film

Očista

Procesy, ktoré spustila smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice, viedli k mnohým odhaleniam zlyhávania inštitúcií, ale zároveň priniesli Slovensku aj nádej na zlepšenie.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
18.11.2021, Št

Film Očista sleduje zblízka príbeh snahy o očistu justície a započatie jej reformy, ktorá by mala viesť k naplneniu spravodlivosti. Korupcia v justícii nie je len abstraktný pojem, tretia moc môže spôsobiť aj ničenie ľudských životov, šikanu alebo obrovské majetkové transfery. Film reflektuje dva výnimočné prípady konfrontácie s justíciou.

Sleduje časozberný prípad obyčajnej ženy, ktorá je žalovaná o 300.000 eur za to, že údajne poškodila dobré meno privatizéra fabriky, v ktorej robila celý život. V druhom prípade bol diabolskou hrou odstavený najvyššie postavený Slovák v NATO.

A to všetko po rokoch, keď väčšina sudcov o problémoch v justícii mlčala a mnohí sa aj podieľali na jej zlyhávaní. Zmena politických pomerov priniesla nádej na zlepšenie a očistu justície. No nič nie je čiernobiele a dráma zápasu nie je vopred rozhodnutá...

Očista, Slovensko / Česko, 2021, 75 min.
Réžia:
Zuzana Piussi

15+

 

Odporúčame

film

Adamove jablká

So 2.7.2022 / Kino Nostalgia
odporúčame!
koncert

Kristin Lash & Jakob Grey

So 20.8.2022 / Botanická záhrada
odporúčame!
koncert

Viva Musica! Laurie Anderson: Amelia

Ne 11.9.2022 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
party

Gopnik Party vol.2

So 24.6.2023 / Majestic music club
odporúčame!