film

Predtým, teraz a potom

Nana, nežná a krásna mladá žena, najskôr uniká pred násilnou protikomunistickou čistkou. Potom žije šťastne ako druhá manželka bohatého Sundanesa, ale jej sny ju vracajú do minulosti.
Táto akcia sa konala v minulosti

Šesťdesiate roky boli v Indonézii obdobím dramatických politických zmien a nepokojov, keď Suhartov puč zvrhol Sukarna a viedol k násilným protikomunistickým čistkám. Nanu, jemnú a krásnu mladú ženu, táto situácia veľmi zasiahla. Jej manžela uniesli do dažďového pralesa. Hoci sa jej podarilo utiecť pred vodcom gangu, ktorý sa ju pokúšal prinútiť, aby sa zaňho vydala, tento incident stál jej otca život a priviedol ju do chudoby. Po rokoch žije v pohodlí ako druhá manželka bohatého Sundančana a má slúžku, ktorá jej pomáha prispôsobiť sa novému prostrediu. V snoch sa však vracia jej minulosť.

Elegantná réžia Kamily Andini účinne preberá perspektívu hlavnej hrdinky a jej traumu vkladá do filmového príbehu. Tajnostkárska Nana, ktorú s jemnosťou stvárňuje Happy Salma, si nikdy nie je celkom istá smrťou svojho manžela a jej spomienky nie sú, možno práve pre jej vlastné dobro, vždy úplné. Táto nejednoznačnosť je jadrom filmu a v kombinácii s bujnou kamerou a hlbokým zmyslom pre nostalgiu robí z Nany elegický zázrak. V jeho srdci sa ukrýva nečakané ženské priateľstvo, ktoré pôsobí ako záchranné lano uprostred mora nepriazne spôsobenej mužskou brutalitou.

MFF Berlinale | Najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe | 2022

Réžia: Kamila Andini
Scenár: Kamila Andini, Ahda Imran
Strih: Ahmad Fesdi Anggoro
Kamera: Batara Goempar
Zvuk: Trisno
Hudba: Ricky Lionardi
Hrajú: Happy Salma, Laura Basuki, Arswendy Bening Swara, Ibnu Jamil

Pôvodný názov: Nana
Anglický názov: Before, Now & Then
Rok: 2022
Krajina: Indonézia
Jazyk: INDONESIAN
Titulky: CZ
Stopáž: 103 min
Žáner: Dráma
Prístupnosť: 15+

Film na ČSFD

Odporúčame

divadlo

Nevesta

Ut 19.12.2023 / Divadlo Astorka Korzo ´90
odporúčame!
iná akcia

Vianočná električka

Atmosféru vianočného a novoročného obdobia v Bratislave dopĺňa špeciálna vysvietená vianočná električka, ktorá bude jazdiť na...Viac
6.12.2023 - 6.1.2024 / Bratislava
odporúčame!
iná akcia

Trh - Piac - Markt

9.12.2023 - 30.12.2023 / Stará tržnica
odporúčame!
výstava

Michal Pacina, Rudo Prekop, Tono Stano: Hra na štvrtého

2.11.2023 - 22.12.2023 / Stredoeurópsky dom fotografie
odporúčame!