iná akcia

Buddy Day

 Strávte nedeľu na Buddy Day na bratislavskej Kuchajde. Príďte sa zabaviť, ale aj čo-to naučiť, aj s rodinou. 

 

Táto akcia sa konala v minulosti

11. Jún. bude od 14:00 do 18.00 hod na Kuchajde patriť všetkým Buddies – dobrovoľníkom a deťom z detských domovov, ktoré spája program Buddy občianskeho združenia Provida. Počas druhej júnovej nedele sa stretnú všetci, ktorí tomuto projektu prispievajú: či už svojím časom ako dobrovoľníci alebo finančne ako donori. Pomáhajú tak tvoriť hodnotu dlhodobého kamarátskeho vzťahu. Pozvánka patrí aj vám, verejnosti.

Program:
Chýbať nebude napríklad maľovanie na tvár, výroba odznakov, cukrová vata, ale ani moderátorka Lucia Hablovičová, spevák Itcho Pčelár s kapelou Jamestown či raper ADiss. Rozhýbete sa počas tanečného workshopu. Bohaté na vedomosti budú zasa odborné prednášky psychológov na rôzne výchovné témy, napr. so špeciálnou pedagogičkou a psychologičkou Zuzanou Zimovou. Reč bude aj o výchovných fackách, nenahraditeľnosti rodiča v živote dieťaťa a problémoch s výchovou počas puberty.
Deti si užijú volejbalový či futbalový turnaj, ale aj súťažné stanovištia:  skákací hrad, maľovanie obrazov, kreatívnu dielňu, no a dievčatá určite uvítajú aj skrášľovací kútik.  

Viac info o projekte Buddy, ako aj celý program Buddy Day, nájdete na webe

------------------------------
Kto je Buddy?

Príbeh Buddyho vznikol v roku 2006. Zakladateľ programu, Ladislav Kossár, sa začal po osobnej skúsenosti s deťmi z detského domova zaujímať viac o ich potreby. Odborníci označili trávenie voľného času detí za najväčší problém. Po viac ako 10 ročnom programe, ktorý spájal rôzne aktivity od táborov cez výlety až po zážitkové vzdelávanie, sa ukázalo, že najviac prospešnými boli pre deti dobrovoľníci, ktorí  pri nich po celý čas stáli. Zrelí dospelí sa učili žiť vo svete detí z domovov a sprevádzali ich na ceste životom. Program Buddy sa preto po konzultáciách s odborníkmi v oblasti detskej psychológie začal primárne sústrediť na vytváranie a udržateľnosť dlhodobých vzťahov.
Program je určený pre deti staršie ako 12 rokov, pretože tie mladšie sú náchylné naviazať sa na dobrovoľníka ako na náhradného rodiča.  Buddy je aspoň o 10 rokov starší priateľ - niečo ako krstný otec, strýko, starší brat alebo sestra. Takýchto dobrovoľníkov program aktívne vyberá a dôkladne školí, následne ich zoznámi s dieťaťom z domova. Buddy dobrovoľník naďalej navštevuje školenia a konzultuje svoje skúsenosti s projektovými psychológmi raz mesačne tak, aby svojmu detskému kamarátovi naozaj rozumel, a aby im vzťah vydržal ideálne po celý život. Cieľom programu  Buddy totiž je, aby sa každé dieťa dôstojne začlenilo do spoločnosti. Projekt tak tvorí aj celospoločenskú hodnotu, keďže znižuje kriminalitu, nezamestnanosť a bezdomovectvo detí z detských domovov.

Rony a Paľo
Dnes je v programe takmer 60 Buddy dvojíc. Tá najstaršia oslavuje až 10 rokov. Príkladom je aj Paľo a Rony. „Ronyho som prvýkrát zaregistroval zhruba pred 5 rokmi. Na začiatku nášho zoznámenia bol skôr tichý a uzavretý. Predstavil som ho však kamarátom a rýchlo sa stal členom našej partie,“ vysvetľuje začiatok vzťahu dobrovoľník Paľo, ktorý má 42 rokov, a venuje sa riadeniu viacerých firiem. „Po skončení základnej školy si Rony vybral štúdium automechanika. Jeho výsledky v škole aj priebojnosť sa výrazne zlepšili. Sám si vybavil prax v autoservise. Rony má dnes 17. Z kedysi utiahnutého chalana je teraz nadaný cieľavedomý mladý muž, schopný baviť sa so všetkými o všetkom. Som naňho hrdý,“ hovorí o svojich Buddy skúsenosti dobrovoľník Paľo. Program aj naďalej hľadá dobrovoľníkov. Ak sa ním chcete stať aj vy, pozrite si zoznam miest, kde Buddies chýbajú.

Odporúčame

divadlo

Bratislava v pohybe 2020

Medzinárodný festival Bratislava v pohybe už 24. krát ponúka priaznivcom tanca široké spektrum súčasného tanca z celého sveta. V...Viac
4.10.2020 - 20.10.2020 / Bratislava
odporúčame!
divadlo

Meno

So 31.10.2020 / Štúdio L+S
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!
film

Šarlatán

Strhujúca životopisná dráma inšpirovaná skutočným príbehom výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami.Viac
Kino Pezinok / Kino Lumière / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinema City Vivo / Artkino Za zrkad...
odporúčame!