festival
iná akcia
literárna akcia

Mesiac autorského čítania (MAČ) 2021

Program 22. ročníka Mesiaca autorského čítania je známy. K 22. ročníku najväčšieho literárneho festivalu v strednej Európe na trati Brno - Ostrava - Ľvov sa po prvý raz pridá aj Bratislava.

23.07.2021, Pi - 01.08.2021, Ne

Do Bratislavy napriek pandemickej situácii prídu svoje texty čítať obľúbená prozaička Alena Mornštajnová, najpredávanejší český básnik J.H. Krchovský či český pesničkár Vladimír Merta a mnoho ďalších významných autorov a autoriek z Česka i Slovenska.

Mesiac autorského čítania 2021(MAČ) budú môcť Slováci navštíviť v Bratislave po prvý raz a to počas celého júla, hneď na troch miestach: kostol Klarisky, Rómerov dom a Zichyho palác.

Program žačína vždy o 18:00

Zichyho palác

23.07.
Veronika Šikulová
Prvé diela publikovala v literárnej prílohe denníka Smena, v literárnych časopisoch a v zborníku mladých autorov Druhý dych (1985). Knižne debutovala roku 1997 zbierkou próz Odtiene. Odvtedy vydala viac než desiatku kníh či príspevkov do antológií (napr. Domček jedným ťahom, Miesta v sieti,Medzerový plod, Petrichor a iné), za ktoré získala viacero ocenení aj obľúbenosť u publika. Jej najnovší román-neromán Tremolo ostinato rozpráva o hudbe, slovách, písaní a vzťahoch, každodenné domáce a záhradné práce sa prelínajú s úvahami o literatúre a hudbe.

Anna Fodorová
"Vystudovala film na londýnské Royal College of Art, od roku 2000 pracuje jako psychoterapeutka. Vydala román První terapie (2019) a knižní portrét své matky, spisovatelky Lenky Reinerové Lenka (2020). Taky Anna Fodorová píše proto, aby se vypsala z vlastního života, taky ona bere literaturu jako svědectví. Tady je ale třeba dodat estetické rozlišení: Fodorová je jaksi literárně zdatnější než Reinerová. Její styl je měkčí, lyričtější, a zároveň přesnější, analytičtější. Žádné melodrama, jak by se u zpracovaného tématu nabízelo, ale citlivé pochopení,“ napsal o knize Josef Rautenkranz.

24.07.
Michal Hvorecký
Preklady jeho kníh vyšli v Nemecku, Taliansku, Poľsku či Česku. Za svoje texty získal viacero literárnych ocenení. Je autorom takmer dvadsiatky románov, zbierok poviedok, kníh pre deti či prekladov. V najnovšej knihe Čierny lev sa po rokoch vracia k písaniu poviedok. Vrátil sa k literárnej fantastike a reaguje na nové výzvy ako globálna migrácia, klimatická kríza, pravicový populizmus či náboženský fanatizmus.

Ondřej Hübl
"Textař, scenárista, spisovatel. S režisérem Miroslavem Krobotem napsal televizní seriál Zkáza Dejvického divadla. V roce 2018 vydal sbírku „nekorektních“ povídek Hod mrtvou labutí. Povídkou „Elév“ je zastoupený v populární antologii Krvavý Bronx (2020). Na otázku „Natočil byste někdy reklamu o Trutnově?“ odpovídá: Nenatočil. Trutnov je krásný bez reklamy a bez návalu turistů, kteří jen všechno ošoupávají.“

25.07.
Pavel Rankov
Debutoval zbierkou poviedok S odstupom času (1995), ktorá sa vyznačuje nadväznosťou na tradície svetového i domáceho fantastického realizmu, iracionality a dôrazom na prekvapujúcu pointu. V roku 2001 vydal svoju druhú zbierku poviedok s názvom My a oni / Oni a my. Odvtedy napísal mnoho umeleckých či odborných kníh, okrem iných historický román Matky či Legenda o jazyku. V roku 2020 sa stal laureátom 14. ročníka Ceny Európskej knihy za knihu Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy).

Petr Hruška & František Hruška
"Ten starší pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR jako literární historik. Ten mladší studuje sonologii na královské hudební konzervatoři v Den Haagu a pracuje jako příležitostný kuchař, hudebník a dřevorubec. Ten starší vydal po řadě básnických sbírek (Darmata oceněna v roce 2013 Státní cenou) nedávno soubor krátkých prozaických textů V závalu. Ten mladší pávě odevzdal do nakladatelství svůj básnický debut Převážná doba. Píší každý sám, ale na střechy domů a kostelů lezou někdy spolu a v hospodách sedávají u stejného stolu."

26.07.
Mila Haugová
V rokoch 1986 – 1996 pracovala ako redaktorka v časopise Romboid. Prvé diela začala uverejňovať v roku 1976 v časopise Nové slovo, knižne debutovala v roku 1980 zbierkou básní Hrdzavá hlina. Vo svojich dielach zachytáva každodenné udalosti, tragické okamihy blízkych, partnerské vzťahy, ich krehkosť a prípadný rozpad. Časť jej tvorby je ovplyvnená maľbami jej životného druha Petra Ondreičku. Stala sa poetkou kultivovaného tvaru, zameriava sa na jednoznačne ženskú poéziu plnú vyjadrovania citov i za cenu, že sa tým stupňuje zraniteľnosť a krehkosť človeka. Autorka viac než dvadsiatich zbierok poézie, najprekladanejšia slovenská poetka vydala v roku 2019 dokument zo svojich denníkových záznamov – od osobných, cestovateľských až po rastlinné.

Vladimír Merta
"Nahrál přes tři desítky alb, vydal šest knížek, naposledy Popelnicový román (2020). „[Autor] působí jako sebestředný nezkrotný živel, jenž převrátí domácnost vzhůru nohama, strhá obrazy ze stěn, vypije nejdražší alkohol a při odchodu bez poděkování práskne dveřmi. Na památku nám vnutí nedodělané torzo, které nedává smysl, ani když ho člověk pečlivě dvakrát přečte od začátku do konce,“ pochválil Mertovu novou prózu publicista Petr A. Bílek."

27.07.
Zuska Kepplová
Do literárneho sveta vstúpila v roku 2005 víťazstvom súťaže Poviedka, v roku 2011 debutovala generačnou výpoveďou Buchty švabachom, ktorú vydalo vydavateľstvo KK Bagala. Zaujímajú ju témy identity, ktoré rezonujú vo viacerých dielach, najmä v prípade postáv, ktoré sa ocitnú v cudzine. Je viacnásobnou finalistkou ceny Anasoft litera, nomináciu získala za debut a knihu Reflux (2016).

Jaroslav Rudiš
"Prozaik, autor divadelních a rozhlasových her, scenárista, publicista, spoluautor komiksové ságy o Aloisi Nebelovi (2003–2008), která uspěla na divadle i ve filmu. Laureát řady cen (Cena Jiřího Ortena, 2002; Usedomská literární cena, 2014; Cena literárních domů, 2018). Od roku 2002 vydal víc než desítku knih, naposledy Národní třída (2013), Český ráj (2018) a Winterbergs letzte Reise (2019). Věnuje se muzice (Kafka Band) a literárnímu kabaretu."

28.07.
Petr Repka
Spoločne s I. Laučíkom a I. Štrpkom príslušník básnickej skupiny Osamelí bežci. Po časopisecky publikovaných veršoch debutoval v almanachu mladej poézie Dúfam, že nevyrušujem, Eva…(1963). Autor básnických zbierok Sliepka v katedrále (1969), Že-lez-ni-ce (1992), Priateľka púšť (1996), Karneval v kláštore (2002) či Relikvie anjelov (2006); reportážnej tvorby Vstaň a choď (1998). Ako prozaik sa predstavil zbierkou memoárových poviedok Spätné zrkadlo (2012). „Šprint na doraz. Dych z plných pľúc. Také sú Petrove dotyky so životom, ktorý je nám daný formulovať, formovať.“ - Ivan Štrpka.

Lucie Faulerová
"Je autorkou novel Lapači prachu (2017) a Smrtholka (2020). Za druhou prózu získala Cenu Evropské unie za literaturu (2021). „Vyprávěním prostupuje několik časových rovin, z nichž si čtenář může spříst životní příběh protagonistky Marie. Její osudy, jak vyplývá už z názvu prózy, nepřinášejí mnoho veselého – Marie je přitahována smrtí, obzvláště sebevraždou, o které má nastudováno kdeco,“ charakterizoval autorčinu druhotinu Erik Gilk."

29.07.
Michal Tallo
Knižne debutoval básnickou zbierkou Antimita v roku 2016. V roku 2018 vydal básnickú knihu Delta. V tvorbe pracuje s motívmi digitálnych technológií či sociálnych sietí, ktoré prepája s osobnou a vzťahovou rovinou. Jeho tvorba bola preložená do niekoľkých jazykov a vyšla v antológiách, ukrajinský preklad zbierky Antimita vyšiel v roku 2018. Okrem poézie Tallo publikuje krátke prózy či filmové a literárne recenzie v slovenských a českých médiách. Po dvoch básnických zbierkach, v ktorých predstavil sugestívnu poéziu opojenú najmä skúmaním lásky, pripravuje zbierku Kniha tmy, v ktorej si plánuje posvietiť na rôzne podoby zla.

Jan Škrob
"V roce 2018 obsadil třetí místo v soutěži Básne SK/CZ a vyhrál Drážďanskou cenu lyriky. Vydal básnické sbírky Pod dlažbou (2016) a Reál (2018). Podle Libora Staňka se v jeho druhotině „snoubí angažované básnické polohy se spirituálními. Básníkovo vědomí se bojovně a s velkou duchovní vervou snaží vklínit do soukolí negativně viděného světa.“

30.07.
Balla
Debutoval poviedkovou prózou Leptokaria (1996), kde dominuje absurdná atmosféra a témy zmyslu ľudskej existencie. O rok neskôr sa stal laureátom súťaže Poviedka, po ktorej nasledovalo vydanie viacerých prozaických kníh. Dôležitým dielom je experimentálny román V mene otca (2011), ktorý reflektuje život muža v dôchodkovom veku. Za knihu získal cenu Anasoft litera i Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii literatúra. Nasledovali ďalšie úspešné tituly, napríklad Veľká láska (2015) alebo Je mŕtvy (2018). Patrí medzi najprekladanejších autorov súčasnej slovenskej literatúry a momentálne pracuje na novej knihe.

Daniel Hradecký
"Píše poezii (Muž v průlomu, 2004; V cirkuse Calvaria, 2009; 64, 2013; Přibližování dřeva, 2019; XXX/Jezero, 2020) a prózu (Trosky jednoho deníku, 2016; Tři kapitoly, 2020). „Hradecký, ten Hölderlin ze severních Čech, je neobyčejně sečtělý a umí to dát vědět. A taky umí ve větách, na správném místě, položit čtenářům jako polínko přes cestu správné slovo, takže musíte chodit obezřetně,“ zhodnotil jeho jedinečný literární výkon Jakub Šofar."

31.07.
Dominika Madro
Zvíťazila v jubilejnom 20. ročníku literárnej súťaže Poviedka. Je držiteľkou Ceny dieťaťa 2019, Ceny Fantázia 2019, robí korektúry a píše rozhlasové hry pre deti. Jej debutový román vyšiel v roku 2019 a má názov Svätyne. Román z myjavských kopaníc prináša aktuálne témy v príbehu starom niekoľko storočí – neplodnosť ako tabu, násilie páchané na ženách či zvláštne podoby rodičovstva.

Marek Šindelka
"Prozaik, básník, komiksový scenárista, publicista. Jako svou prvotinu publikoval sbírku Strychnin a jiné básně (2005), kniha byla oceněna Cenou Jiřího Ortena za rok 2006. Je autorem románu Chyba (2008), který spolu s V. Maškem, M. Lipavským a Pure Beauty převedl do stejnojmenné komiksové podoby (2011). Velký čtenářský ohlas zaznamenal soubor povídek Mapa Anny (2014). Je dvojnásobným držitelem ceny Magnesia Litera za prózu. V roce 2012 ji získal za sbírku povídek Zůstaňte s námi (2011) a v roce 2017 za svou zatím poslední knihu, román Únava materiálu (2016)."

01.08.
Vlado Janček
Od študentských čias píše krátke poetické a dramatické útvary ovplyvnené nonsensovou poetikou divadla malých javiskových foriem. Do literatúry vstúpil prostredníctvom súťaže Poviedka. Knižne debutoval zbierkou svojráznych humorných poloveršov-poloaforizmov Motýľov v roku 2005. Humoristické texty a aforizmy s rôznymi aktuálnymi témami predstavil aj v zbierke Kocúrov (2009). Nateraz posledná zbierka epigramov, vtipných krátkych i epicky dlhých básní Ahoj krv mu vyšla v roku 2019. Hudobník z kapely Saténové ruky a Vydrapená bužírka Punk System sa venuje aj prekladom: z maďarčiny preložil (s E. Andrejčákovou) básne E. Kukorellyho, D. Varró a V. Erdős, z angličtiny Tima Burtona.

J. H. Krchovský
"V osmdesátých letech publikoval v samizdatu, po roce 1989 vydal oficiálně víc než desítku knížek (například Básně, 1998; Mladost — Radost…, 2005; Jakoby, 2020). Kytarista a zpěvák v kapele Krch-off band. Básník nedekadentní stylizace, úzkostný i pobavený monologista mezi láskou a smrtí. „Já smrt vlastně nevzývám,“ říká, „ale spíš zaříkávám. Na smrt si nejde ale zvyknout. V tu smrtelnou hodinu bude nakonec stejně všechno jinak. Ono se se smrtí ve dvaceti koketuje hezky, ale když je člověk starší, tak už to taková zábava není.“
 

„Mesiac autorského čítania ponúkne po mesiacoch v izolácii skutočný kultúrny pôžitok. Môžete sa rozhodnúť, či budete akýmsi lovcom zážitkov a atmosféry a absolvujete si všetky čítania viac než 60-tich autorov a autoriek, ktorí počas 31 dní trvania festivalu vystúpia, alebo pôjdete “na istotu” a vychutnáte si vystúpenie svojho obľúbenca či obľúbenkyne,” hovorí organizátor podujatia za slovenskú stranu, František Malík z občianskeho združenia literarnyklub.sk.

Počas 22. ročníka Mesiaca autorského čítania, ktorý dnes patrí medzi najvýznamnejšie literárne podujatia v Európe, o zážitky určite nebude núdza. Festival totiž ponúkne naozaj to najlepšie z českej a slovenskej literárnej scény. Prozaička Alena Mornštajnová, herec a spisovateľ Arnošt Goldflam, spisovateľka Sylvie Richterová, Petr Placák, Jaroslav Rudiš či mladý nádejný básnik Šimon Leitgeb. Slovensko nezostane v úzadí: predstavia sa Osamelí bežci Ivan Štrpka, Peter Repka, oceňované prozaičky Etela Farkašová, Veronika Šikulová, Katarína Kucbelová, úspešní prozaici Balla, Ivan Medeši, Pavol Rankov, Michal Hvorecký, Marek Vadas, či básnici a poetky Erik Jakub Groch, Mila Haugová či Mária Ferenčuhová.

Tretieho júla o 18.00 festival slávnostne otvorí slovenská prozaička Jana Beňová, ktorá nedávno vydala úspešnú knihu Flanérova košeľa, spolu s českým kolegom, básnikom a hudobníkom Petrom Vášom (známy z kapely Jasná Páka či Ty syčáci).

Festival špeciálne predstaví viacero videopohľadníc od významných autorov a autoriek z Islandu, ktorý bude čestným hosťom na budúci rok.

Vstup na podujatia je voľný

Odporúčame

film

Jack stavia dom

Matt Dillon, Uma Thurman a Bruno Ganz vo filme Larsa von Triera. Pre sériového vraha Jacka je každé zabitie umeleckým dielom...Viac
Ut 3.8.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!
divadlo

Las Vegas Varieté

Zábavný, zvrhlý, zvodný revuálny zážitok! Dekadencia, humor, očarujúce cirkusové, tanečné a spevácke čísla, burlesque a Vy -...Viac
7.8.2021 - 14.8.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
festival

Konvergencie 2021 - medzinárodný festival komornej hudby

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie má svoj dátum. Od 5. do 26. septembra 2021 sa môžeme tešiť výnimočné koncerty,...Viac
5.9.2021 - 26.9.2021 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Judas Priest

Št 21.7.2022 / Axa Aréna NTC
odporúčame!