film

Casablanca

Jeden z najslávnejších párov kinematografie Ilsa a Rick sa opäť stretne na filmovom plátne. Kultová snímka, ktorá je pre mnohých aj dnes povinnou výbavou domácej knižnice, priniesla tak príťažlivú zmes romantiky, exotiky aj drámy, že sa v obľube drží aj po viac ako siedmich desaťročiach.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

“Louis, myslím, že toto je začiatok krásneho priateľstva.”

Prebieha II. svetová vojna a na neokupovanom území Maroka v Casablance sa zoskupujú utečenci aj členovia odboja, ktorí sa snažia ujsť pred nacistami. Stretnete tu však aj špiónov, zradcov a podvodníkov, ktorí sa snažia čo najviac vyťažiť z vojnovej situácie. Centrom nočného života je Rickov bar, v ktorom sa dejú mnohé životné situácie.

Jeho majiteľ, Rick Blaine (H. Bogart), sa aj vďaka svojmu cynizmu drží nad vecou, no len dovtedy, kým do jeho baru nevstúpi Ilsa (I. Bergman) - jeho osudová láska, ktorá ho opustila. Do Casablancy však prišla so svojim manželom Viktorom Lászlom - vodcom odboja, ktorý musí utiecť do Ameriky. Podariť sa mu to však môže len s pomocou Ricka. Dokáže Lászlo uniknúť? A koho si vyberie Ilsa? 

Americký režisér maďarského pôvodu Michael Curtiz najprv žil a študoval v Budapešti, potom sa odsťahoval do Švédska, kde mohol spolupracovať s režisérmi ako Victor Sjöström či Mauritz Stiller. Predstavil sa aj ako herec vo filme Atlantis, no potom sa vrátil do Maďarska, kde ako režisér nakrútil niekoľko desiatok snímok. Pôsobil aj vo Viedni a v Nemecku, no v roku 1926 odcestoval do USA. V Hollywoode debutoval filmom The third degree, o tri roky na to nakrútil svoj prvý zvukový film Noah's Ark. Nasledovala šnúra mnohých filmových diel, z ktorý však dodnes patrí medzi najznámejšie Casablanca. Hovorí sa, že záver filmu bol až do jeho nakrútenia neznámy a aj preto hlavná herečka Ingrid Bergmanová vyzerá na plátne vierohodne nerozhodná medzi dvomi mužmi svojho života. Curtiz bol trikrát ženatý a zomrel v roku 1962.

Casablanca, USA, 1942, 104 min.
Réžia: Michael Curtiz
Hrajú: Ingrid Bergmanová, Humphrey Bogart, Paul Henreid a ďalší

Ocenenia: 1944 - Oscar za najlepšiu réžiu, film a scenár a päť ďalších nominácií

Film na imdb.com

Odporúčame

výstava

Martin Benka

1.1.2021 - 30.9.2021 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
letný festival

Pop Messe 2021

23.7.2021 - 24.7.2021 / Areál za Lužánkami, Brno
odporúčame!
koncert

Midi Lidi + Ventolin

Grape festival sa toto leto presúva pod Starý most na Tyršovom nábreží v Bratislave. Počas júla a augusta sa tu uskutoční séria...Viac
So 7.8.2021 / Tyršák
odporúčame!
film

Teheránske tabu

Tri mladé ženy a jeden muž majú podobné túžby ako ich vrstevnici inde na svete. Žijú ale v Teheráne, kde platia úplne iné...Viac
Ut 27.7.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!