festival

Brazilslava 2018

Brazílske veľvyslanectvo v Bratislave uvádza druhý ročník festivalu brazílskej kultúry Brazislava. Cieľom tohto festivalu je ukázať rozmanitosť Brazílie prostredníctvom 13-tech podujatí, ktoré sa uskutočnia v období medzi 16.09. a 18.10. 2018 v Bratislave.

Táto akcia sa konala v minulosti


Program

Brazílske kino

16.09. (nedeľa) 14:00, Vklub, Námestie SNP 12 Bratislava

Elis (Elis, 2016, 115’, r. Hugo Prata, dráma)

Biografický príbeh o speváčke Elis Regine, ktorý zachytáva jej kariéru odkedy prišla v devätnástich rokoch do Ria de Janeiro až po jej predčasnú a tragickú smrť. Napriek všetkým životným ťažkostiam dosiahla celosvetový úspech a uznanie a hoci pochádzala zo skromných pomerov, stala sa jednou z najslávnejších brazílskych speváčok a stála pri zrode brazílskej populárnej hudby (música popular brasileira). PT originál / SK titulky
Vstup 2€

 

Hudobný koncert

19.09. (streda) 18:00 – Zichyho palác, Ventúrska 9 Bratislava

Loraine Balen

Brazílska klaviristka, sa predstaví na Slovensku svojím projektom „Música Clássica Brasileira“ (Brazílska klasická hudba).

Loraine Balen je v súčasnosti považovaná za jednu z najznámejších brazílskych klaviristiek so špecializáciou na národnú klasiku. Získala cenu "Medzinárodná cena kultúry - 2006" v Taliansku.
Vstup zdarma

 

Výstava obrazov

17.09. – 21.09. – Kafé Lampy, Černyševského 42 Bratislava

Medzinárodný cyklus brazílskeho umenia

Colege Art z mesta Belo Horizonte, každý rok organizuje súťaž, kde vyberie 80 malieb od 80 brazílskych umelcov, ktoré zaradia do projektu Medzinárodný cyklus brazílskeho umenia. Tieto diela reprezentujú umelca a mesto, z ktorého pochádza. Tento rok sa predstaví XXII. ročník aj v Bratislave.
Vstup zdarma

 

Brazílske kino

26.9. (streda) 19:00, Foajé, Štefánikova 4475/16 Bratislava

Film môjho života (O Filme da Minha Vida, 2017, 113‘, r. Selton Mello, dráma)

Vizuálne pôsobivý príbeh o mladom učiteľovi Tonym, ktorý len ťažko znáša, že sa jeho otec (Vincent Cassel) rozhodol opustiť rodinu a vrátiť do Francúzska. Tony sa snaží zistiť, čo ho k tomu viedlo a prečo sa neozýva, no zároveň ho zamestnáva novoobjavený ľúbostný život.

PT originál / SK titulky
Vstup 3€

 

Hudobný koncert:

27.09. (štvrtok) 18:00 – Moyzesová sieň, Vajanského nábrežie 12 Bratislava

Pablo Rossi a Dalibor Karvay

 

NAPLNENÁ KAPACITA!

 

Výnimočný koncert dvoch hudobných virtuózov, pri príležitosti osláv 25. výročia medzinárodných diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Brazíliou.

Pablo Rossi, brazílsky klavirista, ktorý študoval na Čajkovského konzervatóriu v Moskve. Je vybraným členom "The Keyboard Charitable Trust", prostredníctvom ktorých odohral viac ako sto koncertov na prestížnych miestach po celom svete.

Dalibor Karvay, slovenský huslista, víťaz ceny Eurovizie 2002, či súťaže Davida Oistrakha v Moskve. Ako sólista vystupuje s mnohými poprednými orchestrami. Hral nielen pre pápeža Jana Pavla II, ale aj privátny koncert pre Princa Charlesa vo Windsor Castle.
 

Kapacita je ale z bezpečnostných dôvodov obmedzená a preto odporúčame registráciu na: brazilslava@gmail.com

 

Brazílske jedlo

29.09. (sobota) - Reštaurácia Sladovňa, Ventúrska 267/5 Bratislava

Taste of Brazil

Objavte chute Brazílie

Reštaurácia The CUT a Sladovňa Vám pripraví ochutnávku brazílskeho typického „churrasco“. Budete môcť ochutnať, okrem iného, skvelo pripravené mäsa ako je napríklad picanha a ako dezert si dať výborný grilovaný ananás.
Predpredaj v reštaurácií

 

Predstavenie ABADÁ Capoeira

30.09. (nedeľa) Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Laurinská 20 Bratislava

ABADÁ Capoeira - Sloboda v čase

Jedinečné predstavenie Abadá Capoeira. Sloboda v čase je o zrode a pôvode afro-brazílskeho folklóru – capoeira. Spolu so svojimi hosťami vás prostredníctvom tanca a hudby prevedú cestou rozmanitej kultúry Afriky cez ponurý svet otroctva až ku slobode.  
Vstup zdarma

 

Výstava fotografií

01.10. – 18.10. Divadlo Nová scéna, kaviareň Thália, Živnostenská 1 Bratislava

Zdenko Somorovský

Zdeno Somorovský, cestovateľ, vášnivý fotograf, publicista, bloger a cestovateľský sprievodca. Rok žil v Brazílii ako dobrovoľník a za tento čas si stihol zamilovať túto krajinu a zachytiť ju na fotkách.
Vstup zdarma

 

Brazílske kino

2.10. (utorok) 19:00, Foajé, Štefánikova 4475/16 Bratislava

Gabriel a hora (Gabriel e a Montanha, 2017, 131‘, r. Fillipe Barbosa, dráma)

Predtým ako Gabriel Buchmann nastúpi na doktorandské štúdium ekonómie, rozhodne sa precestovať svet len s batohom na chrbte. Na potulkách sa najviac zaujíma o tému blízku jeho srdcu a blízku aj jeho štúdiu: chudobu. Sám sa snaží vžiť do kože domácich a odmieta nálepku turistu. Posledné mesiace strávi vo východnej Afrike, ktorá sa mu stane osudnou.

PT/EN originál / SK titulky

Vstup 3€
 

Hudobný koncert

05.10. (piatok) 21:00, Café Berlinka, Námestie Ľudovíta Štúra 4 Bratislava

Ricardo Fiuza Trio

Ricardo Fiuza: klavír

Franco Petrocca: gitara

Valery Brusilovsky: bicie

Hlavnou inšpiráciou Ricardo Fiuza Trio sú obrovské rytmické možnosti Brazílie. Jeho repertoár pozostáva z originálnych kompozícií a zmesi brazílskych klasík a novodobých rytmov.
Vstup zdarma

 

Brazílske kino

9.10. (utorok) 18:30 - Kino Lumière, Špitálska 2206/4 Bratislava

Milý veľvyslanec (Querido embaixador, 2017, 89 ', r. Luiz Fernando Goulart, dráma)

Dokument o mimoriadnom živote pána Luiz de Souza Dantes, brazílskeho veľvyslanca vo Francúzsku počas 2. svetovej vojny, ktorý pomohol zachrániť viac ako tisíc ľudí, väčšinou Židov, tým, že im udelil diplomatické víza, aby mohli utiecť holokaustu.

PT pôvodné / EN titulky
Vstup 3€

 

Brazílske kino

10.10. (streda) 18:30 - Kino Lumière, Špitálska 2206/4 Bratislava

Doktorka duší (Nise: O Coração da Loucura, 2015, 106‘, r. Roberto Berliner, dráma)

Skutočný príbeh o výnimočnej brazílskej psychiatričke Nise da Silveira, ktorá odmietla liečiť ľudí s duševnými poruchami drastickými metódami. Dokázala svojim kolegom, že psychiatrické inštitúcie nemusia vyzerať ako väznice, pričom u svojich pacientov podporovala kreativitu a presadzovala revolučné terapeutické metódy.

PT originál / SK titulky
Vstup 3€

 

Literatúra

18.10. (štvrtok) o 18:00 - KC-Dunaj
Machado de Assis 
Posmrtné pamäti Brása Cubasa
Beseda o slovenskom preklade knihy "Posmrtné pamäti Brása Cubasa" od Machada de Assis, navýznamnejšieho predstaviteľa brazilského realizmu.
Zosnulý Brás Cubas sa rozhodne spísať svoje pamäti, v ktorých čitateľom predstaví svoj pozemský život.. Dielo je ironickou sondou do života brazílskej smotánky 19. storočia, ktorá je dodnes veľmi aktuálna. Knihu do slovenčiny preložila Lenka Cinková.
Vstup zdarma

Odporúčame

koncert

Viva Musica!: Janoska Ensemble

Svetoznáme zoskupenie Janoska Ensemble uvedie v slovenskej premiére nový projekt Revolution.Viac
Št 27.6.2019 / Stará tržnica
odporúčame!
koncert

Bastille

Koncert Bastille sa presúva z 20. februára na 28. mája 2019. Koncert otvorí škótsky pesničkár ONR., no nevystúpi na ňom ďalší...Viac
Ut 28.5.2019 / Refinery Gallery
odporúčame!
film

Punk je hned!

Príbeh drogovo závislého rebela bez príčiny, ktorý neustále naráža na všeobecne platné pravidlá.Viac
27.5.2019 - 31.5.2019 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Oni a Silvio

Silvio Berlusconi - známy miliardár, mediálny magnát, dlhoročný predseda talianskej vlády, známy svojim excentrickým spôsobom...Viac
Kino Lumière / Kino Mladosť
odporúčame!