trh / gastro

Dobrý trh na Jakubáku

Dobrý trh na Jakubáku. Príďte spomaliť a vychutnať si život. Pripravený bude program pre celú rodinu.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Dobrý trh na Jakubovom námestí sa koná už po piatykrát. Dobrý trh na Jakubovom námestí je príležitosťou spomaliť, oddýchnuť si pod stromami a vychutnať si život v meste.

Na Dobrom trhu na Jakubáku chystajú aj environmentálne workshopy, diskusie a kurz šitia. Nebude chýbať ani program pre deti – divadielka, detský trh, včelári a Vedecký brloh z Elektrárne Piešťany. Na Jakubáku sa tiež otvoria susedské dvory a jarný deň spríjemní niekoľko pesničkárov.

Na čo sa môžete tešiť v programe? 

10:00 - 16:00 Kto pomôže a [fjúžn] zóna

Súčasť festivalu [fjúžn], ktorého cieľom je spájať ľudí z rôznych kultúr, zvyšovať povedomie o menšinách na Slovensku a prezentovať život cudzincov.

10:00 Spoločný brunch
Afgansko-somálsko-slovenské neskoré raňajky, čierny čaj a somálske qahwe 

10:00 Oksyi
Pre Oxanu Gogoľ je hudba experimentácia s tónmi, so slovíčkami, s emóciami. Nerada sa škatuľkuje do žánrov a radšej hrá podľa toho, na čo má chuť. 

10.00 a 11:00 Včelári
Prečo sú pre nás včely také dôležité? Naozaj je bez nich ľudstvo stratené? Koľko druhov medu sa dá vyrobiť a ako? Na zvedavé otázky odpovie skúsený včelár z Piešťan. 

11:00 Viťo Chrappa
Charizmatický pesničkár Viťo lavíruje medzi swingom a reggae. Je spevákom a skladateľom hudobnej skupiny Červený bicykel a okrem hudby sú jeho vášňou hory.

11:00 Galéria DOT: Character design
Navrhovanie postáv do príbehov v komikse, ilustrovaných knihách, fantasy alebo sci-fi filmoch či v hernom priemysle. V trojhodinovom workshope prejdeme základné princípy pri navrhovaní a kreslení postáv. Aj pre začiatočníkov! 

11:00, 15:00 Workshop šitia, Zóna bez odpadu
Nevyhadzujte staré oblečenie, premeňte ho na niečo užitočné pomocou šijacieho stroja. Pod vedením majsterky šitia Paji Počajovej. Poplatok za workshop je 8 eur.

12:00 Kurz hry backgammon a turnaj

12:00 Graeme Mark
Pôvodom írsky pesničkár, ktorý sa usadil na Slovensku. Okrem vlastných piesní vie na pódiu prekvapiť aj originálnou úpravou tradičných slovenských pesničiek. 

12.00 a 13.00 Vedecký brloh - Hravá fyzika 
Zábavné stretnutie so svetom vedy. Deti si prakticky overia platnosť fyzikálnych zákonov a nahliadnu do sveta chémie a rôznych vynálezov.

12.30 Silvia speaks - koncert
Silvia speaks je nový sólový projekt, v ktorom sa voľne prelínajú dva hlasy: spev & klavír ako dva dynamické, rovnocenné prvky. 

13:00 Diskusia s cudzincami žijúcimi v SR
Ako prebieha Integrácia na Slovensku u ľudí v rôznom veku?

13:00 Afganská kaligrafia
Zisti, ako by tvoje meno napísali v Afganistane a odnes si ho domov

13:00 Bosá Aja
Repertoár hudobnej dvojice Bosá Aja (speváčka Aja Zaťková a gitarista Peter Baláž) tvoria skladby v štýle akustického jazzu a bossa novy.

14:00 Katarína Palubová
Pesničkárka z Bardejova študujúca bioinformatiku hrá radšej na klavíri než na klávesnici. Gitara je jej spoločník a spolu tvoria vlastné a originálne piesne.

14:00 Diamond Dance:
Pocta Milanovi Adamčiakovi a Michalovi Moravčíkovi. Otvorená tanečná hra pre široké publikum, diváci sa budú môcť zapojiť podľa jednoduchých písomných inštrukcií. Pripravujeme spolu s Nu Dance Fest. 

14:00 O domácom kompostovaní, Zóna bez odpadu
Ako doma správne kompostovať? Štyri základné princípy správneho kompostovania, aby sme efektívne využili svoj bioodpad. Pod vedením Braňa Moňoka (Priatelia Zeme SPZ). Vstup voľný.

14:30 Transportation Dance, parčík na Jakubovom námestí
Pre veľký úspech sa na Dobrom trhu opakujeme. Nórsky umelec a tanečníka Martina Slaatto spolu s dobrovoľníkmi roztancuje Jakubák. Pridajte sa!

15:00 Ado Juráček
Charakteristickou črtou Adových piesní je prepojenie klasického folku s vplyvmi havajskej hudby. V roku 2016 vydal album inšpirovaný cestami po kalifornskom a havajskom pobreží.

15:00 Na zemi dobre mi
Veselé činoherné bábkové predstavenie s pesničkami z dielne Divadla na hojdačke. Vesmírna loď havaruje priamo na skládku odpadu medzi stromy, kde kedysi býval les. 

16:00 be.well
V tvorbe hudobnej dvojice (speváčka Patrícia Švelanová a gitarista Andrej Kováčik) sa prelína ženská jemnosť a vášeň. Hoci sú len dvaja, na pódiu vystriedajú ukulele, gitary, či perkusie.

16:00 Maľovanie lampiónov
Po celý deň - Iracký holič, Henna, Origami, Dobroprajný kútik

16:00 Vylúčené minority na Slovensku, diskusia s I. Radičovou
Po celý deň: burza kníh a čitáreň

16:00 Diskusia: Čo sa deje s odpadmi na Slovensku?
Slovensko stále dosahuje iba 12% recyklácie odpadov, viac ako 66% odpadov skládkujeme. Čo musíme urobiť, aby sa to zmenilo? Diskutujú: Marek Brinzík (Natur-Pack), Marián Kobolka (JRK Waste Management), Ivana Maleš (INCIEN), Eleonóra Šuplatová (MŽP). Moderátor: Ludwig Bagin

17:00 Záverečná tlačová konferencia projektu Dobrý trh - Svetlo mesta

Celý deň: prezentácia Ministerstva kultúry
Čaká vás kvíz, tombola, slepá mapa, maľovanky pre deti, puzzle

Celý deň: Báseň na počkanie
Pouliční básnici vám na počkanie naplnia Vaše túžby. Ak ste smutní, obveselia Vás. Ak máte chuť plakať od radosti, oni vás uzemnia. Nechajte si zapísať svoje štastie do veršov.

Celý deň: prezentácia škôl z BSK
SOŠ záhradnícka, Malinovo - ukážky jarnej väzby, zosadzovaných košíkov a misiek
SPŠE K. Adlera - elektrotechnické výrobky žiakov, RC autá a auto na vodíkový pohon

Celý deň: Ako neplýtvať potravinami?, stánok Freefood
Aká veľká je kopa zeleniny a ovocia, ktoré sa vyhodia v supermatketoch na Slovensku? Naozaj sa už nedá ďalej použiť? Praktické rady aj ako doma neplýtvať potravinami.

Celý deň: Sprav si misku, stánok Umelohmotné 
Urobte si vlastnú originálnu misku z recyklovaného plastu! Farbu a tvar volíte vy, miska sa pečie a tvrdne asi 40 minút. 

Pre deti
Prešporkovský Bazárik, Grösslingová 48
Príďte do rodinného centra Prešporkovo na bazár nielen detského oblečenia. 

Detský trh
Malí trhovníci pripravili svoje výtvory, napiekli koláčiky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu predajcov!

Novinkou v tomto roku je naša snaha eliminovať odpady. Rozhodli sme sa viesť všetkých návštevníkov a predajcov k tomu, aby šetrili našu planétu, netvorili odpad a vedeli, ako mu predísť.

Jakubovo námestie

Odporúčame

party

Hochspannung!: BassTransmission: Stenny (Ilian Tape/DE)

Zabudnite na Berlín a Berghain. Skutočne invenčná nemecká scéna sa odohráva v Mníchove.Viac
Pi 16.2.2018 / Fuga
odporúčame!
kurz / workshop

Makrónkový masterclass

Boulanger&Patissiere studio vás pozýva na masterclass venovaný výrobe ikonických francúzskych makróniek.Viac
28.1.2018 - 20.5.2018 / Boulanger&Patissiere studio
odporúčame!
letný festival

Uprising reggae festival 2018

Uprising je festival, na ktorom sa vždy všetci stretneme, zabudneme na čas, problémy a vychutnávame si život tu a teraz. Vraví sa...Viac
24.8.2018 - 25.8.2018 / Bratislava
odporúčame!
film

Drobci

Večerníčková séria krátkych filmov o dvoch chlapcoch a o tom, ako spoznávajú svet. Dvaja všeteční malí bratia sa hrajú a vďaka...Viac
Kamel Klub - Karloveské centrum kultúry / Kino Lumière
KIDSTOWN odporúčame!