film

Túlavé kino / Berlín, symfónia veľkomesta

Berlín: symfónia veľkomesta je kultová klasika nemeckého nemého filmu. Montáž režiséra Walthera Rutmanna sa premietla  prvýkrát roku 1927  a odvtedy sa považuje za priekopnícke dielo svetovej kinematografie. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Označenie „mestská symfónia“ sa spája predovšetkým so súborom avantgardných (dokumentárnych) filmov z 20. a 30. rokov minulého storočia. Filmové médium inšpirovala dynamika rastu a života v mestách, reagovalo aj na vplyvy moderného výtvarného umenia (kubizmus, konštruktivizmus). Postupne sa formoval subžáner, v rámci ktorého vznikli diela venované pulzovaniu veľkomiest sveta (od New Yorku po Tokio, od Helsínk po São Paulo), v rôznych ich častiach (prístavy, stanice, parky...), časoch či spoločenských vrstvách.

 „Berlín je mladé mesto, plné neobmedzených možností,“ napísal, ideálna téma pre film ako umenie pohybu. Od vizuálnych impresií denného i nočného života metropoly neskôr prešiel k obrazom rôznorodosti a premien kultúr sveta, ktoré súznejú v „jednej melódii“ prvého nemeckého dlhometrážneho zvukového filmu.

Berlín, symfónia veľkomesta (Berlin: Die Sinfonie der Großstadt), Nemecko, 1927, 65 min
Réžia:
Walter Ruttmann

Film na imdb.com

V prípade zlého počasia sa hrá v kine Mladosť.

Odporúčame

film

Pinocchio (dabing)

Rezbár Geppetto vychováva oživenú bábku Pinocchia ako vlastného syna. Pinocchio však nie je úplne najvzornejší chlapec a nechá sa...Viac
FK Nostalgia / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall / Kino Pezinok
KIDSTOWN odporúčame!
výstava

Loading: love

11.9.2020 - 15.10.2020 / Nová Cvernovka
odporúčame!
výstava

Na okraji záujmu

8.7.2020 - 25.10.2020 / Stará radnica
odporúčame!
divadlo

Meno

So 31.10.2020 / Štúdio L+S
odporúčame!