film
prednáška / diskusia

Ozveny Ji.hlavy - Dokumentárne pondelky pod hviezdami

Letný cyklus Ozveny Ji.hlavy opäť prinesie víťazné filmy a divácke highlighty z 26. ročníka najväčšieho stredo- a východoeurópskeho festivalu dokumentárnych filmov. Každý júlový a augustový pondelok v magickom Parku de Palma Novej Cvernovky. Ako pominulé roky open air a v spojení s diskusiami či masterclass.
Táto akcia sa konala v minulosti

Program

3. 7.
19:30 extra premietanie Dom
21:00 7:15 – Kos (najlepší film 26. Ji.hlavy)
21:30 Masterclass Judith Auffray (moderuje Mária Ferenčuhová)

10. 7.
21:00 pásmo víťazných experimentálnych filmov zo sekcií Fascinace a Fascinace Exprmntl.cz

17. 7. 
21:00 Spievanie v zabudnutí + Q&A s Eve Heller
22:00 Príroda

24. 7. 
21:00 Ruže. Filmový kabaret

31. 7. 
19:00 Film Expanded Shows.docs
+ diskusia s riaditeľom MFDF Ji.hlava
21:00 Koniec nie je podľa mojich predstáv

7. 8. 
20:30 Skúška umenia

14. 8. 
20:30 Autoportrét

21. 8. 
20:30 Adam Ondra: Posunúť hranice + diskusia

28. 8.
20:30 Za ako dlho začnú psíka páliť labky, keď vystúpi na diaľnici

Vstupné: 5€
*zadarmo pre ukrajinských*é obyvateľov*ky

-----------------------------------------

3. 7.

Judith Auffray: hlavný víťazný film & masterclass

„Prírodný svet hlboko v lesoch rovnakou mierou vzbudzuje záujem vedcov aj túžbu básnikov.”

Bratislavské Ozveny Ji.hlavy otvárame spolu s francúzskou režisérkou Judith Auffray, novým zjavom na svetovej dokumentárnej scéne. Uvidíte jej najnovší film “7:15 – Kos”, ktorý získal hlavnú cenu Opus Bonum na 26. Ji.hlave, ako aj jej predošlý film “Dom” ocenený špeciálnym uznaním poroty na 24. MFDF Ji.hlava v sekcii debutových filmov First Lights. Okrem toho sa môžete tešiť na masterclass s Judith Auffray zameraný na princípy jej tvorby a myslenia o dokumentárnom filme, ktorý moderuje poetka, francúzska prekladateľka a filmová teoretička Mária Ferenčuhová. Masterclass bude prebiehať v angličtine.

7:15 – Kos, réžia: Judith Auffray, FR, 2022, 30 min.
Stručný obsah dokumentu znie ako netradičná rozprávka – starý pustovník a mladé dievča, ktoré dokáže komunikovať s vtákmi, jedného dňa počujú spev neznámeho vtáka a vydajú sa ho hľadať do lesa a opustenej bane. Hoci príbeh v skutočnosti zahŕňa moderné nahrávacie zariadenia a mikrofóny, neuberá mu to na rozprávkovej poetike. Film, ktorého stredobodom je vtáčí spev, nabáda k sústredenému počúvaniu a zároveň vedie k zamysleniu sa nad tým, že aj taký obyčajný zvuk, akým je vtáčí spev, má v sebe niečo tajomné.

Dom, Judith Auffray, FR, CH, 81 min.
Dokument sa zameriava na združenie Tentative, ktoré pomáha mladým ľuďom s autizmom osamostatniť sa a socializovať sa. Sedem autistov žije vo veľkom dome a spolu s pomocníkmi vypĺňajú svoje dni domácimi prácami. Komunitný život je spôsob, akým obyvatelia domu dosahujú svoje vytúžené ciele, a zdieľanie každodenných prác sa stáva hlavným rozprávačským prostriedkom. Film je citlivým pozorovaním života v tomto dome. Činy a správanie hovoria samy za seba, pričom priestor dostávajú najmä aktéri, než tí, ktorí rozhodujú o ich živote.

Bio: Francúzska režisérka Judith Auffrayová študovala film na HEAD Genève. V rokoch 2016 až 2019 nakrútila niekoľko filmov v pohorí Cevennes, kde sa dej filmu Dom odohráva. Film je jej celovečerným debutom.

10. 7.

Fascinace

“Fascinace sú veľkou továrňou experimentálnej kinematografie, ktorá zbavuje film založený na realite všetkého, čo ho zaťažuje, a tým podstatne prehlbuje možnosti filmového vnímania.”¸

V programe Ozvien Ji.hlavy nebude ani tento rok chýbať pásmo víťazných experimentálnych filmov zo sekcií Fascinace a Fascinace Exprmntl.cz. Tešiť sa môžete okrem samotných filmov na diskusiu s autormi*kami po premietnutí kolekcie.

Glasswork, Zdeněk Picpauer, CZ, 2022, 1 min.
Tmu ako na Silvestra pretínajú spŕšky farebných svetelných lúčov. Ale zatiaľ čo oslavný ohňostroj sa po
hromobití rozplynie do ničoty, rozbité poháre zostanú hmotným artefaktom. Rezké črepy sa stávajú
pripomienkou skutočnej stopy, ktorú na oblohe zanechali ľudské atrakcie.

Kambium 1492, Peter Kašpar, Denis Kozerawski, SK, 2022, 24 min.
Rapper Čavalenky rozpráva príbeh dubového lesa. Príbeh stromov, ktorých korene siahajú až do obdobia
pred antropocénom a ktorých drevo pomohlo ľudstvu uskutočniť niektoré z najdôležitejších prelomov v
histórii. Stromy, ktorých hodnota je napriek tomu vnímaná len cez prizmu trhu, pretože pre nás majú cenu
len vtedy, keď sú vyrúbané, rozrezané a predané.

Krajina popola, Eliška Plechatová, CZ, 2022, 5 min.
V intímnej filmovej básni autorka pomocou abstraktných obrazov pozoruje meniacu sa lesnú krajinu.
Najprv zelený a známy, potom zasiahnutý ohňom a poznačený požiarmi, keď sa popol stáva jej
prirodzenou súčasťou. Môže byť popol, výsledok ničivej sily, znakom znovuzrodenia a domova?

Lycaeon, Marina Hendrychová, CZ, 2022, 9 min.
Kombinovaný film spája nielen rôzne techniky, ale aj tematické oblasti. Titulná mýtická postava je len
jedným z aktérov snového sveta, ktorý sa prihovára súčasnému divákovi prostredníctvom kódov médií a
im blízkych rozprávaní. Akoby sme uväznili víziu alebo nočnú moru v slučke počítačového prostredia.

Zvuk času, Jeissy Trompiz, IT, BR, 2022, 15 min.
Je možné pomocou zvuku cestovať v čase a prežívať osudy iných ľudí? Príbeh zvukového inžiniera, ktorý skúma nahrávky z minulých vojen, prenáša pozorovateľa doprostred vojnového besnenia a sprítomňuje hrôzy minulosti. Film je zároveň filozofickou úvahou o úlohe zvuku v našom svete.


 

17. 7.

Artavazd Pelechian: Spievanie v zabudnutí+ Q&A s Eve Heller

Ďalší pondelok Ozvien Ji.hlav bude veľmi špeciálny. V Bratislave prvý krát uvítame fascinujúcu Eve Heller, svetoznámu americkú filmárku, ktorej budeme môcť klásť otázky! Následne sa premietne vizuálne okúzľujúci film Pelešjana – Príroda.

Spievanie v zabudnutí, Eve Heller, AT, 2021, 13 min.
Čiernobiely film je meditáciou bez slov o smrti, spomienkach a ich absencii. Židovský cintorín
Währingeri v Rakúsku je zaliaty slnečným svetlom a preniknutý spevom vtákov. Fotografie
neznámych ľudí, ktoré režisérka objavila na blšom trhu a preniesol zo sklenených negatívov
na filmový pás, zachytávajú minulosť v jej bezhraničnej anonymite. Film pripomína aj genocídu, ktorá sa pokúsila vymazať židovskú kultúru z ľudskej pamäti.

Príroda, Artavazd Pelechian, DE, AM, FR, 2020, 64 min.
Film arménskeho filmového génia Artavazda Pelešjana, ktorý vznikol po dvadsaťsedemročnej prestávke, je komplexným eposom o veľkoleposti a ničivej sile prírody. Film je zložený z čiernobielych záberov zachytávajúcich ničivé prírodné javy – záplavy, hurikány, výbuchy sopiek a tornáda. Desivé scény miestami sprevádza symfonická alebo operná hudba. Celok vytvára monumentálnu výtvarnú mozaiku vykazujúcu znaky Pelešjanovej slávnej dištančnej montáže. Prostredníctvom tejto metódy nás poetické dielo konfrontuje s malosťou ľudstva a rúca našu ilúziu, že človek môže rozkazovať prírode.

24. 7.

Ruže. Filmový kabaret

Ako byť umelcom v extrémnych podmienkach, v čase bolesti a straty?

Štvrtý pondelok Ozvien Ji.hlavy spoznáte ukrajinský kabaret, ktorý mal možnosť vystúpiť na Pohode 2023. Stáva sa tvorba v zmysle umenia a materstva prirodzenou sebaobranou počas vojny?

Ruže. Filmový kabaret, Irena Stetsenko, UA, 2021, 77 min.
Dokumentárny film v štýle cinéma vérité sleduje kabaretný súbor Dakh Daughters, ktorý tvorí sedem herečiek pôsobiacich v kyjevskom experimentálnom divadle Dakh. Videodenník, ktorý trvá takmer päť rokov, sleduje Dakh Daughters od ich prvej populárnej piesne “Roza / Donbas”, ktorá vznikla dávno predtým, ako sa Donbas stal vojnovou zónou tzv. ruskej jari.

31. 7.

Film Expanded Shows.docs + Koniec nie je podľa mojich predstáv

Súčasťou bratislavských Ozvien Ji.hlavy je bezpochybne pitchingové fórum tvorcov a ľudí z oblasti filmu. Tento rok si posvietime špeciálne na dokumentárnu tvorbu a poctí nás návštevou riaditeľ MFDF Ji.hlava Marek Hovorka s ktorým bude špeciálna diskusia. Večer zakončíme premietaním filmu americkej režisérky Andrey Kleine Koniec nie je podľa mojich predstáv.

Film Expanded Shows.Docs
3. ročník prezentačnej platformy Film Expanded Shows.Docs
je priestorom pre neformálny pitching mladých či progresívnych
projektov – filmov, iniciatív, publikácií… Spoločným menovateľom
sú nové vízie, netypické prístupy či pohľady

Koniec nie je podľa mojich predstáv, Andrea Kleine, USA, 2022, 82 min.
Vtip bez publika neexistuje. Autorka filmu kvôli pandémií v decembri 2020 zrušila všetky vystúpenia a rozhodla sa počas 2 týždňov performovať v prázdnom divadle. S kombináciou dokumentárnych záberov vznikol film odkrývajúci tragikomickosť osudu umelca v karanténe.

7. 8.

Skúška umenia

"Bude svet lepší, keď budeme maľovať?"

Augustovú časť bratislavských Ozvien Ji.hlavy pokračujeme dokumentom Adély Komrzý a Tomáša Bojara Skúška umenia, ktorý sa na posledných Ji.hlavách zaradil do sekcie “Zvláštne uvedenie”. Neminulo ho ocenenie Najlepšieho dokzmentárneho filmu na Českých levoch.

Skúška umenia, Adéla Komrzý a Tomáš Bojar, CZ, 2022, 102 min.
Na Akadémii výtvarných umení prebiehajú, ako každý rok, prijímacie talentové skúšky. Film v troch rozdielnych ateliéroch sleduje zákulisie náročnej úlohy, pred ktorou stojí miestny pedagogický zbor: ako vybrať zo zástupu uchádzačov tých vyvolených, ktorý dostanú v ďalších rokoch príležitosť formulovať podobu výtvarného umenia? Ako v tejto skúške obstoja samotní vyučujúci? Predmetom skúšky sa tak postupne stáva umenie samotné. A taktiež jeho miesto v súčasnom mätúcom svete. Otázok je celá séria: Pre koho umenie vlastne robíme? Stačí robiť veci tak, ako ich cítime? Dokáže nás dnes vôbec niečo pohoršiť? Vražda alebo samovražda? Bisexualita alebo pansexualita? Hovno alebo krv? Čo nám to celé povie o povahe zmyslu umenia v dnešnej dobe?

14. 8.

Autoportrét

Autoportrét preberá zodpovednosť za vlastné interpretácie, predstavy a fikcie každého momentu, ale stále sa snaží ponechať priestor pre subjektívny pohľad divákov a umožniť im nájsť vlastný význam alebo preniknúť do vlastných predstáv.

Druhý augustový pondelok venujeme Autoportrétu, silne vizuálnej myšlienkovej reflexii. Autoportrét predstavuje gobelín záberov zozbieraných z bezpečnostných kamier po celom svete za posledné štyri roky, ktoré sú spletené do básne.

Ako vyzerá svet z neľudského pohľadu? Tento prekvapivo poetický film, ktorý možno smelo označiť za predstaviteľa Cinéma Pur, nás pomocou záznamov bezpečnostných kamier z rôznych častí sveta
vezme na cestu ročnými obdobiami.

Autoportrét, Joële Walinga, CA, 2022, 66 min.

21. 8.

Adam Ondra: Posunúť hranice + diskusia

Vydržať a nebáť sa báť.

Bratislavské Ozveny Ji.hlavy pokračujú biografickým dokumentom o azda najlepším skalolezcom na svete – Adamom Ondrom z Českej republiky.

Adam Ondra: Posunúť hranice, Jan Šimánek a Petr Záruba, CZ, 2022, 82 min.
Adam Ondra, najväčšia lezecká ikona súčasnosti, dosahuje fenomenálne športové výkony. Z nehovoriaceho introverta sa stala svetová športová hviezda a z túžby liezť úloha vždy zvíťaziť. Prostredníctvom Adamovho príbehu a jeho tvrdej prípravy na olympiádu v Tokiu vo filme sledujeme premenu športového lezenia a športu ako takého, vplyv komerčných tlakov, médií a divákov túžiacich po show, na ktorú sa lezecké preteky menia. V kontraste so samotou, ktorá sprevádza Adama pri jeho každodennom tréningu, a prírodou, ktorá ho obklopuje pri lezení na skalách, sa ku koncu filmu ocitáme na najväčšej športovej akcii vôbec, na letných olympijských hrách. Heslo „nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ už dávno nahradilo nové: „víťaz berie všetko“. Súčasťou Adamovho sveta je mnoho ľudí, ktorí mu v jeho ceste pomáhajú: tréner, fyzioterapeuti, poradcovia či rodičia, ktorí ho od malička podporovali. A predovšetkým priateľka Iva, ktorá je jeho najväčšou oporou. Aké to je žiť po boku vrcholového športovca a celebrity?

28. 8.

Za ako dlho začnú psíka páliť labky, keď vystúpi na diaľnici

Nejde o to, prečo by mal psík zísť z diaľnice, ale o to, prečo existujú diaľnice.

Finále, posledný pondelok, bratislavských Ozvien Ji.hlavy zakončujeme českým dokumentom Anny Petruželovej o poňatí a hodnotách cesty.

Za ako dlho začnú psíka páliť labky, keď vystúpi na diaľnici, Anna Petruželová, CZ, 2022, 81 min.
Režisérka vytvára koláž mikropríbehov ľudí, ktorí sa k vyjadrujú k pojmu „cesta“ a snažia sa ho zadefinovať po svojom. Jej dokument osciluje medzi hravým a absurdným, existenčnými a existenciálnymi.

Odporúčame

film

Stepne

Stepne ukrajinskej režisérky Maryny Vroda je melancholickým filmom o lúčeniach. O lúčení sa s drahými, s minulými časmi, s...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Artkino Za zrkadlom
odporúčame!
divadlo

Ladies & Gentlemen show

Uhrančivá show, v ktorej sa na javisku plynule strieda humor s vášňou, hudba s tancom, história so súčasnosťou. Ožíva...Viac
Pi 26.1.2024 / Red Cat Cabaret Club
od vás odporúčame!
výstava

Gabriele Cecconi - Krajina utrpenia (IT)

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátori: Lois Lammerhuber, Václav MacekViac
3.11.2023 - 31.12.2023 / Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
Št 25.1.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!