trh / gastro

Dobrý trh na Jakubáku

Jarný, voňavý a zelený Dobrý trh na Jakubáku. Príďte spomaliť a vychutnať si život po dlhej a chladnej zime. Pripravený bude program pre celú rodinu.

Táto akcia sa konala v minulosti

Dobrý trh na Jakubovom námestí sa koná už po šiestykrát. Dobrý trh na Jakubovom námestí je príležitosťou spomaliť, oddýchnuť si pod stromami a vychutnať si život v meste.

Na Jakubovom námestí na vás čaká tradične kvalitný nákup, predajcovia na Dobrý trh sú starostlivo vyberaní podľa prísnych kritérií. Pripravený bude aj bohatý program, do ktorého sa zapoja aj susedia a prevádzky z okolia V súvislosti so susedstvom sa chystá viacero prekvapení. 

Dobrý trh je zero waste.

PROGRAM

Park Jakubák

10:00 - 11:00 Otvárací sprievod s Funny Fellows 
Už tradične podujatie otvoria títo milí páni spolu s hercami a kolegami ich domovského Divadla Malá Scéna. Tentokrát aj na ich legendárnom Berkase Bertíkovi.

10:30 -11:00, 15:30-16:00 Divadlo Dunajka: Chlebohrad
Kráľovská dcéra Maruška len takého chce za muža, čo vie poctivý chlebík napiecť.

11:30 -12:00 Gréta, čítačka
Autorské čítanie z krásnej knihy vydavateľstva Egreš, ktorá deti citlivo upozorňuje na úctu k prírode.

14:20 -14:40 Vintage Circus
Umelecko-akrobatické vystúpenie. Ochutnávka z programu Svetového dňa cirkusu.

14:40 -15:00 Pan Thome
Spontánne pantomimické etudy na témy od divákov, unikátne stvárnenie básní do pantomímy.

celý deň: Literárna čajovna
Ako vyzerá čajové umenie? Ochutnávka čajov od susedov z Grosslingovej.

celý deň: Tvorlístok
Už o vás niekto napísal báseň alebo splnil prianie na počkanie? Naši básnici vám naživo zložia verše podľa vašich želaní. 

Komunitný stage BSK️

10:30 Otvorenie hlasovania #PomáhameĎalej

11:00 - 11:30 Pánko
Hravý hudobník Pánko zahrá čerstvé skladby z pripravovaného albumu. Súčasťou vystúpenia budú interaktívne vstupov pre deti, sú pripravené aj zaujímavé nástroje.

12:00-13:00 festival [fjúžn]: Colectivo Panamera, koncert
Argentínsko-španielske trio zahrá akustický koncert. 

13:00-13:30 festival [fjúžn]: Oksy, koncert
Ukrajinská hudobníčka pozýva na svoj koncert: 

14:00-14:30 Tugriki L.T., koncert 
Časť kapely zloženej z významných osobností československej hudobnej scény zahrá v rámci svojho turné špeciálny koncert len so spevom a gitarou ako warm up pred večerným krstom CD v Novej Cvernovke.

15:00-15:30 festival [fjúžn]: Andrea Bučko, koncert
Zakázaná láska, multikultúrne prostredie, predsudky. Album Escape Andrei Bučko vznikol na takmer dvojročnej rezidencii v Paríži.

16:00-16:30 Blue Zodiac, koncert
Akustický bluesrockový koncert šikovných muzikantov

16:30 Vyhlásenie výsledkov hlasovania #PomáhameĎalej

️Zóna komunít Nadácie VÚB️
Čo pre vás znamená komunita? Prezraďte nám svoju definíciu. Našou tohtoročnou témou sú komunity. Čo je to mestská komunita, ako funguje a aký má význam? Akým spôsobom dokážu aktívne komunity ovplyvniť život v meste? Skúmaniu komunít sa venujeme vďaka podpore Nadácie VÚB.

Slow Food Zóna
Rodinné farmy a remeselní výrobcovia potravín priblížia filozofiu medzinárodného hnutia Slow Food. Ochutnajte najkvalitnejšie slovenské potraviny! Učitelia a dobrovoľníci vám vysvetlia svoje rodinné recepty a princípy Slow Food. 

[fjúžn] zóna, záhrada KC Mareena, Lazaretská 32
Komunitné centrum Mareena pomáha cudzincom žijúcim na Slovensku. Venujú sa najmä azylantom a ľuďom z tretích krajín, organizujú komunitné aktivity, kurzy jazyka. Program je súčasťou festivalu [fjúžn], ktorého cieľom je spájať ľudí z rôznych kultúr, zvyšovať povedomie o menšinách na Slovensku a prezentovať život cudzincov.

12:30-13:00 Cudzinci medzi nami, diskusia
Hosťami sú Faisal, Zahra a Shabir. Moderuje Laco Oravec (v slovenskom jazyku)

15:00-15:30 Cudzinci medzi nami, diskusia
Hosťami sú Mina, Parwiz, Jovith. Moderuje Laco Oravec (v anglickom jazyku)

10:00-15:00 Hena, kaligrafia a mini továreň na odznaky

10:00 - 15:00 Open-air barbershop
Na čerstvom vzduchu sa vám tradičný arabský barber postará o trendy jarný zostrih

11:00 - 14:00 Speed dating s Mareenou
Porozprávajte sa s Mareeninými dobrovoľníkmi, pracovníkmi či cudzincami, ktorí na Slovensku našli svoj domov.

11:00 – 15:00 Svetová kuchyňa 
Budeme vám variť naživo, ponúkať svetovú kuchyňu a tiež podávať prekvapenie na tanieri pre všetkých, ktorí radi experimentujú.

celý deň: Svetová Bratiska
Susedia, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou Bratislavy. Rôznorodosť Bratisky ale aj ich životov prezentovaná prostredníctvom fotoportrétov.

celý deň: Info zóna
Zóna pre zvedavcov, ale aj tých, ktorí hľadajú originálne darčeky z Dobrého trhu na Jakubáku.

Diskusná zóna: Záhrada BISLA, Grösslingova 53

Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií ponúka štúdium založené na filozofii liberálnych vied a umení, je jedinou školou svojho druhu na Slovensku. 

12:00-12:30 Kým môžem byť pre dieťa v mojej komunite?, diskusia
Diskutovať budú Soňa Očkášová, psychologička a Ľubica Vyhnánková PR manažérka, obe zo združenia Návrat, ktoré podporuje návrat opustených detí z detských domovov do rodín.

13:00-14:00 Sila komunít, diskusia WhatCity?
Posledné roky v Bratislave ukazujú silu angažovaných komunít obyvateľov - Stará tržnica, Panenská ulica, Obchodná, Mickiewiczova, Nová Cvernovka. Čo tvorí a limituje komunity v Bratislave?Diskutujú: urbánny geograf Pavel Šuška, konzultantka verejných priestorov Zuzana Žúžiová Čupková, architekt Igor Lichý (ITB Development). Ochutnávku WhatCity? na Mickiewičke moderuje Milota Sidorová.

14:30 - 15:15 Festival bez odpadu by Startitup, diskusia
Dobrý trh sa snaží byť podujatím bez odpadu, ale nie je v tom sám. Ako sa iné festivaly vysporadúvajú s množstvom odpadu? Diskutovať budú Michal Sládek (Pohoda Festival), Jakub Vríčan (Trnavsky Rinek) a Ivana Maleš (INCIEN). Moderuje: Illah van Oijen (PUNKT)

Centrum Salvator
Centrum Salvator je súčasťou Kongregácie Sestier najsvätejšieho spasiteľa, ktoré prišlo na Slovensko v roku 1896. Sestry pôsobia a pomáhajú v oblasti školskej katechézy a farskej pastorácie, v zdravotníctve, starostlivosti o starších ľudí, bezdomovcov a duchovnej služby.

10:30-11:00 História Modrého kostola a farnosti sv. Alžbety, prednáška
Sám pán Kráľ, teda farár Modrého Kostolíka z farnosti sv. Alžbety rozpráva o historických faktoch blízkeho okolia. Počas prednášky je možné využiť detský kútik v jedálenských priestoroch centra.

11:30, 12:30, 13:30, 14:30 Komentovaná prehliadka kaplnky a priestorov kláštora (60min)

Regionálni predajcovia
Objavili ste skvelý tovar a chceli by ste u predajcu nakúpiť aj v bežný deň? Aby ste vedeli, ktorých výrobcov máte najbližšie, označili sme pre vás v spolupráci s naším destinačným partnerom, Bratislava Region Tourism, stánky predajcov z Bratislavského samosprávneho kraja. 

Zóna #PomáhameĎalej, Klemensova

Pri príležitosti desiatych narodenín vytvorila Nadácia Volkswagen Slovakia projekt s názvom #PomáhameĎalej. Návštevníci Dobrého trhu majú príležitosť pod­poriť šestnásť komunitných projektov z celého Slovenska. Rozhodnite aj vy svojím hlasom!

Aktivity pre deti

9:00 - 13:00 Prešporkovský bazárik detského oblečenia
Rodinné centrum Prešporkovo, Grosslingova 48

celý deň: Detský trh, park Jakubák
Malí trhovníci pripravili svoje výtvory, napiekli koláčiky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu predajcov!

celý deň: Zóna malých cestovateľov, KC Mareena
Cesta okolo sveta plná detskej fantázie, na ktorú si u nás vyrobíte svoj vlastný cestovný pas.

celý deň: Sestrice, park Jakubák
Nakúpte na Dobrom trhu s bábätkom a bez kočíka! Sestrice si pre vás pripravili unikátnu požičovňu šatiek a nosičov a spolu s poradkyňami nosenia vás tieto pomôcky naučia aj používať.

celý deň: Učíme sa Slow Food
Senzorické vnímanie potravín. Deti spolu ochutnávajú, spoznávajú rôznorodosť potravín a učia sa rozlišovať kvalitu, mať na potraviny vlastný názor. 

Praktické informácie

Deti
Sme rodinné podujatie! Nájdete u nás kočíkareň, prebaľovací stan, pokojný priestor na kŕmenie. Novinkou je požičovňa baby-šatiek priamo od výrobcu. Bojíte sa, že sa vám na Dobrom trhu stratí dieťa? V stánku Dobrého trhu nájdete náramok, na ktorý môžete napísať svoje telefónne číslo a meno.

Odpad
Počas každého podujatia vzniká neuveriteľné množstvo odpadu. To nás prestalo baviť. Zakázali sme plastový riad, príbory a poháre. Poctivo triedime a kompostujeme. Na Jakubáku nájdete 6 recyklačných staníc a v strede parku aj hlavnú recyklačnú stanicu, kde vám ochotne poradia kam vyhodiť smeti.

Toalety
Na obidvoch stranách námestia nájdete mobilné WC pre dámy aj pánov, k dispozícií sú aj splachovacie toalety v domčeku pri detskom ihrisku za stenou. Nájdete tu aj pitnú vodu.

Infostánok Dobrého trhu
Uprostred Jakubovho námestia nájdete Infostánok Dobrého trhu. Nájdete tu všetky informácie, týkajúce sa Dobrého trhu, ale aj naše výrobky, ktoré podporia aktivity Dobrého trhu.

Odporúčame

kurz / workshop

Vianočné dielne v Lab. cafe

So 15.12.2018 / lab.cafe
od vás odporúčame!
iná akcia

Vianočný Dobrý trh

Ne 16.12.2018 / Stará tržnica
odporúčame!
film

O tele a duši

„Dvaja ľudia, jeden sen”. Maďarský film O tele a duši , prostredníctvom ktorého sa režisérka Ildikó Enyedi vrátila po dlhých...Viac
18.12.2018 - 22.12.2018 / Kino Film Europe
odporúčame!
koncert

Longital

Na Vianoce vás v Kulturáku čaká prekvapenie, koncert kultovej skupiny Longital.Viac
Pi 14.12.2018 / Kulturák
odporúčame!