film

Andrej Tarkovskij – študentské filmy

Počas štúdia na VGIK-u u významného sovietskeho režiséra Michaila Romma sa Tarkovskij podieľal na nakrútení dvoch krátkych ročníkových filmov: Zabijaci a Dnes sa nikam nejde.
Táto akcia sa konala v minulosti

Počas štúdia na VGIK-u u významného sovietskeho režiséra Michaila Romma sa Tarkovskij podieľal na nakrútení dvoch krátkych ročníkových filmov: Zabijaci (podľa poviedky Ernesta Hemingwaya), na ktorom režijne spolupracoval s Marikou Beiku (Tarkovskij s ňou nakrúcal epizódu v kaviarni) a Alexandrom Gordonom, a Dnes sa nikam nejde (podľa skutočnej udalosti, správa o ktorej sa objavila v novinách), ktorý režíroval spolu s A. Gordonom a objavil sa v ňom aj ako herec. Tretí, diplomový film Valec a husle, už nakrútil samostatne. Týmto dojímavým príbehom malého chlapca – huslistu a robotníka – vodiča valca sa začala jeho scenáristická spolupráca s Andrejom (Andronom) Michalkovom-Končalovským a taktiež spolupráca s kameramanom Vadimom Jusovom.

Film, v ktorom sa Tarkovskij ako režisér a Jusov ako kameraman do istej miery inšpirovali poetikou filmu francúzskeho režiséra Alberta Lamorissa Červený balón, získal prvú cenu na festivale študentských filmov v New Yorku a otvoril Tarkovskému bránu do sveta veľkého filmu. Už v tomto krátkom študentskom filme sa prejavujú pre Tarkovského neskôr typické režijné postupy ako dlhé zábery, spomalenie deja, zmysel pre symboliku farieb, objavujú sa tu preňho charakteristické obrazy vody, dažďa, kvapiek či jablka, ako aj jedna zo zásadných otázok, ktoré bude nastoľovať počas celej svojej tvorby – otázka zmyslu umenia ako večnej hodnoty pre bežný život.

Valerij Kupka

Zabijaci
Ubijcy * Sovietsky zväz * 1956 * čb. * 20‘ * OV (rus.) + eST (sk)
Réžia:
Andrej Tarkovskij, Alexander Gordon, Marika Beiku
Hrajú: Julij Fajt, A. Gordon, Valentin Vinogradov, Vadim Novikov, Jurij Dubrovin, A. Tarkovskij, Vasilij Šukšin

Dnes sa nikam nejde
Segodňa uvoľnenij ne budet... * Sovietsky zväz * 1958 * čb. * 47‘ * OV (rus.) + eST (sk)
Réžia:
Andrej Tarkovskij, Alexander Gordon
Hrajú: Oleg Borisov, Alexej Alexejev, Piotr Ljubeškin, Oleg Mokšancev, Vladimir Marenkov

Valec a husle
Katok i skripka * Sovietsky zväz * 1960 * far. * 45‘ * OV (rus.) + eST (sk)
Réžia
: Andrej Tarkovskij
Hrajú: Igor Fomčenko, Vladimir Zamanskij, Natalia Archangeľská, Marina Adžubejová

Dĺžka: 112 min
Krajina pôvodu: Sovietsky zväz

Odporúčame

divadlo

Môj dobrý kamarát

23.3.2020 - zrušené / Skvelá francúzska komédia Erica Assousa spojí dva manželské páry v kolotoči nedorozumení, poloprávd a...Viac
Pi 21.8.2020 / Štúdio L+S
odporúčame!
výstava

Martin Benka

1.1.2020 - 31.12.2020 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
film

Víkend na chate

Stará láska nehrdzavie a dávne krivdy sa len tak nezahoja - miera pravdivosti tohto porekadla stúpa s mierou vypitého alkoholu...Viac
Ne 16.8.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Nech je svetlo

Po 17.8.2020 / Nová Cvernovka
odporúčame!