film

Túlavé kino / Berlín, symfónia veľkomesta

Berlín: symfónia veľkomesta je kultová klasika nemeckého nemého filmu. Montáž režiséra Walthera Rutmanna sa premietla  prvýkrát roku 1927  a odvtedy sa považuje za priekopnícke dielo svetovej kinematografie. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Označenie „mestská symfónia“ sa spája predovšetkým so súborom avantgardných (dokumentárnych) filmov z 20. a 30. rokov minulého storočia. Filmové médium inšpirovala dynamika rastu a života v mestách, reagovalo aj na vplyvy moderného výtvarného umenia (kubizmus, konštruktivizmus). Postupne sa formoval subžáner, v rámci ktorého vznikli diela venované pulzovaniu veľkomiest sveta (od New Yorku po Tokio, od Helsínk po São Paulo), v rôznych ich častiach (prístavy, stanice, parky...), časoch či spoločenských vrstvách.

 „Berlín je mladé mesto, plné neobmedzených možností,“ napísal, ideálna téma pre film ako umenie pohybu. Od vizuálnych impresií denného i nočného života metropoly neskôr prešiel k obrazom rôznorodosti a premien kultúr sveta, ktoré súznejú v „jednej melódii“ prvého nemeckého dlhometrážneho zvukového filmu.

Berlín, symfónia veľkomesta (Berlin: Die Sinfonie der Großstadt), Nemecko, 1927, 65 min
Réžia:
Walter Ruttmann

Film na imdb.com

V prípade zlého počasia sa hrá v kine Mladosť.

Odporúčame

divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
18.6.2021 - 30.7.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
film

Dolce vitaj! 2021

15.6.2021 - 14.8.2021 / Bratislava
odporúčame!
film

Raj na zemi

Režisér Jaro Vojtek má vzácnu schopnosť preniknúť hlboko do vnútra postáv svojich filmov. Vedie ho k tomu spolupatričnosť s...Viac
St 23.6.2021 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Krajina nomádov

SĽUK / Cinema City Vivo / Cinema City Eurovea / Kino Mladosť / Cinemax Bory Mall / Kino Lumière
odporúčame!