film

Let domov

Príbeh československých letcov RAF a ich cesta z okupovaného Československa cez Francúzsko, bitku o Veľkú Britániu a východný front späť do oslobodenej Prahy. Príbeh vystavaný jedinečným spôsobom iba na dobových archívnych záberoch cez osobnú skúsenosť a rozprávaní oboch letcov umožňuje divákom prežiť dejinné udalosti a chvíle vojnového života a vidieť ich očami oboch hrdinov, akoby sa odohrávali práve tu a teraz.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
26.10.2022, St

František Fajtl a Filip Jánský. Dvaja statoční československí letci druhej svetovej vojny. Obaja slúžili na západnom a tiež východnom fronte. Obaja boli bez akýchkoľvek veľkých slov pripravení prinášať obete. A obaja tiež boli mimoriadne citlivými pozorovateľmi okolitého sveta. Vo filme nás postupne sprevádzajú vojnovou krajinou v Nemecku, Poľsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Oriente, Sovietskom Zväze a Slovensku.

Ukazujú nám, aké to bolo utiecť z okupovanej vlasti. Ako museli premáhať strach zo smrti a oplakávať padlých kamarátov, ale tiež oslavovať ďalší prepožičaný čas na zemi. Ako si postupne zvykali na život v cudzích krajinách, učili sa chápať ich obyčaje a s humorom ich reflektovali. Ako vytrvalo odmietali ustupovať zlu, ale zároveň sa modlili, aby vojna skončila.

Boli to ľudia skromní, obetaví a pritom veľmi vtipní. Preletieť s nimi nekľudným vojnovým svetom je tým pádom čistá radosť.

Good Old Czechs, 2022, 83 min., ČR, SK, 12+

Réžia a scenár : Tomáš Bojar

Spolupráca na scenári: Marek Šindelka

Hlasy letcov: Jan Foukal, Miroslav Pecháček

Hudba: Stroon / Zvuk: Václav Flegl / Strih: Šimon Špidla

Distribúcia: Filmtopia

Odporúčame

divadlo

Kým prídu Stouni...

So 18.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Unavená žiadosť

Št 16.2.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Jerry Heil (UA)

Pi 10.3.2023 / Majestic music club
odporúčame!