film
prednáška / diskusia

Ozveny Ji.hlavy

Letný cyklus Ozveny Ji.hlavy, ktorý opäť predstaví špičku svetovej dokumentárnej tvorby, privítame v Novej Cvernovke. Aj tento rok prinesú Ozveny Ji.hlavy to najlepšie z 25. ročníka najväčšieho stredo- a východoeurópskeho festivalu dokumentárnych filmov. 

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Už po štvrtý raz uvedie distribučná spoločná Film Expanded v spolupráci s MFDF Ji.hlava víťazné filmy či divácke „hajlajty“ v osvedčenom celoletnom formáte. Diváci a diváčky si môžu projekcie pod hviezdami vychutnať v známom letnom kine v bratislavskej Novej Cvernovke, no po prvý raz aj v košickom Záhradnom kine.

Open-air premietania v bratislavskej Novej Cvernovke budú sprevádzané diskusiami s režisérmi a režisérkami, ale aj odborníkmi a odborníčkami na rôzne témy. 

Dokumentárne podujatie uvedie v celkovom počte až 10 slovenských premiér a predstaví rozmanitú paletu progresívnych autorských prístupov. Medzi nimi nebude chýbať režijný debut Charlotte Gainsbourg, autorský dokument od Susan Sontag či film Očitý svedok - novinka od úspešného Jiřího Havelky. 

Dôležitou súčasťou bude aj prehliadka experimentálnych filmov či druhý ročník prezentačnej platformy Film ExpandedShow.docs.  

Program
25.7. Jane očami Charlotte 
1.8. Čiary, Milý tati
8.8. Jednotka intenzívneho života
15.8. Sila

27. júna, štartujú najväčšie Ozveny Ji.hlavy slávnostnou premiérou víťazného filmu Bratstvo, ktorý do Novej Cvernovky príde osobne uviesť taliansky režisér Francesco Montagner. Dokumentárne pondelky budú ďalej pokračovať do 1. augusta v košickom Letnom kine a do 15. augusta v bratislavskej Novej Cvernovke.

Prehliadka progresívnych autorských prístupov a výnimočné premiéry

Premietanie počas 25. júla budú patriť osobnému režijnému debutu francúzskej herečkya speváčky Charlotte Gainsbourg. Predstavuje nám dokumentárny portrét jej slávnej matky – herečky, modelky a speváčky Jane Birkin. Kamera sprevádza dcéru s matkou po emotívnych i každodenných miestach. Jane očami Charlotte (2021) pomocou intímnych rozhovorov odhaľuje rodinnú históriu, dôverné spomienky a analyzuje témy materstva, kultu krásy čialkoholizmu. „Nakrúcať ťa na kameru je v podstate iba výhovorka, aby som sa na teba mohla pozerať,“ priznáva Gainsbourg. Snímka bude súčasťou distribučného katalógu spoločnostiFilm Expanded, a tak majú diváci/čky možnosť vidieť v špeciálnu slovenskú predpremiéru práve na Ozvenách Ji.hlavy.

Po skončení košickej časti ponúkne Nová Cvernovka ešte dve špeciálne projekcie filmov z distribučného katalógu spoločnosti Film Expanded - Jednotku intenzívneho života (8. august) a záverečný dokument Sila (15. august).

1.8. 21:00 Čiary+Milý tati
Prvý augustový deň bude venovaný silným hlasom nastupujúcej generácie ženských režisérok. Barbora Sliepková predstaví svoj celovečerný debut Čiary - urbánnu symfóniu o premenách Bratislavy, ktorá na poslednom ročníku MFDF Ji.hlava získala hlavnú cenu v sekcii Opus Bonum. Spoločne s ním premietneme aj krátkometrážny film Milý tati - autobiografickú snímku mladej režisérky Diany Cam Van Nguyen, s ktorou zvíťazila v kategórii Krátka radost. Súčasťou podujatia bude aj druhý ročník prezentačného fóra Film Expanded Show.Docs a Q&A s režisérkami.

19:30 začína prezentácia Shows.Docs.
Druhý ročník prezentačnej platformy Film Expanded Shows.Docs je priestorom pre neformálny pitching mladých či progresívnych projektov - filmov, iniciatív, platforiem, inštitúcií, publikácií... Spoločným menovateľom sú nové vízie, netypické prístupy či pohľady na dokumentárny film, jeho tvorbu, produkciu, distribúciu.
21:00 začínajú filmy

Čiary
Barbora Sliepková, SK, 2021, 80 min.

Bratislava, ukážkové postsocialistické mesto. Masívna výstavba nahrádza staré novým. Meniace sa podoby mesta sa k nám okrem budov prihovárajú aj prostredníctvom jeho obyvateľov. Blanka bojuje s osamelosťou na balkóne petržalského bytu. Po meste sa objavili billboardy so sľubmi, Bratislavu čakajú regionálne voľby. Matúš sa chce stať starostom.

Realitný agent Michal ukazuje klientom predstavu spokojného života v bratislavských bytoch a dvaja čiarorobiči maľujú cestné značenie s pravidlami pre okoloidúcich. Po práci pijú pivo v ubytovni a uvažujú nad životom. Plachý Danko sleduje mesto, ktoré sa mení na jeho vkus prirýchlo. Načúva mu, chce zachytiť rytmus obyčajnosti, ako plynú dni.

Kde sa končí verejný priestor a začína sa intimita? Sociológia každodennosti.

Milý tati
Diana Cam Van Nguyen

Písanie listov ako forma terapie so snahou vyrovnať sa s pocitom neporozumenia a osamelosti predstavuje ústredný motív autobiografickej absolventskej snímky. Dospelá Diana prechádza listami, ktoré jej otecko písal z väzenia v časoch, keď bola ešte malá. Vrelosť a láskyplnosť otcových slov kontrastuje s jeho činmi po návrate domov, ktoré sa teraz snaží autorka pochopiť, a zároveň znovu nadviazať vzťah s odcudzeným rodičom.
Neobvyklá technika prepája hraný film s rotoskopiou, 2D a cut-out animáciou a vytvára estetický priestor pre autentickú spoveď, v ktorej rezonuje zásadná otázka:
"Bolo by všetko v poriadku, keby som sa narodila ako chlapec?"

8.8. 21:00Jednotka intenzívneho života
Adéla Komrzý, CZ, 2021, 73 min.
Pokračujeme citlivým dokumentom o paliatívnej terapii, ktorý otvára dôležité otázky o tom, ako prežiť kvalitný život aj v chorobe. Jednotka intenzívneho života od režisérky Adély Komrzý získala ocenenie Český lev za najlepší dokumentárny film.

Lekári Ondrej a Katarína sa pri svojej práci často dotýkajú nedotknuteľného. Priekopníci nemocničnej paliatívnej terapie otvárajú v dokumente Adély Komrzý témy, ktoré z našich životov v podstate zmizli. V prostredí robotickej medicíny a zbožšťovaných bielych plášťov orientujúcich sa na chorobu ako takú, sa do pozornosti vracia človek. V intímnych rozhovoroch lekári so svojimi pacientmi hľadajú odpovede na otázku, na ktorú sa v nemocniaciach, kde život končí pre väčšinu ľudí, bohužiaľ zabúda: „Ako žiť dobrý život aj s chorobou?“

Film zaznamenáva tri roky na Oddelení paliatívnej starostlivosti v pražskej nemocnici. Tím odborníkov pomáha pacientom nájsť riešenia a urobiť rozhodnutie, ktoré pre nich v dobe nekonečných možností umelého predlžovania života môže byť správne.

Pretože život neznamená iba to, že srdce bije a pľúca dýchajú…

15.8., 21:00 Sila
Letný cyklus Ozveny Ji.hlavy v Novej Cvernovke uzavrieme dokumentárnym portrétom Sila, ktorý zachytáva podoby súčasnej maskulinity. Filmový publicista Kamil Fila testuje limity vlastného tela, pričom dosahuje neuveriteľné výsledky, no v osobnom živote bojuje s osamelosťou a neschopnosťou udržiavať zdravé partnerské vzťahy.

Ako by mala vyzerať mužská sila v 21. storočí? Kamil Fila je otec, filmový publicista, zástanca progresívnych hodnôt a rodovej rovnosti. Vo virtuálnom priestore vystupuje ako neúnavný diskutér a bojovník za spravodlivejšiu spoločnosť, v súkromí prežíva bolestné rozpory medzi presvedčením a konaním. Filmová fikcia a skutočný život sa vzájomne zrkadlia a Kamil hľadá svoje lepšie ja medzi kinosálou, posilňovňou a početnými milostnými vzťahmi. Ako sa stať lepšou verziou samého seba vo chvíli, kedy sa strácame vo vlastnom živote?

Film Martina Marečka Sila zachytáva päť náročných rokov v živote Kamila Filu, počas ktorých čelí partnerským problémom, depresiou aj hraničným fyzickým experimentom na vlastnom tele. Výsledkom je ničivo úprimná spoveď o vnútornom konflikte a kríze stredného veku, ale aj obecnejšia reflexia premien a podôb maskulinity nového milénia.

 

Odporúčame

koncert

Saxophobia: Koncert 80-členného saxofónového orchestra

Ne 26.2.2023 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
koncert

Son Lux (USA)

Inteligentný pop, experimentálna hudba a charizmatický hlas speváka skupiny Son Lux po piatich rokoch opäť v našom meste.Viac
Po 19.6.2023 / Majestic music club
odporúčame!
festival

Noc architektúry a dizajnu

Noc plná architektúry, urbanizmu a dizajnu. FAD STU & Archtung & Študentská platforma pre vás spolu pripravujú...Viac
16.2.2023 - 17.2.2023 / Fakulta architektúry a dizajnu STU
odporúčame!
film

Dealer II

Kino Mier Modra / Kino Pezinok / Kino Nostalgia
odporúčame!