film

Zázračný aparát

Film, ocenený na festivale Sundance, mapuje vývoj médií za posledných 150 rokoch. Fascinujúca koláž videí zachytáva ľudstvo posadnuté obrazom, šikovne prepletá preslávené virálne úryvky z našej kolektívnej vizuálnej pamäte, ktoré prenášajú diváka v čase, priestore a skúsenostiach.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
17.08.2023, Št

Zábavná sociálno-antropologická koláž nabáda k zmene pohľadu na seba i svet okolo nás. Pútavý a provokatívny film produkovaný dvojnásobným víťazom Zlatej palmy Rubenom Östlundom (Štvorec, Trojuholník smútku) prináša množstvo otázok, napríklad ako ďaleko sme schopní zájsť pre najviac „lajkov“ a zhliadnutí.

Režiséri filmu hľadajú odpovede na otázku, čo nás núti scrollovať až do samotných hlbín internetu a čo nám vlastne táto kratochvíľa prináša. Ako ovplyvňuje neustála prítomnosť kamier našu spoločnosť? Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky sa autori filmu vracajú k samotným počiatkom média – k vynálezu fotografie, a následne aj filmu. Napriek obrovskému vplyvu, ktorý na nás majú všadeprítomné obrazy, mediálna a informačná gramotnosť nie je doteraz samozrejmosťou. 

,,Exponenciálny nárast množstva fotoaparátov a nimi vyprodukovaných obrazov znamená pre modernú komunikáciu rovnakú revolúciu, akú priniesla kníhtlač v roku 1450. Ale zatiaľ čo trávime roky v škole učením sa, ako interpretovať písomnú komunikáciu – učíme sa, ako písať, a ako byť kritickí k textom ostatných, veľmi málo sa venujeme obrazu, a to aj napriek tomu, že 80 percent informácií prijímame zrakom.‘‘

Film Zázračný aparát bol ocenený na festivale Sundance, kde získal Špeciálnu cenu poroty v sekcii dokumentov, a aj na festivale Berlinale v sekcii Cinema Vision 14plus. 

And the King Said, What a Fantastic Machine, Švédsko / Dánsko, 2023, 88 min
Réžia:
Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck

Premietanie v Kine Lúky je súčasťou podujatia Dokumentárne večery Ludwiga Bagina na tému.

Film na ČSFD

Odporúčame

film

Mir nam

Prostredníctvom vojnového fotografa Juraja Mravca, ktorý dokumentuje udalosti na Ukrajine už od roku 2014, sledujeme najväčší...Viac
Ne 23.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Tady Havel, slyšíte mě?

St 26.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Teatro Colorato: Bejby Bajbl Band

Ne 23.6.2024 / Sad Janka Kráľa
od vás odporúčame!
divadlo

Yotam Peled & Free Radicals: Where the Boys Are

Festival Bratislava v pohybe ponúkne predstavenie pre teenagerov. Prepojí súčasný tanec s bojovými technikami.Viac
Ut 25.6.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!