film

Arvéd

Jiří Arvéd Smíchovský bol významným hermetikom, okultistom, praktizujúcim čiernu mágiu a mimoriadne vzdelaným človekom s brilantnou pamäťou. Film Arvéd rozpráva o tom, ako ďaleko sme schopní zájsť, aby sme dosiahli svoje ciele. Jiří Arvéd Smíchovský bol ochotný ísť až na hranice samotného pekla. Život a smrť Jiřího Arvéda Smíchovského (Michala Kerna) sú stále zahalené mnohými tajomstvami.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
25.08.2022, Št

Počas vojny ako nacistický konfident zachránil Štěpána Plačka (Saša Rašilov) z koncentračného tábora. Po vojne sa ich úlohy obrátia, Plaček zaplatí svoj dlh a zariadi, aby súd neodsúdil Arveda za kolaboráciu s nacistami na trest smrti, ale len na doživotie. Tým sa však ich vzájomná služba nekončí.

Plaček ako vyšetrovateľ Štátnej bezpečnosti využíva Arveda na vlastné účely, aby usvedčil nepohodlné osoby. Za jeho služby sa mu odvďačí výhodami prominentného väzňa a predovšetkým Arvedovou najväčšou drogou – vzácnymi okultnými knihami zo skonfiškovaných knižníc. Arvéd a Placek hrajú šachovú partiu.

Hra o dušu vstupuje do záverečnej fázy.

Režisérom a spoluscenáristom filmu je Vojtěch Mašek, ktorý je držiteľom Českého leva a Ceny českej filmovej kritiky za najlepší scenár, ako aj ôsmich cien Muriel za komiksovú tvorbu.

V hlavných úlohách Arvéda sa predstavia Michal Kern, Saša Rašilov, Martin Pechlát, Jaroslav Plesl a Vojtěch Vodochodský. Jan Poláček, spoluscenárista filmu a autor knihy Malostranský ďábel o Jiřím Arvéde Smíchovskom, prezradil, aké ťažké bolo zmapovať príbeh hlavnej postavy.

Bol použitý v mnohých procesoch so skutočnými kolaborantmi, ale aj s ľuďmi, ktorí boli pre vznikajúci režim nepohodlní. Údajne svedčil v približne štyristo povojnových procesoch a tvrdil, že vo svojej cele spôsobil smrť desiatok ľudí. Hral hru, ktorá sa mu nakoniec vymkla z rúk, a pokúsil sa pomocou čiernej mágie privolať na pomoc diabla. Pre mňa to znamenalo, že som sa snažil pochopiť Arvedu a pomocou faktov, dobových reálií a predstavivosti vytvoriť príbeh.”

Arvéd, Česká republika, 2022, 120 min.

Réžia: Vojtěch Mašek

Hrajú: Michal Kern, Saša Rašilov nejml., Martin Pechlát, Jaroslav Plesl, Emanuel Fellmer

Odporúčame

koncert

We Are Scientists (USA)

So 8.4.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
festival

Punkáči deťom 2023

23.8.2023 - 26.8.2023 / Camping Opatovce
odporúčame!
divadlo

The Cotton Club

16.2.2023 - 31.3.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
film

Dealer II

Kino Mier Modra / Kino Pezinok
odporúčame!