iná akcia

Cez prah/Přes práh - online

Bytový festival Cez prah/ Přes práh si v tomto ročníku pripomenie Deň väznených spisovateľov. Pripomenie fenomén undergroundovej bytovej kultúry, ktorá fungovala v opozícii proti ideológiou zaťaženej oficiálnej kultúre v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia. Už v poradí 4. ročník sa symbolicky uskutoční 15. novembra, teda presne na Deň väznených spisovateľov. Tento rok sa pre situáciu s pandémiou koronavírusu bude pre širokú verejnosť vysielať online.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Na festivale sa predstavia rôzni autori a autorky, ktorí zviditeľnili obdobie disentu, ako napríklad Jan Novák či Marcela Linková a Naďa Straková.

Počas poldenného online programu si budete môcť tiež pozrieť aj diskusiu s Daňou Horákovou, divadelné predstavenie Audiencia od Václava Havla či spolu s členmi rodiny zaspomínať na jedného z prenasledovaných a väznených spisovateľov z čias komunizmu Milana Šimečku.

Festival Cez prah/ Přes práh uzatvorí unplugged koncert „skupiny, ktorá prispela k pádu železnej opony"- Bez Ladu a Skladu.

Súčasťou festivalu je aj zahájenie projektu ICORN - International Cities of Refugee Network, v rámci ktorého sa Bratislava zaradí na mapu poskytovateľov azylu pre prenasledovaných autorov a autorky z celého sveta.

Program na 15. novembra
online prenos na FB page Literárneho klubu a FB page Nadácie Milana Šimečku

13:00 - 14:30 Disent včera a dnes (prezentácia)

Festival Cez prah/ Přes práh otvoria disidenti dnešnej doby, teda autorky a autori, ktorí v súčasnosti nemajú zabezpečenú slobodu prejavu a sú často nútení zo svojich domovských krajín utiecť. 
O medzinárodnej sieti ICORN a vstupu Bratislava - hlavné mesto SR do nej v úvode porozprávajú koordinátori projektu na Slovensku Nina Galanská z Nadácia Milana Šimečku a František Malík z literarnyklub.sk, výkonný riaditeľ medzinárodnej siete ICORN Helge Lunde a prihovorí sa aj primátor Bratislavy Matus Vallo.
Následne sa predstavia samotní rezidenti a rezidentky programu ICORN:
- Novinárka a aktivistka Zamira Abbasova, Azerbajdžan (rozhovor a otázky divákov)
- Poetka Fatemeh Ekhtesari, Irán (rozhovor, recitácia)
- Karikaturista Mana Neyestani, Irán (rozhovor, prezentácia tvorby)

15:00 Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent (diskusia)

Kniha predstavuje dvadsaťjeden žien, ktoré sa nebáli postaviť normalizačnej moci v 70. a 80. rokoch. Svojím zapojením sa do boja proti totalite chceli spoluvytvoriť lepšie podmienky pre život svoj i svojich detí.

Kniha chce pripomenúť, akým spôsobom tieto ženy fungovali v prostredí Charty 77 i mimo nej, v kultúrnom undergrounde, vo veľkých mestách i na vidieku.

Zároveň predstavuje ženy ukotvené v rôznych prúdoch Charty 77 – filozofickom, kresťanskom, reformne komunistickom a v kultúrnom undergrounde.

Diskusiu s editorkami knihy Marcelou Linkovou a Naďou Strakovou moderuje Soňa Gyarfašová

16:00 Striptíz Jana Nováka (diskusia)

Debutoval zbierkou poviedok Striptease Chicago z prostredia československých emigrantov v Amerike, ktorých zobrazuje s ironickou neúctou k národoveckému tradicionalizmu.

Vo svojej ostatnej knihe Kundera je centrom jeho pozornosti vo svete dnes asi najznámejší spisovateľ s českými koreňmi - Milan Kundera. Práve jeho „českému životu“ je venovaný Novákov životopis, mapujúci autorove básnické začiatky v znamení stalinizmu a život v hľadáčiku Štátnej bezpečnosti pred odchodom do exilu, keď Kundera už nemohol publikovať.

Diskusiu s Janom Novákom moderuje Michal Hvorecký.

17:00 Václav Havel: Audience (divadlo)

Bytové divadlo OLDstars z Prahy predstaví tragikomickú absurdnú jednoaktovku od jedného z najvýznamnejších prezidentov Československa. 

Je pre nás Havlova horká tragikomédia ešte dnes niečím iným, než úsmevnou spomienkou na smutnú dobu? Dokážeme sa vyrovnať s Havlovým dedičstvom? Nežná dekonštrukcia notoricky známej hry.

Réžia: Oskar Bábek, Výtvarné riešenie: Zita Kyselová 
V inscenácii je použitá hudba skupiny Nedělní lidé.

18:00 Daňa Horáková: O Pavlovi (diskusia)

Aktivistka československého disentu bola súčasťou kruhu priateľov okolo dramatika a neskôr prezidenta Václava Havla.

Vo svojom byte na Pařížské ulici 7 organizovala tzv. „salóny“ pre disidentov, ktorí za normalizácie stratili zamestnanie a mali zákaz publikovať. S Václavom Havlom riadila samizdatovú Edici Expedice, ktorá šírila poéziu, prózu, ale aj politické a filozoficko-teologické texty zakázaných autorov. Je signatárkou Charty 77.

Daňa Horáková v jej ostatnej knihe O Pavlovi spomína na roky strávené s jej manželom, filmovým režisérem, scenáristom a prozaikom Pavlom Juráčkom. Kniha však zďaleka nie je len spomienková. Ide aj o všeobecnú reflexiu ľudskej povahy, medziľudských vzťahov, tlaku dejín na človeka a ľudského osudu a zodpovednosti za vlastný život.
Moderuje Dominik Želinský.

19:00 So Šimečkom o Šimečkovi (diskusia)

V tomto roku by Milan Šimečka oslávil 90 rokov. Zároveň uplynulo už 30 rokov od jeho úmrtia. Túto významnú osobnosť československého disentu si pripomenieme diskusiou jeho vnuka, Michala Šimečku, s priateľmi starého otca, ktoré bude nahrávať priamo z pôvodného bytu Šimečkovcov v Bratislave.

Počas tohto bloku zaznejú aj úryvky z knihy Milana Šimečku Svetelné znamenia, v ktorých sa cez listy rozpráva so svojím synom Martinom Milanom Šimečkom.

Hoci sa rozhovory neodohrávajú v reálnom čase ani fyzickej blízkosti, touto spoločnou kolážou ukazujú inú tvár doby. Ukazujú celú škálu pocitov ľudí, ktorým diktatúra zasiahla do života, všetky oblasti, ktoré ovplyvnila – vzťahy, prácu, vzdelanie, zdravie, voľný čas, všetko, o čo sa opiera naša každodennosť.
Prednes: Martin Huba a Boris Farkaš

20:00 Bez Ladu a Skladu unplugged (koncert)

Bez ladu a skladu vznikli v roku 1985. Už o rok neskôr odohrali koncert na pražskom Rockfeste 86 a odvtedy hrávali prevažne po českých alternatívnych kluboch a festivaloch.

Až do roku 1989 mala skupina viacero problémov s oficiálnou mocou, po Nežnej revolúcii začala vydávať albumy a hrávať okrem Československa aj v západnej Európe. Denník New York Times ich v roku 2009 zaradil medzi „skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony".
 

Festival organizuje OZ literarnyklub.sk v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku. Online prenosy z bratislavských bytov môžete sledovať priamo v udalosti alebo na FB stránkach literarnyklub.sk a Nadácia Milana Šimečku. Festival je súčasťou série podujatí Czecho_mecho.
 

Odporúčame

film

Kino pod hviezdami 2021

Kino pod hviezdami vzdá poctu Milanovi Lasicovi uvedením komédie Dušana Rapoša Utekajme, už ide!. Milan Lasica Kino pod hviezdami...Viac
3.8.2021 - 6.8.2021 / Hlavné námestie, Bratislava
odporúčame!
iná akcia

7x7 / Kurátor & hosť

5.8.2021 - 19.8.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Egon Schiele

Maliar a grafik Egon Schiele bol jedným z najprovokatívnejších viedenských umelcov začiatku 20. storočia. Do verejného priestoru...Viac
Št 5.8.2021 / Areál hier Radosť Štrkovec
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!