film

Hadewijch - medzi Kristom a Alahom

Film Hadewijch je fascinujúcou štúdiou následkov, ktoré môžu vzniknúť z neobmedzenej viery v božiu lásku a zároveň je príbehom o terorizme. V roku 2009 získal Cenu Fipresci na Filmovom festivale v Toronte.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
19.08.2010, Št

Študentka teológie a novicka Céline prijme podľa mystika z 13. storočia meno Hadewijch. Matka predstavená je šokovaná slepou a fanatickou vierou novicky Hadewijch a posiela ju preč z kláštora, aby skúsila objaviť samu seba. 

20 ročná novicka sa opäť stáva Céline, Parížankou a dcérou ministra. Ale stretnutie s Nassirom, jej vášnivá láska k Bohu a zúfalstvo z Jeho neviditeľnosti, či vnútorný nepokoj a túžba po osobnej obeti, ju vedú naprieč nebezpečným cestám až na prah milosti a šialenstva…. Hadewijch získal v roku 2009 Cenu Fipresci na Filmovom festivale v Toronte.

Film je fascinujúcou štúdiou následkov, ktoré môžu vzniknúť z neobmedzenej viery v božiu lásku a zároveň je príbehom o terorizme. Bruno Dumont vo svojom diele nič nekomentuje, emotívne neprifarbuje – necháva na divákovi, aby si urobil vlastnú (emocionálnu) interpretáciu. Tomu je podriadený strohý, skoro až minimalistický štýl prenikajúci hlboko pod kožu.

Bruno Dumont, pôvodne učiteľ filozofie, zaujal už debutujúcim filmom Život Krista v roku 1997, oceneným Zvláštnou cenou za kameru v Cannes. Snímka L’humanité, o dva roky neskôr, rovnako zbiera rôzne filmové ocenenia. Okrem cien však Dumontove filmy na seba upozornili i svojou škandalóznou stránkou: zatiaľ čo Twentynine Palms (2003) publikum zdesilo, film Flandry (2006, FIFFBA 2008) šokuje, vyrušuje a metie. V podobnom duchu tvorby bez ústupkov pokračuje i v tomto najnovšom snímku.

Hadewijch, Francúzsko, 2009, 105 min. 
Réžia: Bruno Dumont

Hrajú: Julie Sokolowski, Karl Sarafidis, Yassine Salime, David Dewaele

Film na imdb.com

Odporúčame

film

Dokonalé dni

Legendárny režisér Wim Wenders sa triumfálne vracia s poetickým filmom o hľadaní krásy v zdanlivých maličkostiach.Viac
A4 - priestor súčasnej kultúry / Kino Nostalgia / Kino Film Europe
odporúčame!
film

Chlapec a volavka

Japonský režisér Hajao Mijazaki, známy ako majster animácie a tvorca nezabudnuteľných animovaných diel ako Môj sused Totoro či...Viac
Kino Záhoran / Kino Film Europe / Cinema City Eurovea
odporúčame!
divadlo

Kopny! Buchny! Ric!

Hra DPOH v réžii Gejzu Dezorza.Viac
26.2.2024 - 11.4.2024 / DPOH
odporúčame!
vážna hudba

Slovenský komorný orchester: Haydn

Ne 24.3.2024 / Dóm sv. Martina
odporúčame!