iná akcia

Bitka o Bratislavu

30. septembra sa v Sade Janka Kráľa uskutoční kultúrno-historický festival Bitka o Bratislavu. Hlavnou časťou jeho programu bude rekonštrukcia vojenského konfliktu z obdobia prvej polovice 17. storočia, zasadená do prostredia historického Uhorska.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Ako vždy sa môžete tešiť na historický tábor, ukážky dobového života, ukážky regimentov, dobový sprievod cez Staré Mesto, živú hudbu a samozrejme na Bitku o Bratislavu – rekonštrukciu barokovej vojenskej zrážky z roku 1619.

V tomto ročníku sa presunieme v čase do roku 1619 – pôjde o rekonštrukciu bitky, respektíve krátkeho obliehania, ktoré sa odohralo pred bránami mesta ktoré sa odohralo pred bránami mesta 14. októbra 1619.

Gabriel Bethlen, organizátor druhého povstania uhorských stavov proti katolíckym Habsburgovcom, v tom čase ovládal celé zvyšné Horné Uhorsko a v ceste na Viedeň mu stála už iba Bratislava. Po nerovnom boji presila Bethlenovych mužov dobyla pozície cisárskych vojakov a ten víťazne vtiahol do Bratislavy, kde mu palatín Žigmund Forgáč vydal hrad i uhorskú kráľovskú korunu.

Vstup na podujatie je zadarmo.

Rekonštrukcia dobovej bitky v Prešporku

Rok 1619 v Európe nebol idylický. Vojnová vrava postupne zasahovala väčšinu starého kontinentu a výnimkou nebolo ani kráľovské mesto Prešporok.

Dňa 30. 9. 2023 (sobota) sa v bratislavskom Sade Janka Kráľa už po ôsmykrát uskutoční historický festival s názvom Bitka o Bratislavu 2023 - Prešporok 1619. Hlavnou časťou jeho programu bude rekonštrukcia vojenskej zrážky, ktorá sa odohrala neďaleko brán mesta a významne ovplyvnila dianie v regióne a v celom Uhorsku, ktoré bolo vtedy súčasťou habsburského mocnárstva.

Čo sa vtedy vlastne stalo?

Rok 1619 sa v Európe isto nedal označiť ako pokojný. V Holandsku pokračovala vojna proti nadvláde Španielska, na severe aj napriek prímeriu pretrvával konflikt medzi Švédskom a Poľsko-Litovskou úniou a v neďalekom Českom kráľovstve sa len pred rokom rozhorelo stavovské povstanie, ktoré napokon vyústilo až do ukrutnej tridsaťročnej vojny.

Aj v kráľovskom Uhorsku bolo toho roku rušno a rinčali tu zbrane. Proti vláde katolíckych Habsburgovcov sa už v druhom stavovskom povstaní vzoprelo sedmohradské knieža Gabriel Bethlen. Na konci augusta sa so svojou armádou vydal do Uhorska, kde sa tešil širokej podpore protestantskej šľachty, dlhodobo nespokojnej s absolutistickými snahamiviedenského dvora. V krátkom čase sa Bethlen zmocnil Košíc a ďalších východoslovenských miest. Potom jeho ľahko ozbrojené, no rýchle oddiely smerovali ďalej na západ, kde sa zle platené posádky hradov a miest radšej vzdávali, než by mali početnej prevahe nepriateľa klásť zbytočný odpor.

Tak sa stalo, že už 9. októbra sa po krátkom obliehaní vzdala aj Trnava a v ceste na Viedeň stálo Bethlenovi len hlavné mesto Uhorska – Bratislava, vtedajší Prešporok. Keďže väčšina cisárskych vojsk bola v tom čase viazaná na bojiskách v Česku, mesto chránila len menšia posádka s tromi delami, utáborená na Prešporskom predmestí.

Rýchlosť ľahkých Bethlenovych oddielov habsburské sily opäť prekvapila. Dňa 14. októbra Bethlen zaútočil na tábor cisárskeho oddielu a útokom z dvoch strán, využijúc početnú prevahu, ho napokon aj dobyl. Mešťania po tejto ukážke sily veru nemali chuť stavať sa na odpor, preto knieža bezprostredne po boji vtiahol do Prešporka, kde mu palatín ŽigmundForgáč vydal hrad i uhorskú kráľovskú korunu.

V sobotu 30. septembra sa môžete prísť pozrieť, ako táto polozabudnutá bitka asi mohla vyzerať. Známy mestský park v ten deň opäť ožije dunením diel, praskotom muškiet, rinčaním mečov a krikom bojujúcich vojsk. Okrem hlavného programu o 16:00 budete môcť vidieť výcvik a fungovanie dobových jednotiek, ukážky dobového života, kuchyne a remesiel, či prejsť sa vojenským táborom zo 17. storočia. K dispozícii budú aj stánky s rôznym občerstvením.

---

Organizátorom podujatia sú skupiny historického šermu Banderium a Manu Forti, ktoré sa dlhodobo venujú ako historickému šermu, tak aj rekonštrukcii dobového vojenstva tohto obdobia. Okrem nich sa akcie zúčastnia ďalšie združenia podobného zamerania nie len zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Talianska.

Odporúčame

film

Amélia z Montmartru

Kultová romantická komédia o zasnenej dvadsaťtriročnej servírke Amélii, ktorá sa od pultu v parížskej kaviarni Deux Moulins snaží...Viac
Ut 23.7.2024 / Areál hier Radosť Štrkovec / Amfiteáter
odporúčame!
film

Anatómia pádu

27.6.2024 - 29.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Úplní cudzinci

Každý z nás má tri životy: verejný, súkromný a tajný. Voľakedy boli naše tajné životy ukryté v archívoch našej mysle, dnes v...Viac
Ut 6.8.2024 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
koncert

Broadway & West End meet Jazz

Muzikálové hity v neklasických aranžmánoch v podaní predstaviteľov hlavných postáv svetových muzikálových scén z newyorského...Viac
Pi 6.9.2024 / Námestie pred Pradiarňou 1900, Páričkova ulica
odporúčame!