festival

Brazilslava 2019

Brazílske veľvyslanectvo v Bratislave uvádza tretí ročník festivalu brazílskej kultúry. Aj tento rok sa môžete tešiť na množstvo podujatí v hlavnom meste v mesiacoch september - október.

Táto akcia sa konala v minulosti

Bude môcť navštíviť výstavu fotografií, premietanie filmov, prezentáciu novej knihy, ktorá bola preložená do slovenského jazyka a vypočuť si hudbu. V centre mesta sa objaví špeciálne digitálne umenie a pre tých čo nestihli výnimočné predstavenie, „Sloboda v čase,“ tak ho opäť uvedieme. 

Program:

Výstava fotografií KUARUP / 01.09.2019 – 30.09.2019, Kafé Lámpy
10.09.2019 18:00, oficiálne otvorenie - vernisáž
Výstava fotografií KUARUP od fotografa Paulo de Araújo.
Fotograf strávil čas s pôvodnými indiánmi kmeňa Yawalapiti, ktoré sa nachádza v Národnom parku Xingu v Mato Grosso.
Výstava spája 24 fotografií zväčšených vo veľkom formáte, zaznamenávajúc oslavu života, smrti a znovuzrodenia pôvodného obyvateľstva, rituál KUARUP. Tento rituál sa opakuje každý rok a je to spôsob, ako uctiť smrť svojich blízkych, kde sa posledný krát lúčia a plačú. Predstavuje koniec ich smútku a trúchlenia. 


-------------

Brazil Visual
6. ročník BRAZIL VISUAL – prehliadka brazílskych filmov.

Christabel 19.09.2019 18:30, Kino Lumière
(Christabel, 2018, 112´, Alex Levy-Heller, dráma)
Nový pohľad na slávnu báseň Christabel (1816) od  Samuela Taylora Coleridgea, ktorý prináša náš dvorný režisér Alex Levy-Heller. Christabel žije so svojím otcom na samote, kde zastáva tradičnú rolu ženy - varí, upratuje, perie, až kým jedného dňa sa v jej dome neobjaví Geraldine, ktorá tvrdí, že ju po ceste napadli muži a potrebuje pomoc. Christabel pod jej vplyvom objaví dovtedy nepoznanú slobodu a vášeň. Mystická a artová snímka, z ktorej budete mať zimomriavky.    
PT originál/ SK titulky

Vlk za dverami26.09.2019 20:00, Kino Lumière
(
O Lobo atráz da Porta, 2014, 101´, r. Fernando Coimbra, dráma)
Milostný trojuholník, ktorý vyjde na povrch, keď sa žiarlivá milenka Rosa rozhodne uniesť dcéru svojho ženatého milenca. A hoci sa románik zo začiatku vyvíja ako nevinná aféra, čoskoro prerastie do nočnej mory. Temný a napínavý príbeh s krutým rozuzlením.
PT originál/ SK titulky

Čo oči nevidia 03.10.2019 20:00, Kino Lumière
(Aos Teus Olhos, 2017, 87´, Carolina Jabor, dráma)
Charizmatického trénera plávania obvinia rodičia z obťažovania ich syna a spustia vlnu šikany (ne)vinného učiteľa. Film sústredí najmä na silu sociálnych médií a verejného tlaku, a to aj v prípade nepotvrdených obvinení.
PT originál/ SK titulky

-----------

VJ Suave 27.09.2019 – 29.09.2019, Bratislava
V spolupráci s festivalom Biela Noc vám predstavujeme projekt VJ Suave, zložený z Ceci Soloaga a Ygor Marotta, predstaviteľov new media art, ktorí pochádzajú z brazílskeho São Paula. Toto duo špecialistov v oblasti digitálneho umenia, pracuje s animáciami, ktoré premietajú do mestského prostredia, kombinujú ho s virtuálnou technológiu a pouličným umením. Prostredníctvom svojej tvorby prinášajú jedinečný moment spojenia medzi divákom a mestom, ktorý mieša animovanú tvorbu so skutočným životom. Tieto projekcie premietajú na steny budov, stromy, vodné hladiny a rôzne urbanistické povrchy. Animácia je vytvorená z ručne kreslených výkresov a navrhnutá podľa architektúry priestoru.
Vstup voľný.

-------------------

Pán Mrzút (Dom Casmurro) - uvedenie knihy / 24.9.2019,19:00, Artfórum
Láska – žiarlivosť – zrada od jedného z najvýznamnejších brazílskych spisovateľov Machada de Assis.
Posledná časť románovej trilógie, ktorú britské noviny The Guardian zaradili medzi 10 najlepších príbehov o ženskej nevere.
Literárnou cestou Machada de Assis nás prevedie prekladateľka Lenka Cinková.
Vstup voľný.


--------

Ensemble BIS01.10.2019, 18:00, Primaciálny Palác – Zrkadlová sieň
Trojica mladých hudobných virtuózov predstaví v Bratislave to najlepšie z brazílskej klasickej hudby.
Ich repertoár poukáže na rôznorodosť komornej hudby viac ako dvoch storočí. Tento projekt zosilneli sériou koncertov BIS (Brazil International Serie), ktorý vznikol v Číne v roku 2018 a mal veľký úspech. Filozofia tohto projektu nie je len predstaviť brazílsku hudbu ale aj odprezentovať a podporiť nové mladé talenty.
Vstup voľný.

----------

Capoeira Abadá – Sloboda v čase06.10.2019, 18:00, Mestské divadlo DPOH
Jedinečné predstavenie Abadá Capoeira. Sloboda v čase je o zrode a pôvode afro-brazílskeho folklóru – capoeira. Spolu so svojimi hosťami Vás prostredníctvom tanca a hudby prevedú cestou rozmanitej kultúry Afriky, cez ponurý svet otroctva až ku slobode. Toto predstavenie bude unikátne a keďže v Brazílii všetko končí oslavami a sambou tak ani v tomto prípade to nebude výnimkou.
Vstup voľný.
 

Odporúčame

film

Lietanie pre začiatočníkov

Čierna komédia o tom, ako sa vyrovnať so svojimi strachmi. Banda bojazlivých cestujúcich sa chystá zúčastniť špičkového...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Cinema City Eurovea / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Hyperc0re: Vojtik, Mat213, kodiki

So 2.3.2024 / DK Zrkadlový háj
odporúčame!
film

Caravaggiov tieň

Historický film s fiktívnou zápletkou oživí na plátne nespútaného rebela neustále bojujúceho s dobovými konvenciami a vlastnými...Viac
Kino Film Europe / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

bazén (bez vody)

Čierna komédia svetoznámeho britského autora Marka Ravenhilla. bazén (bez vody) je šokujúca hra o spôsoboch, akými sa naše túžby...Viac
V-klub (Véčko) / Divadlo bez masky
od vás odporúčame!