film

Veľký kaňon

Pavol Barabáš sa vo svojom novom filme plaví s priateľmi tri týždne perejami obrovskej divokej rieky Colorado, ktorá prechádza jedným z najdlhších a najhlbších kaňonov sveta – Grand Canyon. 460 kilometrov bez možnosti úniku, bez signálu, bez kontaktu s civilizovaným svetom, aby splnili sen muža, ktorý v členoch výpravy prebudil vášeň pre splavovanie veľkých riek.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Veľký kaňon je spomienkou režiséra na Jožka Černého, vodáka, ktorý si zamiloval perejnatú slovinskú rieku Soču. Priviedol k nej tisíce ľudí. V tábore často rozprával o veľkých riekach, ktoré by chcel vidieť, ako napríklad Brahmaputra.

Nakoniec vymyslel expedíciu do Nepálu na týždňový splav himalájskej Karnali. Ani on nečakal, čo všetko dokážu jej obrovské divoké pereje. Jeho veľkým snom však bola iná rieka – Colorado. Bohužiaľ sa jej splavu nedožil.

O pár rokov neskôr sa partia, v ktorej boli i jeho dvaja synovia, rozhodla zrealizovať jeho sen. Bol tu ale jeden háčik – museli vyhrať v lotérii! Kvôli ochrane národného parku Grand Canyon sa na rieku púšťa len jedna expedícia denne a oficiálne povolenia sú vypredané na najbližších 25 rokov.

Existuje však možnosť vyhrať v lotérii, ktorú losuje národný park. Po mnohoročných pokusoch sa im to podarilo. Po splnení všetkých náročných predpisov sa konečne nalodili a podplávali most Navajo. Bolo ich 15. Mali tri klasické rafty s pádlami a dva zásobovacie rafty ovládané drevenými veslami. Čakalo ich 460 km v perejách rieky Colorado.

Tri týždne plavby bez možnosti úniku, bez signálu, bez dát, bez kontaktu s civilizovaným svetom. Mohli sa spoliehať len na seba a na priateľov v raftoch. Po troch nádherných týždňoch výprava naplnila krásny sen Jožka Černého a odišla z Grand Canyonu so silnými dojmami a túžbou vrátiť sa tam.

Veľký kaňon, réžia: Pavol Barabáš, SR, 2023, 64 min.

Film na ČSFD

 

Režisér Pavol Barabáš vo svojej tvorbe priniesol už niekoľko dobrodružných filmov, v ktorých sa spotili nielen účastníci jeho expedícií, ale aj diváci v kinách. Na veľkú dávku osvieženia sa v týchto letných dňoch môžu tešiť už od 29.6.2023, keby bude mať premiéru jeho nový film Veľký kaňon. A veru pôjde o poriadnu spŕšku studenej a búrlivej vody.

Dokument je príbehom slovenských vodákov, ktorí splavujú veľké rieky sveta a aj napriek prekážkam sú odhodlaní splniť si svoje sny. Prežívajú adrenalínové chvíle v perejách indickej Brahmaputry a nepálskej Karnali, aby nakoniec objavili tajomstvo mágie a dávnej histórie Zeme skrytej v Grand Canyone, z ktorej sa dá čítať ako z otvorenej geologickej knihy.

Pavol Barabáš hovorí: „Rieky Zeme vnímam nielen ako nositeľky života, ale aj ako možnosť dostať sa do ťažko prístupných oblastí našej planéty. Ich splavovanie mi prinieslo nielen množstvo kamarátov, ale i zopár hlbokých priateľstiev. Jedným z nich bolo aj to s Jožkom Černým, ktorý za svoj krátky život pritiahol asi najviac ľudí k vodáctvu i kaňoningu. Jeho snom bolo splaviť veľké rieky sveta, najmä Colorado. A hoci sa Jožko Černý tohto splavu nedožil, jeho sen sme sa snažili zrealizovať.“

Grand Canyon je absolútne unikátny. Každý deň je tu iný. Strmé útesy fascinujú svojou mohutnosťou a za každou zákrutou čaká nejaké prekvapenie. Ale najväčším prekvapením boli ľudia v samotných raftoch. V perejách obrovskej divokej vody sa plavili skoro mesiac bez kontaktu s civilizáciou odkázaní len jeden na druhého.

Režisér pokračuje: „Za celé týždne splavovania som nenašiel jedinú smietku alebo stopy po ľuďoch. Rozmýšľam nad tým, prečo je u nás okolo riek toľko odpadu a prečo je Colorado také čisté a okolie zachované. Ako toto preniesť k nám domov? Sme kultúrny národ? Dá sa to?“

Film Veľký kaňon umožní pohrúžiť sa do príbehu o skutočnom dobrodružstve, ktorý sa odohráva v najdivokejších a najkrajších miestach na Zemi. Umožní zažiť vzrušenie, adrenalín a slobodu, ktorú podvedome všetci hľadáme. Poskytuje nielen vizuálny zážitok, ale aj inšpiráciu pustiť sa do vlastného dobrodružstva. Do dobrodružstva, ktoré má silu zmeniť pohľad na našu Zem.

Odporúčame

vážna hudba

Quasars Ensemble

Koncert sa uskutoční v rámci 59. ročníka BHS - Bratislavských hudobných slávností.Viac
So 21.9.2024 / Slovenská filharmónia
od vás odporúčame!
iná akcia

Natsumatsuri 2024 - Japonský deň

Aj tento rok bude Natsumatsuri – Japonský deň. V sobotu 29. júna poobede pri altánku na Hviezdoslavovom námestí. Pozrite si...Viac
So 29.6.2024 / Hviezdoslavovo námestie
odporúčame!
festival

Hortus Artis 2024

Zámerom piateho ročníka festivalu Hortus artis je pokračovať v organizácii komorných koncertov pre návštevníkov a obyvateľov...Viac
1.7.2024 - 8.9.2024 / Záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská 1
odporúčame!
film

Dokonalé dni

Legendárny režisér Wim Wenders sa triumfálne vracia s poetickým filmom o hľadaní krásy v zdanlivých maličkostiach.Viac
Kino Lúky / Kino Mladosť / Kino Lumière
odporúčame!