film

Kukuričný ostrov

Priezračná dráma o prepojení človeka s prírodou sa odohráva pri rieke Inguri, ktorá je prirodzenou hranicou rozdeľujúcou Gruzínsko a Abcházsko. Film bol ocenený Krištáľovým glóbusom na MFF Karlovy Vary 2014.

Táto akcia sa konala v minulosti

Poetický film, nakrútený na 35mm filmový materiál prináša jednoduchý príbeh – metaforickú filmovú báseň o všednodennej lopote jedného abcházskeho farmára a jeho vnučky.

Rieka Enguri vytvára prirodzenú hranicu medzi Gruzínskom a odštiepeneckým Abcházskom. Napätie medzi oboma krajinami neustúpilo od vojny v rokoch 1992–93.

Každú jar rieka naplavuje úrodnú pôdu z úbočí Kaukazu do nížin Abcházska a severozápadného Gruzínska, vytvárajúc maličké ostrovy – drobučké územia nikoho.

Ostrovy poskytujú útočisko divej zveri no príležitostne aj človeku. Príbeh sa začína, keď sa starý abcházsky farmár vylodí na jednom z týchto ostrovov. Zhlobí chatrč pre seba a svoju dospievajúcu vnučku; zorie zem a spolu na nej vysadia kukuricu. Ako jeho vnučka postupne prekvitá v ženu a kukurica dozrieva, starý muž čelí nevyhnutnému dovŕšeniu cyklu života.

Svojský spôsob zachytenia všednodennej lopoty hlavných postáv i minimálnej interakcie medzi nimi dodáva tejto psychologickej dráme symbolickú nadčasovú hodnotu.

Film získal Krištáľový glóbus a cenu Ekumenickej poroty na 49. MFF Karlove Vary.

​Kukuričný ostrov (Simindis kundzuli), Gruzínsko / Francúzsko, 2014, 100 min.
Réžia: George Ovashvili

Hrajú: İlyas Salman, Mariam Buturishvili, Tamer Levent, Irakli Samushia

Film na imdb.com

Odporúčame

iná akcia

Dobrý trh

So 27.4.2024 / Panenská ulica a okolie
odporúčame!
výstava

BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave

Život v Bratislave formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto sa postupne...Viac
13.12.2023 - 19.5.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
výstava

Hry mysle: Zuzana Mináčová, Dionýz Troskó

7.12.2023 - 24.2.2024 / Galéria FOG
odporúčame!
vážna hudba

Konvergencie: Bastien a Bastienka

Ne 25.2.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!