"

12:00 - 13:00 Bábkové divadlo Vystupujú žiaci siedmeho ročníka

Park
Celý deň: BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko Hravé m(i)esto
Interaktívna zóna pre rodiny s deťmi. Deti sa vyšantia na „skákačkách“ alebo v čarovnom parku plnom farebných „plávajúcich“ rýb, ktorých autorom je slovenský výtvarník Fero Lipták. Zahrajú sa s veľkým rozprávkovým pexesom a v kreatívnych dielničkách vymaľujú unikátne rozprávkové omaľovánky.

10:00 - 15:00 Detský trh
Malí trhovníci pripravili svoje výtvory, napiekli koláčiky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu predajcov!

Pri múriku
10:00 - 11:00 Funny Fellows

Veselá kapela otvorí Dobrý trh koncertným sprievodom v tvare ležatej osmičky naprieč celým podujatím.

12:00 - 12:30 Adam Kerďo
Songwriter z kapely Hawbadžáni prinesie reggae flow fusion a pozitívne vibrácie na Dobrý trh.

13:45 - 15:45 Gramophon Brothers
Vieš pri akej hudbe zbalil tvoj dedko babku? Dvaja poctiví retro-dídžeji Phony DJ a profesor Zaplátaný prinášajú odpoveď. Odmietajú vinylové platne a špecializujú sa na hrubé, ľahko rozbitné platne našich starých rodičov.

16:00 - 16:45 Fancy Shoes
Dvaja mladí ľudia s vášňou pre hudbu zdieľajú vo svojich melódiách príbehy a emócie, ktoré tento svet prináša.

KC Mareena, Lazaretská 32, vchod z námestia
Celý deň: Mareena info & shop
Viete čo je Mareena, čo má spoločné so Sládkovičom a ako sa snaží vytvoriť na Slovensku tolerantné prostredie a spestriť život v našom meste? Okrem informácií si u nás môžete kúpiť originálne tričká, tašky a iné drobnosti.

Celý deň: Hravá chill out zóna
Nájdite kúsok oázy pokoja a oddychu v našej chill out zóne, kde máme pre vás nachystané svieže nápoje, spoločenské hry z rôznych kútov sveta a rozmanité kulinárske pochúťky. To všetko v príjemnom prostredí Mareeninej záhrady.

10:00 - 12:00 Pestrofarebný Brunch
Radi objavujete nové chute alebo sa chcete podeliť o pochúťky z vašej kuchyne? Príďte na pestrofarebný a multichutný brunch do Mareeny, kde budeme podávať tradičné jedlá z rôznych kútov sveta.

12:00 - 17:00 Gastro zóna “Cudzincov máme plné zuby”
Príďte ochutnať afgánske, africké či filipínske špeciality a majte spolu s nami “plné zuby cudzincov”. Naši kuchári sa s vami radi podelia o ich recepty a ukážu vám ako si pripraviť afgánske jedlo aj u vás doma. (*otvorené do vypredania zásob)

12:00 - 17:00 Kreatívna zóna
Nechajte si ozdobiť svoje ruky orientálnymi kresbami hennou, dajte si predviesť umenie kaligrafie na vašom mene, či obľúbenom citáte alebo si vyrobte vlastný tematický odznak.

12:00 - 17:00 Open-air barbershop (holičstvo)
Potrebujete upraviť bradu, oholiť alebo chcete vyskúšať nový trendy zostrih? V našom open-air barbershope bude pre pánov svoje služby ponúkať skúsený arabský holič s dlhoročnými skúsenosťami.

12:00 - 17:00 Detský kútik: S Mareenou okolo sveta
Vydajte sa s Mareenou na potulky svetom a objavte s nami jeho krásy, záhady a zaujímavosti prostredníctvom kreatívnych aktivít. Na ceste okolo sveta radi uvidíme malých, či veľkých, dospelých aj deti.

BISLA - Bratislava International School of Liberal Arts, Grösslingová 53, vchod z Lazaretskej
Celý deň: Burza kníh

10:00 - 12:00 Únik mozgového kapitálu: Prečo je dôležité vrátiť sa?Otvorenú diskusiu so študentmi a absolventmi BISLA moderuje Dagmar Kusá

12:00 - 14:00 English Improv Theatre
Skupina Funnylicious prináša divadelnú improshow v angličtine, kde sa môže zapojiť ktokoľvek

14:00 - 17:00 Čítačka diel známych autorov 
S hosťami Ľubomírom Feldekom, Ivanom Štrpkom a Janou Beňovou

Galéria DOT
Kristína Bukovčáková YESTERDAY KARMA
Výstava

12:00 - 13:00 Prednáška: 12 najčastejších otázok pri zariaďovaní interiéru
Soňa Haluzová, ktorá nadobudla skúsenosti s interiérovým dizajnom v Londýne, sa s vami podelí o rady, ako čo najlepšie zariadiť interiér vášho bytu aj bez pomoci architekta.

11:00 - 15:00 Čačky mačky z čičmanskej truhličky na Jakubáku
Čačky mačky z čičmanskej truhličky od vytvorené na Slovensku prebehne pod vedením autorky projektu a sochárky Niny Augustínovej. Príď a vytvor si podľa návrhu autorky svoj originálny suvenír inšpirovaný ľudovou tvorbou a tradíciami z regiónu Čičmany.

Roh Lazaretskej a Gajovej
12:30 - 15:00 MestoCity

Projekt, ktorý vtipnou a originálnou metódou skúma potenciál bratislavských zabudnutých alebo nevyužívaných priestorov. Pozri sa cez Ružový rám a zapoj sa do aktivácie verejného priestoru mesta. Lebo mesto si ty!

Kin of Skin, Lazaretská 31
13:00 - 13:45 Mark Graemme

Folkový pesničkár pôvodom zo Severného Írska, žijúci v Bratislave, spieva o svojich zážitkoch z nášho mesta. Koncert v obchode u suseda.

Štúdio 12, Jakubovo nám. 12
10:30 - 13:30 Otvorená dielňa tanca 5Rytmov® na Dobrom trhu: Chris Camp

5Rytmov® je dynamická pohybová prax. Zúčastnite sa workshopu renomovaného belgického učiteľa Chrisa Campa, vítané sú všetky vekové kategórie, nováčikovia aj ľudia bez predchádzajúcich tanečných skúseností. Vstupné 15 €.

Dizajn štúdio UĽUV, Dobrovičova 13
10:00 - 14:00 TVAR / Shape

Autorská výstava, ktorá ponúka ukážku produkcie keramického dizajnéra Milana Hanka. Minimalizmus, funkčnosť, elegancia jeho tvorby rozhodne fascinuje milovníkov (nielen) severského dizajnu.

Návštevníci podujatia Dobrý trh na Jakubáku organizovanom o.z. Punkt, berú na vedomie, že v rámci podujatí o.z. Punkt sa môžu vyhotovovať obrazové a zvukovo-obrazové záznamy, na ktorých môžu byť zachytení a tieto záznamy môžu byť verejne použité za účelom informovania o vyššie uvedených aktivitách o.z. Punkt. V prípade, že návštevník nesúhlasí s takýmto použitím záznamov, na ktorých bol zachytený, prosíme o kontaktovanie organizátorov na info@punkt.sk.

Odporúčame

koncert

Judas Priest

Po 12.7.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
výstava

Ako sa hrali naši...

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a...Viac
12.12.2020 - 9.1.2022 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!
koncert

Iva Bittová & Dunaj

Ne 6.6.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!
festival

Pohoda on the Ground

Dvadsiaty štvrtý ročník Pohody sa opäť presúva o rok, plná verzia festivalu bude v dňoch 7. – 9. júla 2022. Na tento rok...Viac
7.7.2021 - 11.7.2021 / Letisko Trenčín
odporúčame!