film

Aalto: architektúra emócií

Ako premýšľal a tvoril jeden z najvýznamnejších moderných architektov Alvar Aalto? Podmanivá filmová výprava preniká do kreatívnych procesov slávneho Fína, v ktorého diele sa prelína funkcionalizmus s organickým dizajnom inšpirovaným prírodou. Film po prvýkrát odhaľuje intímny milostný príbeh Alvara a jeho ženy, architektky Ainy Aalto, ktorá bola neprehliadnuteľnou súčasťou ich tvorivého dua.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
03.02.2022, Št

Spolu s tvorcami navštívime ich ikonické budovy rozmiestnené po celom svete – od rodného Fínska, cez Rusko, New York, Paríž alebo Benátky…

Navštívime najkrajšie stavby vo Fínsku, knižnicu v Rusku, študentský internát MIT, dom súkromného zberateľa blízko Paríža a mnoho ďalších unikátnych miest. Dozvieme sa o histórii modernizmu a cestou sa stretneme s Rockefellermi, Le Corbusierom a László Moholy-Nagyom.

Predčasná smrť manželky Alvara nesmierne zasiahla. Nakoniec sa znovu oženil s ďalšou architektkou, s Elissou Aalto a v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia prežil jedno zo svojich najvýznamnejších profesionálnych období. Dokument prepája zábavu a informácie, súčasný filmový materiál a vzácne, doteraz nezverejnené archívne zábery.

Protagonistov budeme počuť dôverne hovoriť prostredníctvom milostnej korešpondencie a uvidíme trúchlivé Alvarove kresby jeho ženy na smrteľnej posteli. Film je založený na dôkladnom zbere dát, vystupujú v ňom očití svedkovia a uznávaní vedci z celého sveta.

Aalto: architektúra emócií, Fínsko, 2020, 102 min.
Réžia: Virpi Suutari
Hrajú: Alvar Aalto (a.z.), Elissa Aalto (a.z.), Aino Aalto (a.z.) a ďalší

12+

Film na csfd.sk

Režisérka Virpi Suutari sa narodila sa v roku 1967, žije a pracuje v Helsinkách ako filmárka a producentka. Je členkou Európskej filmovej akadémie a držiteľka čestného doktorátu na University of Lapland.

Oceňovaná filmárka je známa svojim osobitým filmografickým štýlom a emotívnym rozprávaním. Jej filmy sa premietali po celom svete. Film Idle Ones (2002) bol nominovaný na najlepší európsky dokument (EFA). Suutari získala niekoľko cien Best Nordic Documentary.

Jej posledný film Entrepreneurs sa objavil vo výbere Masters na IDFA 2018. Virpi získala trikrát národnú cenu Jussi (fínsky Oscar). Pracuje s najlepšími filmovými profesionálmi, okrem iného so strihačom Jussi Rautaniemim, ktorý zostrihal medzinárodne uznávané filmy, ako napríklad Najšťastnejší deň v živote Olliho Mäkiho (cena Un certain regard - Cannes 2016).

Odporúčame

film

Ono

Kino Lúky a FK Lúky / Kino Mier Senec / Kino Mladosť / Cinema City Aupark / Kino Film Europe / Kino Nostal...
odporúčame!
party

Depeche Mode Before/Afterparty

27.5.2023 - 29.5.2023 / Pink Whale
odporúčame!
koncert

IAMX (GB)

Ut 26.9.2023 / Majestic music club
odporúčame!
film

Letné svetlo a potom príde noc

Kino Mladosť / SĽUK / Artkino Za zrkadlom / Kino Mier Modra / Cinema City Aupark / Kino Film Europe
odporúčame!