film

Ochranné sfarbenie

Film na tému voľby životného modelu sa koncentruje v opozícii dvoch etických koncepcií…

Táto akcia sa konala v minulosti

Diskusia na tému voľby životného modelu sa koncentruje v opozícii dvoch etických koncepcií, zosobnených mladým docentom Jaroslawom Kruszynskim, idealistom a rojkom, a uštipačným cynikom, docentom Jakubom Szelestowskim, presadzujúcim teóriu svojrázneho etického naturalizmu – prispôsobovania vlastnej morálky meniacim sa situáciám podľa vzoru zvierat, ktoré si chránia vlastnú existenciu ochranným sfarbením. Jaroslaw, vedúci sústredenia, posudzuje všetkých ako rovnoprávnych partnerov a aj konkurz ich vedeckých prác sa snaží viesť podľa regulí absolútnej spravodlivosti.

Jakub ako vedecký patrón akcie jeho počínanie spochybňuje a ich spory vyústia do ostrého stretnutia. Napriek upozorneniu doc. Szelestowského pripustí Jaroslaw do súťaže oneskorenú prácu toruňského študenta Raczyka, ktorá však získa len čestné uznanie, keï hlavnú cenu dostane priemerná práca, s čím Jaroslaw ako tajomník poroty nesúhlasí. Do strediska prichádza prorektor s rodinou, Jakub ho Jaroslawovi vykreslí ako podvodníka, habilitovaného plagiátom.

V zdanlivom pokoji narastajúca atmosféra napätia kulminuje Jaroslawovým pokusom utopiť Jakuba. Jaroslaw pochybuje, či jeho názory nepramenia len zo snahy byť „lepší“ ako ostatní. Jakub zistí, že cynizmus nie je dostatočným sfarbením na skrytie vlastnej vnútornej prázdnoty a vedomia morálnej prehry. Keï kalich nenávisti pretečie, zostávajú sokovia osamotení, vytrhnutí z okolia, s pocitom istej vzájomnej spolupatričnosti.

Ochranné sfarbenie (Barwy ochronne), Poľsko, 1976, 95 min 
Réžia:
Krzysztof Zanussi
Hrajú: Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Garlicki, Mariusz Dmochowski, Magdalena Zawadská, Christine Paulová

Ocenenia: IV. festival poľských filmov v Gdaňsku 1977 získal film Grand prix – Gdaňského leva, Z. Zapasiewicz Cenu za herecký výkon a K. Zanussi Cenu za scenár.

Film na imdb.com

Odporúčame

letný festival

Colours of Ostrava 2021

14.7.2021 - 17.7.2021 / Ostrava / Dolní Vítkovice
odporúčame!
kurz / workshop

Yoga a meditácia s Fredym Ayisim

30.5.2020 - 6.6.2020 / Park Andreja Hlinku
od vás odporúčame!
festival

BRaK - Bratislavský knižný festival 2020

29.5.2020 - 31.5.2020 / Nová Cvernovka
odporúčame!
festival

Comics Salón 2020

18.9.2020 - 20.9.2020 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!