film

Ľudský rozmer

Ľudský rozmer (The Human Scale). Dánsko, 2012, 83 min. New York, Kodaň, Melbourne, Los Angeles, Peking či Šanghaj..Sú mestá pre autá, alebo pre ľudí? Réžia: A.M. Dalsgaard

Táto akcia sa konala v minulosti

Mestá sú pre autá, alebo pre ľudí? O potrebách automobilizmu máme obrovské množstvo dát, zatiaľ čo o správaní sa chodcov v meste toho vieme veľmi málo.

Priekopník humanistického prístupu k urbanizmu, Dán Jan Gehl, už viac ako štyridsať rokov hľadá nové riešenia rovnice života v mestách. Neskúma stavby, ale to, čo je medzi nimi: ľudí a ich interakcie. Navrhuje projekty, ktoré vracajú „ľudský rozmer“ tam, kde ho odstránili diaľničné obchvaty, mrakodrapy, dopravné stavby a urbanizmus 60. a 70. rokov.

Film režiséra A. M. Dalsgaarda ukazuje v pôsobivých obrazoch mestských krajín prístup Gehlovho tímu, ktorý mení mestá ako Londýn, Melbourne, New York, Kodaň, Los Angeles, Peking či Šanghaj. Premenou Times Square sa cez noc a naveky podarilo dostať preč väčšinu áut a uvoľniť miesto pre cyklistov a chodcov. V niektorých čínskych veľkomestách sa snažia vyhnúť chybám projektantov moderných západných miest. Ďalším príkladom je obnova centra novozélandského mesta Christchurch zničeného zemetrasením v roku 2011.

Podarí sa presadiť humanistický prístup k urbanizmu napriek protichodným záujmom developerov a centrálnych vlád?

Odporúčame

divadlo

O čarovnej flaute a iných kúzlach - zrušené

Wolfgang Amadeus Mozart: O čarovnej flaute a iných kúzlach. Detské operné predstavenie uvádza Martin VanekViac
Pi 4.10.2019 / Slovenské národné divadlo - Opera
KIDSTOWN odporúčame!
výstava

Dyktát Bruselu: náučná výstava o Európskej únii

1.5.2019 - 4.10.2019 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Stehlík

FK Nostalgia / Kino Lumière / Cinemax Bory Mall / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinema City Pol...
odporúčame!
iná akcia

#BeActiveNight

So 28.9.2019 / Bratislava
odporúčame!