festival
iná akcia

Mesiac frankofónie 2019

Už po piatykrát za sebou bude mesiac marec Mesiacom Frankofónie na Slovensku a ponúkne všetkým milovníkom francúzskeho jazyka a frankofónnych krajín pestrý kultúrny program.  

Táto akcia sa konala v minulosti

Toto celonárodné podujatie má za cieľ rozšíriť frankofóniu po celom Slovensku, od západu na východ, od Bratislavy, Nitry, cez Ružomberok, Banskú Bystricu, Zvolen, až do Prešova a Košíc. Podujatia Mesiaca Frankofónie sú určené milovníkom filmu, klasickej, či popovej hudby, umeleckých výstav, ako aj literatúry, gastronómie a diskusných prednášok.

Bratislava začne svoj Mesiac Frankofónie týždňom francúzskeho filmu Crème de la Crème, po ktorom bude nasledovať večer spoločenských hier. Od polovice marca bude galéria Francúzskeho inštitútu hostiť dvojitú komiksovú výstavu na tému ľudských práv a imigrácie. Francúzsky hovoriaci akademici a rečníci budú diskutovať o feminizme a literatúre, ako aj o diele Michela Houellebecqa, ktorý je jedným z najkontroverznejších a najprekladanejších autorov na svete. Zlatou bodkou bratislavského Mesiaca Frankofónie bude už tradične semifinále speváckej súťaže Spievam po francúzsky a koncert vychádzajúcej hviezdy francúzskeho elektronického popu Charles-Baptista.   

Kompletný program Mesiaca Frankofónie bude k dispozícii na internetovej stránke Francúzskeho inštitútu na Slovensku v sekcii Aktuality - Francúzsky jazyk a na Facebooku Mesiaca Frankofónie na Slovensku. 

Podujatia v Bratislave:
21. feb. – 18. mar., Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný
Výstava V tieni vlny francúzskej maliarky Charlotte Denamur
Charlotte Denamur nad maľbou uvažuje ako nad fyzickým a zmyslovým zážitkom farieb a ich odrazov v priestore. Návštevníci tejto nezvyčajnej výstavy budú doslova pohltení do "hluku" farieb na bielych múroch Francúzskeho inštitútu. Tento spôsob vyjadrovania je v priamom vzťahu s rozmermi a objemom priestoru hosťujúceho výstavu, do ktorého jej maľba vniká, v ktorom sa rozťahuje, ukladá na zem, zdvíha, lezie po múroch a doslova ho obalí. Umelkyňa maľuje i na dlážku farebnými šťavami, po ktorých sa následne prechádza. Nešikovnosť a rôzne nehody sú súčasťou jej tvorivého procesu. Škvrna sa stáva motívom v slovníku Charlotte Denamur. Umelkyňa skúma fenomény zjavenia sa a miznutia a zvoláva aby sa dostavili, v náznakoch tváre, úst či ruky.

6. – 12. mar.
Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 6. 

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème si medzi slovenskými kultúrnymi podujatiami už našiel svoje čestné miesto. Už po šiestykrát Crème de la Crème predstaví divákom v 21 slovenských mestách to najlepšie zo súčasnej francúzskej kinematografie a ponúkne bohatý výber francúzskych filmových lahôdok, ktoré potešia všetky chuťové poháriky. V rámci Týždňa francúzskeho filmu v Bratislave sa budeme tešiť aj návšteve dvoch významných hostí: Michela Ocelota, režiséra animovanej snímky Dilili v Paríži, a herečky slovenského pôvodu Jany Bittnerovej, ktorá zažiarila v trpkej komédii I Feel Good, po boku francúzskeho oscarového herca Jeana Dujardina. 
Viac informácií

8. mar. o 18:00,  Kino Film Europe, Štefánikova 25 – vstupné 3 € 
Medzinárodný deň práv žien: premietanie filmu Bojovníčky slnka v rámci Crème de la Crème 6. 
Pozývame vás na premietanie filmu Bojovníčky slnka pri príležitosti Medzinárodného dňa práv žien, ktoré sa uskutoční 8. marca. O filme: Bahar, veliteľka jednotky Bojovníčky slnka, sa v Kurdistane chystá oslobodiť svoje mesto z rúk mužov v čiernom a dúfa, že získa späť svojho syna. Francúzska novinárka Mathilde prichádza, aby písala o ofenzíve a podala svedectvo o príbehu týchto výnimočných bojovníčok. Odkedy sa ich život dramaticky zmenil, všetky bojujú za to isté: za ženy, život, slobodu. V pôvodnej verzii, tit. CZ

11. mar. o 18.30, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný 
Večer hier s FLEM a Bratislava Accueil 
Priateľské stretnutie za stolom plným spoločenských hier v galérii Francúzskeho inštitútu. Príďte sa zabaviť s členmi francúzsky hovoriacich komunít FLEM (French Language Exchange Meeting) a Bratislava accueil. Na programe: veľa hier a zábavy, konverzácia po francúzsky s občerstvením.Názorová diskusia na tému „Ženy a Literatúra(y)“

12. mar. o 17.00, Univerzitná knižnica, Ventúrska 11 – vstup voľný
V marci bude mesto Bratislava čestným hosťom na parížskom knižnom veľtrhu, ktorý je jeden z najvýznamnejších knižných veľtrhov na celom svete. Pri tejto príležitosti vzdáme úctu ženám – spisovateľkám, ktorých diela budú preložené do francúzštiny a budú predstavené v marci v Paríži, a budeme diskutovať o postavení žien v knižnom priemysle. 

14. mar. o 18.00, Mirbachov palác, Františkánske námestie 8-11 – vstup voľný
Koncert klaviristu Maxima Zecchiniho 
Francúzsky klavirista Maxime Zecchini predstaví v Bratislave Koncert pre ľavú ruku.  Myšlienka tohto koncertu stojí na rovnomennom hudobnom diele francúzskeho skladateľa Mauricea Ravela (Concerto pour la main gauche). Tento klavírny koncert bol venovaný Paulovi Wittgensteinovi, rakúskemu klaviristovi povolanému do bojov Prvej Svetovej vojny,  počas ktorých prišiel  Wittgenstein o pravú ruku. 

18. mar. o 18.30, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný
Filmový klub mediatéky: premietanie filmu Wine Calling 
Dokumentárny film režiséra Bruna Sauvarda (2018) poskytuje divákom rebelský pohľad na svet vína. Všade vo Francúzsku, najmä v regióne Occitanie, sa veselí vinári pustili do výroby 
nevšedného vína, takého, aké ho majú radi: prirodzené, nezrelé, nezávislé a plné emócií.  V pôvodnej verzii, tit. EN

18. mar. od 10.00 do 11.30, Pedagogická fakulta UK, Moskovskej 3, miestnosť M317 – vstup voľný
18. mar. od  16.00 do 17.30, Filozofická fakulta UK, Gondova 2  – vstup voľný
19. mar. od 11.00 do 12.30, Fakulta aplikovaných jazykov na Ekonomickej Univerzite v Bratislave, Dolnozemská cesta 1 – vstup voľný  
Stretnutia so spisovateľkou  Rinny Gremaud, autorkou knihy Svet z imitovaného zlata 
Dnes môžeme precestovať celý svet bez toho, aby sme mali dojem, že sme sa vôbec niekam presunuli... Touto myšlienkou sa nechala inšpirovať Rinny Gremaud vo svojej knihe Svet z imitovaného zlata, ktorá čitateľov berie na výlet do piatich nákupných stredísk. Na pozvanie Švajčiarskeho veľvyslanectva na Slovensku spisovateľka predstaví a bude diskutovať o svojej knihe na viacerých fakultách. 

20. mar. – 15. apr., Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný
Dvojitá výstava Spirou, bojovník za ľudské právaKomiks a imigrácia  
Všetci milovníci komiksov sa môžu tešiť až na dve komiksové výstavy:
Výstava Komiks a imigrácia: storočie dejín rozpráva príbeh o úzkych väzbách medzi dejinami imigrácie a komiksu v 20. storočí. 
Výstava Spirou, bojovník za ľudské práva (s podporou Belgického veľvyslanectva), ktorej cieľom je rozšíriť hodnoty a princípy Všeobecnej deklarácie ľudských práv: otvorenosť, ochrana, odvaha, tolerancia, veľkorysosť. 

21. mar. od 08:00 do 11:00 a od 15:00 do 17:00, Francúzska škola v Bratislave, Marie Curie Sklodowskej 1 – vstup voľný 
Výstava Všetka krása sveta v poézii
V rámci svetového dňa poézie, Francúzska škola v Bratislave s potešením otvorí svoje brány všetkým milovníkom veršov, rýmov a grafických hier od začínajúcich frankofónnych básnikov. 

21. mar.
Deň Chuť Francúzska   
Na počesť tohto dňa: francúzska gastronómia. Navečerajte sa ako francúzski labužníci. 

22. mar. o 16:00, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7, vstup voľný, registrácia vopred nutná (biblio@institutfrancais.sk)
Polynézske rozprávky  
Francúzsky inštitút na Slovensku a občianske združenie Bratislava accueil pozývajú všetky deti od troch do šiestich rokov na rozprávkovú cestu do ďalekej Polynézie, plnej tropických dobrodružstiev.

23. mar. od 09:00 do 13:00, Boulanger&Patissiere, Ľudovíta Fullu 62, vstup 45 €, 
Kurz pečenia makarónov 
Vedieť upiecť francúzske makaróny, tak to je umenie. Francúzska pekárnička na bratislavských Dlhých Dieloch Boulanger&Patissiere ponúka makarónový workshop, vďaka ktorému zvládne prípravu makarónov každý. Držitelia vernostnej karty Francúzskeho inštitútu IF Pass získajú naviac 10% zľavu na zápis. Workshop v angličtine.

27. mar. o 18:00, Kino Lumière, Špitálska 4 – vstupné 3 €
Kanadský večer 
Premietanie filmu Pád amerického impéria s občerstvením po premietaní organizuje Kanadské veľvyslanectvo na Slovensku. O filme: Historička Dominique napísala knihu o tom, že stojíme pred úpadkom amerického impéria. Muži neveria v zmysel intelektuálnej činnosti, ktorá ich živí, a vyžívajú sa v krátkodobých vzťahoch, ženy sa rozvádzajú, trpko znášajú neveru manželov, zostávajú slobodné a správajú sa rovnako promiskuitne ako muži. V pôvodnej verzii, tit. Eng-Sk

27. mar. o 18.00, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný 
Rumunský filmový klub Football infini 
V rámci Mesiaca Frankofónie na Slovensku pozýva Rumunské veľvyslanectvo na Slovensku všetkých nadšencov filmu na premietanie rumunského filmu Football infini od režiséra Corneliu Porumboiu. O filme: Laurentiu Ginghina žije v mestečku Vaslui v Rumunsku od roku 1972. Cez deň je úradníkom na prefektúre. V noci sa snaží vymyslieť nové pravidlá futbalu, ktoré by mali zvýšiť rýchlosť hry a znížiť počet faulov. Čo ak sa v Rumunsku pripravuje revolúcia futbalu? V pôvodnej verzii, tit. FR 

28. mar. o 10:30, V-klub, Námestie SNP 12 – vstup voľný 
Regionálne semifinále súťaže Spievam po francúzsky
Spevácka súťaž „Spievam po francúzsky" doslova ospevuje francúzsky jazyk. Je určená všetkým tým, ktorí bývajú na Slovensku a ich materinským jazykom nie je francúzština. Ako každý rok, účastníci súťaže predstavia svoje piesne v trochu kategóriách: do 14 rokov, 15-17 rokov a viac ako 18 rokov. Výhercovia regionálneho západoslovenského semifinále poputujú do národného finále do Banskej Bystrice, ktoré sa uskutoční 4. mája. 

29. mar. o 20:00, Berlinka, Námestie Ľudovíta Štúra – vstup voľný 
Záverečný večierok: koncert Charles-Baptista 
Francúzsky inštitút na Slovensku vás pozýva na jedinečný záverečný koncert Charles-Baptista, vychádzajúcej francúzskej popovej hviezdy. Tento mladý spevák je protikladom spevákov svojej vlastnej generácie: vďaka svojej charizme a prekypujúcej energii vám ukáže modernú tvár „variété française“.  

Odporúčame

koncert

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa 2019

Jubilejný ročník Bratislavských jazzových dní sa bude po 45. krát konať od 25. do 27. októbra v Inchebe, otvárací koncert bude už...Viac
25.10.2019 - 27.10.2019 / INCHEBA - Expoaréna
odporúčame!
divadlo

Chromozóm XX

Komédia o významných Slovenkách.Viac
Št 3.10.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Ladislav Mednyánszky - K 100. výročiu úmrtia umelca

Galéria Nedbalka vystaví kolekciu diel Ladislava Mednyánszkeho k 100. výročiu jeho úmrtia. Výstava potrvá do 22. septembra.Viac
27.3.2019 - 22.9.2019 / Galéria Nedbalka
odporúčame!
výstava

Umelcova (ťažká) batožina. Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 - 1945)

21.6.2019 - 10.11.2019 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!