film

Hľadanie Vivian Maier

Strhujúci príbehom o čudáckej žene, ktorá je považovaná za jednu z najvýraznejších osobností svetovej fotografie 20. storočia.

Táto akcia sa konala v minulosti

Príbeh záhadnej ženy nás zavedie do ulíc New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do svojej smrti v roku 2009 nafotila vyše 100 000 dych-vyrážajúcich fotografií. Žiadnu z nich však za svojho života nikomu neukázala. Fotografie strávili desiatky rokov v zaprášených krabiciach a objavili ich čírou náhodou.

Umelecká hodnota tohto diela bola však taká, že Vivian Maier je dnes považovaná za jednu z najvýraznejších osobností svetovej fotografie 20. storočia. Vďaka presnosti, s akou zachytávala spontaneitu pouličných javov, ju prirovnávali k Henri Cartier-Bressonovi a ďalším fotografom tejto kategórie. Jej samotársky život však ostal opradený tajomstvom. Kým vlastne bola táto svojrázna vychovávateľka? Prečo pred ostatnými tajila svoju najväčšiu vášeň?

Mozaika jej fascinujúceho života je vyskladaná z nepublikovaných fotografií, filmov a rozhovorov s desiatkami ľudí, ktorí si mysleli, že ju dobre poznali.

Film Hľadanie Vivian Maier je strhujúcim, ale najmä pravdivým príbehom o čudáckej a uzavretej žene, ktorá disponovala takým nadaním a empatiou, že fotografie, ktoré nikdy nikomu neukázala dnes dobýjajú najprestížnejšie výstavy na celom svete a budú zachované ako cenné dedičstvo pre ďalšie generácie.

Film bol uvedený v programe prestížnych MFF Toronto, MFF Berlinale, MFF Sundance.

Hľadanie Vivian Maier (Finding Vivian Maier), USA, 2013, 83 min.
Réžia:
John Maloof, Charlie Siskel
Hrajú: John Maloof, Mary Ellen Mark, Tim Roth, Phil Donahue

Film na imdb.com

Odporúčame

divadlo

Slzy Janka Borodáča: Moral Insanity

Pi 21.11.2025 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
iná akcia

Staromestské vianočné trhy

Aj tento rok sa v srdci Bratislavy opäť rozžiari atmosféra Staromestských vianočných trhov na Hviezdoslavovom námestí. Od 27...Viac
28.11.2025 - 6.1.2026 / Hviezdoslavovo námestie
odporúčame!
divadlo

Môj dobrý kamarát

Skvelá francúzska komédia Erica Assousa spojí dva manželské páry v kolotoči nedorozumení, poloprávd a situácii, ktoré ak sa vás...Viac
Ne 30.11.2025 / Štúdio L+S
odporúčame!
koncert

Next 2025 Opening: The Acousmonium

Otvorenie festivalu Next 2025 bude veľkolepé - 60 reproduktorov rozohrá Veľkú sálu Slovenského rozhlasu. Drew McDowall, Félicia...Viac
St 26.11.2025 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!