film
prednáška / diskusia

Ozveny Ji.hlavy 2024 - Dokumentárne pondelky pod hviezdami

Letný cyklus Ozveny Ji.hlavy opäť prinesie víťazné filmy a divácke highlighty z 27. ročníka najväčšieho stredo- a východoeurópskeho festivalu dokumentárnych filmov. Každý pondelok ako open air v magickom Parku de Palma Novej Cvernovky.
17.06.2024, Po
20.06.2024, Št
24.06.2024, Po

Program

17. 6.
21:00 Medzi revolúciami

20. 6.
21:00 Film Expanded Shows.docs

24. 6. 
21:00 Fascinace:Exprmntl.cz

Vstupné: predpredaj 5€ // na mieste 7€

-----------------------------------------

17. 6. Medzi revolúciami

Vlad Petri, Rumunsko, Chorvatsko, Irán, Katar, 2023, 70 min.

Festival Ozveny Ji.hlavy otvárame výnimočným dokumentom o revolúciách v Iráne a Rumunsku.

Synopsa:

Mária a Zahra sa zoznámili okolo roku 1970 počas štúdia medicíny na univerzite v Bukurešti. Zahra pochádza z Iránu, krajiny na pokraji veľkej politickej revolúcie. Vracia sa navštíviť svoju rodinu a s Máriou zostáva v kontakte prostredníctvom listov, ktoré si vymieňajú počas niekoľkých nasledujúcich rokov.
Film rozpráva paralelné príbehy dvoch krajín skúšaných búrlivými politickými zmenami, ale aj príbehy dvoch žien, ktoré si chcú vybojovať svoje miesto vo svete, kde dominujú muži. Ich poetické listy plné melanchólie a priateľskej náklonnosti dopĺňajú archívne zábery z oboch krajín, ktoré pripomínajú drsnú realitu minulého storočia.

 „Pre mňa najvýznamnejšie revolúcie druhej polovice 20. storočia sa odohrali v Iráne a Rumunsku.“ – režisér Vlad Petri

[https://youtu.be/G_-NVtLlsgU?si=GW9xIlN1J4DkwYCz]

 

20. 6. Film Expanded Shows.docs

Súčasťou bratislavských Ozvien Ji.hlavy je každoročne pitchingové fórum tvorcov a ľudí z oblasti dokumentárneho filmu.

Film Expanded Shows.Docs: 4. ročník prezentačnej platformy Film Expanded Shows.Docs je priestorom pre neformálny pitching mladých či progresívnych projektov – filmov, iniciatív, publikácií… Spoločným menovateľom sú nové vízie, netypické prístupy či pohľady. Premietanie bude sprevádzať diskusia s tvorcami, tvorkyňami.

24. 6. Fascinace:Exprmntl.cz

V programe Ozvien Ji.hlavy nebude ani tento rok chýbať pásmo víťazných experimentálnych filmov zo sekcií Fascinace a Fascinace:Exper. Tešiť sa môžete okrem samotných filmov na diskusiu s autormi*kami po premietnutí kolekcie. Premietanie bude sprevádzať diskusia s tvorcami, tvorkyňami.

Uvidíte:
Zákon času

réž: Adéla Babanová, Česko, 2023, 30 min.

Videoumelkyňa Adéla Babanová (1980) často čerpá zo skutočných udalostí, ktoré pomocou snových, fiktívnych a mystifikačných príbehov splieta do siete reinterpretácií. Niektoré jej diela, ako napríklad Mám tam telo (2013), sú prezentované ako multimediálne inštalácie a filmy. Často spolupracuje so svojím bratom Djianom Babanom. Ji.hlava MFDF uviedla jej televízny dokument Neptún (2018) o mediálnom podvode zinscenovanom československou Štátnou bezpečnosťou a mockumentárny film Návrat do Adriaportu (2013).

Perplexity
réž: Franz Milec, Česko, Taliansko, 2023, 4 min.

Priestory opustených kancelárií a priľahlých chodieb vidíme očami toho, kto je v nich doma – robotického vysávača.

Mas Eternamente Não
rež: Klára Trsková, Anežka Horová, 2023, Česká republika, Portugalsko, Svätý Tomáš, 4 min.

Kombináciu archívnych záberov z afrického ostrova Svätý Tomáš, bývalej portugalskej kolónie s otrokárskym systémom, a súčasných záberov rozpadávajúcich sa lisabonských skleníkov, dopĺňajú naliehavé, dojemné verše svätomatejských básnikov.

Beyond Anachronism: Eons of the Binary
rež: Claude Johann Čierny, 2023, Česká republika, Slovensko, 3 min.

Večná otázka digitálneho veku: ako zbaviť analógový film stôp nostalgie? Odpoveďou je tu rýchly prúd ostrých fotografií a rozmazaných alebo narušených záberov pražských dopravných prostriedkov.

Commodity Catalogue
Zbyněk Baladrán, 2023, Česká republika, 14 min.

Film je druhou časťou trilógie o reprezentácii, umení a politike. V predchádzajúcom filme sa autor zaoberal spoločenskou úlohou umenia. V tejto eseji nás nabáda, aby sme sa na obrazy pozerali ako na tovar.

Maternice a mozgy (Hm..fantasy)
Lucie Rosenfeldová, 2022, Česká republika, 9 min.

Čo tvorí pamäť tela? Ako vnímame jej hranice? Ako sa telo popasuje so svojimi predstavami? Autorka nachádza odpovede v skúsenosti stretnutia s vlastnou telesnosťou v gynekologickej ordinácii.

Plasma
Aleš Zůbek, 2023, Česká republika, 19 min.

Rozsiahla a neprístupná pustá krajina ukrýva priemyselné budovy a neznáme technológie. Prúd panoramatických záberov a vizuálneho skúmania výbojov a pohybov majestátnych strojov sprevádza hypnotizujúci zvukový dizajn.

Odporúčame

divadlo

Terezka a Stratočas

Dobrodružná rozprávka o Bratislave pre deti a rodičov s pesničkami. Dvanásťročná Terezka trávi na mobile veľa času a niekedy...Viac
Pi 21.6.2024 / DPOH
KIDSTOWN odporúčame!
film

Sliediči

Mina (Dakota Fanning), 28-ročná umelkyňa, uviazne v rozľahlom, nedotknutom lese v západnom Írsku. Keď nájde úkryt, nevedomky sa...Viac
Kino Mier Modra / Amfiteáter Senec / Amfiteáter Pezinok / Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall / Cinema ...
odporúčame!
divadlo

Špina

Špina je silným intímnym príbehom s prvkami balady a folklóru, no s poriadnou dávkou irónie a zručnej spoločenskej kritiky...Viac
Št 20.6.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
koncert

Kælan Mikla (IS)

Do Bratislavy po rokoch opäť zavíta islandské dark wave/post-punk trio Kælan Mikla.Viac
Po 24.6.2024 / Fuga
odporúčame!