film

Ochranné sfarbenie

Film na tému voľby životného modelu sa koncentruje v opozícii dvoch etických koncepcií…

Táto akcia sa konala v minulosti

Diskusia na tému voľby životného modelu sa koncentruje v opozícii dvoch etických koncepcií, zosobnených mladým docentom Jaroslawom Kruszynskim, idealistom a rojkom, a uštipačným cynikom, docentom Jakubom Szelestowskim, presadzujúcim teóriu svojrázneho etického naturalizmu – prispôsobovania vlastnej morálky meniacim sa situáciám podľa vzoru zvierat, ktoré si chránia vlastnú existenciu ochranným sfarbením. Jaroslaw, vedúci sústredenia, posudzuje všetkých ako rovnoprávnych partnerov a aj konkurz ich vedeckých prác sa snaží viesť podľa regulí absolútnej spravodlivosti.

Jakub ako vedecký patrón akcie jeho počínanie spochybňuje a ich spory vyústia do ostrého stretnutia. Napriek upozorneniu doc. Szelestowského pripustí Jaroslaw do súťaže oneskorenú prácu toruňského študenta Raczyka, ktorá však získa len čestné uznanie, keï hlavnú cenu dostane priemerná práca, s čím Jaroslaw ako tajomník poroty nesúhlasí. Do strediska prichádza prorektor s rodinou, Jakub ho Jaroslawovi vykreslí ako podvodníka, habilitovaného plagiátom.

V zdanlivom pokoji narastajúca atmosféra napätia kulminuje Jaroslawovým pokusom utopiť Jakuba. Jaroslaw pochybuje, či jeho názory nepramenia len zo snahy byť „lepší“ ako ostatní. Jakub zistí, že cynizmus nie je dostatočným sfarbením na skrytie vlastnej vnútornej prázdnoty a vedomia morálnej prehry. Keï kalich nenávisti pretečie, zostávajú sokovia osamotení, vytrhnutí z okolia, s pocitom istej vzájomnej spolupatričnosti.

Ochranné sfarbenie (Barwy ochronne), Poľsko, 1976, 95 min 
Réžia:
Krzysztof Zanussi
Hrajú: Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Garlicki, Mariusz Dmochowski, Magdalena Zawadská, Christine Paulová

Ocenenia: IV. festival poľských filmov v Gdaňsku 1977 získal film Grand prix – Gdaňského leva, Z. Zapasiewicz Cenu za herecký výkon a K. Zanussi Cenu za scenár.

Film na imdb.com

Odporúčame

burza / blšák

Burza starožitností Červený Kameň

Burza starožitností pre všetkých, ktorí si chcú krášliť byt, dom alebo záhradu nejakým starožitným kúskom.Viac
31.8.2019 - 5.10.2019 / Hrad Červený kameň SNM
odporúčame!
film

Vegas

Po 30.9.2019 / Kino Film Europe
odporúčame!
film

Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti

Dokumentárny film zachytáva púť životom a dielom legendárneho španielskeho surrealistického maliara Salvadora Dalího, ale tiež...Viac
Kino Mier Modra / FK Nostalgia
odporúčame!
výstava

Poklady Židovského múzea v Prešove

Poklady historicky prvého slovenského židovského múzea vystavia v bratislavskej.Viac
14.6.2019 - 6.10.2019 / Židovské komunitné múzeum
odporúčame!