film

Obchod na korze

Jeden z najúspešnejších a umelecky najhodnotnejších československých filmov, ocenený v roku 1966 Oscarom, je tragikomickým podobenstvom o nemožnosti kompromisu so zlom – o malosti človeka a o prekonaní seba samého.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Komorný príbeh, odohrávajúci sa v malom slovenskom meste počas 2. svetovej vojny, je adaptáciou novely Ladislava Grosmana. Hrdinom filmu je stolár Tóno Brtko, slušný a pracovitý človek, ktorý sa zásluhou svojho švagra stane arizátorom obchodu na korze, patriaceho starej židovke Lautmanovej. Neodolal naivnej vidine zbohatnutia, ale chce zostať poctivým človekom. Je ním až do chvíle, kedy v záchvate strachu z fašistov aj zo svojho svedomia nakoniec spôsobí tragédiu. Veľkou prednosťou filmu, ktorý osvetľuje temné obdobie našich národných dejín, sú nezabudnuteľné herecké výkony hlavných predstaviteľov – Jozefa Krónera a Idy Kaminskej.

„ Obchod na korze patrí k najvýraznejším dielam slovenskej kinematografie, aj keď ho vyrobili na Barrandove, môžeme ho označiť za slovensko – český film, nie za český film so slovenským dialógom,“ píše v publikácii z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu od autorskej dvojice Macek – Paštéková Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 19691  filmový historik Václav Macek. 

Obchod na korze, Československo, 1965, 128 min.
Réžia:
Ján Kadár, Elmar Klos
Obsadenie: Ida Kaminska, Jozef Kroner, František Zvarík, Hana Slivková a ďalší

Ocenenia
Oscar v kategórii cudzojazyčný film
Zvláštne čestné uznanie na MFF v Cannes
Štátna cena K. Gottwalda pre J. Kadára, E. Klosa, I. Kaminskú a J. Kronera
Cena čs. filmovej kritiky 1966
Cena newyorskej filmovej kritiky a Donatellov David pre najlepší zahr. film roku 1966.

12+

Film na ČSFD

 

Odporúčame

iná akcia

Prehliadka historickej budovy SND

24.2.2024 - 24.2.2024 / Slovenské národné divadlo - Historická budova
odporúčame!
koncert

Folk & Bass Orchestra a Ženy z Muzičky: koncert a krst EP vinylu

Folk&Bass Orchestra a Ženy z Muzičky vydali nedávno spoločné EP, ktorého fyzickú podobu - vinyl - uvedú do života práve na...Viac
So 2.3.2024 / .klub pod lampou
odporúčame!
film

Caravaggiov tieň

Historický film s fiktívnou zápletkou oživí na plátne nespútaného rebela neustále bojujúceho s dobovými konvenciami a vlastnými...Viac
Kino Film Europe / Kino Lumière
odporúčame!
festival

Uprising 2024

30.8.2024 - 31.8.2024 / Zlaté piesky
odporúčame!