festival

Brazilslava 2019

Brazílske veľvyslanectvo v Bratislave uvádza tretí ročník festivalu brazílskej kultúry. Aj tento rok sa môžete tešiť na množstvo podujatí v hlavnom meste v mesiacoch september - október.

Táto akcia sa konala v minulosti

Bude môcť navštíviť výstavu fotografií, premietanie filmov, prezentáciu novej knihy, ktorá bola preložená do slovenského jazyka a vypočuť si hudbu. V centre mesta sa objaví špeciálne digitálne umenie a pre tých čo nestihli výnimočné predstavenie, „Sloboda v čase,“ tak ho opäť uvedieme. 

Program:

Výstava fotografií KUARUP / 01.09.2019 – 30.09.2019, Kafé Lámpy
10.09.2019 18:00, oficiálne otvorenie - vernisáž
Výstava fotografií KUARUP od fotografa Paulo de Araújo.
Fotograf strávil čas s pôvodnými indiánmi kmeňa Yawalapiti, ktoré sa nachádza v Národnom parku Xingu v Mato Grosso.
Výstava spája 24 fotografií zväčšených vo veľkom formáte, zaznamenávajúc oslavu života, smrti a znovuzrodenia pôvodného obyvateľstva, rituál KUARUP. Tento rituál sa opakuje každý rok a je to spôsob, ako uctiť smrť svojich blízkych, kde sa posledný krát lúčia a plačú. Predstavuje koniec ich smútku a trúchlenia. 


-------------

Brazil Visual
6. ročník BRAZIL VISUAL – prehliadka brazílskych filmov.

Christabel 19.09.2019 18:30, Kino Lumière
(Christabel, 2018, 112´, Alex Levy-Heller, dráma)
Nový pohľad na slávnu báseň Christabel (1816) od  Samuela Taylora Coleridgea, ktorý prináša náš dvorný režisér Alex Levy-Heller. Christabel žije so svojím otcom na samote, kde zastáva tradičnú rolu ženy - varí, upratuje, perie, až kým jedného dňa sa v jej dome neobjaví Geraldine, ktorá tvrdí, že ju po ceste napadli muži a potrebuje pomoc. Christabel pod jej vplyvom objaví dovtedy nepoznanú slobodu a vášeň. Mystická a artová snímka, z ktorej budete mať zimomriavky.    
PT originál/ SK titulky

Vlk za dverami26.09.2019 20:00, Kino Lumière
(
O Lobo atráz da Porta, 2014, 101´, r. Fernando Coimbra, dráma)
Milostný trojuholník, ktorý vyjde na povrch, keď sa žiarlivá milenka Rosa rozhodne uniesť dcéru svojho ženatého milenca. A hoci sa románik zo začiatku vyvíja ako nevinná aféra, čoskoro prerastie do nočnej mory. Temný a napínavý príbeh s krutým rozuzlením.
PT originál/ SK titulky

Čo oči nevidia 03.10.2019 20:00, Kino Lumière
(Aos Teus Olhos, 2017, 87´, Carolina Jabor, dráma)
Charizmatického trénera plávania obvinia rodičia z obťažovania ich syna a spustia vlnu šikany (ne)vinného učiteľa. Film sústredí najmä na silu sociálnych médií a verejného tlaku, a to aj v prípade nepotvrdených obvinení.
PT originál/ SK titulky

-----------

VJ Suave 27.09.2019 – 29.09.2019, Bratislava
V spolupráci s festivalom Biela Noc vám predstavujeme projekt VJ Suave, zložený z Ceci Soloaga a Ygor Marotta, predstaviteľov new media art, ktorí pochádzajú z brazílskeho São Paula. Toto duo špecialistov v oblasti digitálneho umenia, pracuje s animáciami, ktoré premietajú do mestského prostredia, kombinujú ho s virtuálnou technológiu a pouličným umením. Prostredníctvom svojej tvorby prinášajú jedinečný moment spojenia medzi divákom a mestom, ktorý mieša animovanú tvorbu so skutočným životom. Tieto projekcie premietajú na steny budov, stromy, vodné hladiny a rôzne urbanistické povrchy. Animácia je vytvorená z ručne kreslených výkresov a navrhnutá podľa architektúry priestoru.
Vstup voľný.

-------------------

Pán Mrzút (Dom Casmurro) - uvedenie knihy / 24.9.2019,19:00, Artfórum
Láska – žiarlivosť – zrada od jedného z najvýznamnejších brazílskych spisovateľov Machada de Assis.
Posledná časť románovej trilógie, ktorú britské noviny The Guardian zaradili medzi 10 najlepších príbehov o ženskej nevere.
Literárnou cestou Machada de Assis nás prevedie prekladateľka Lenka Cinková.
Vstup voľný.


--------

Ensemble BIS01.10.2019, 18:00, Primaciálny Palác – Zrkadlová sieň
Trojica mladých hudobných virtuózov predstaví v Bratislave to najlepšie z brazílskej klasickej hudby.
Ich repertoár poukáže na rôznorodosť komornej hudby viac ako dvoch storočí. Tento projekt zosilneli sériou koncertov BIS (Brazil International Serie), ktorý vznikol v Číne v roku 2018 a mal veľký úspech. Filozofia tohto projektu nie je len predstaviť brazílsku hudbu ale aj odprezentovať a podporiť nové mladé talenty.
Vstup voľný.

----------

Capoeira Abadá – Sloboda v čase06.10.2019, 18:00, Mestské divadlo DPOH
Jedinečné predstavenie Abadá Capoeira. Sloboda v čase je o zrode a pôvode afro-brazílskeho folklóru – capoeira. Spolu so svojimi hosťami Vás prostredníctvom tanca a hudby prevedú cestou rozmanitej kultúry Afriky, cez ponurý svet otroctva až ku slobode. Toto predstavenie bude unikátne a keďže v Brazílii všetko končí oslavami a sambou tak ani v tomto prípade to nebude výnimkou.
Vstup voľný.
 

Odporúčame

koncert

Widowspeak (USA)

Po prvýkrát na Slovensko zavíta známa americká indie rocková kapela Widowspeak. Dôvodom ich návštevy je oceňovaný album The...Viac
Št 18.4.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Premietanie seriálu Architekti + diskusia s Inicitatívou nájomníkov a nájomníčok (INN)

Stále viac a viac ľudí si nemôže dovoliť vlastný byt. Nájomné bývanie je tak stále častejšou voľbou pre mnohých z nás. Bývanie v...Viac
Po 25.3.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
film

Chlapec a volavka (dabing)

Artkino Za zrkadlom / Kino Lumière / Kino Mier Modra
odporúčame!
koncert

Koncert pre Stanku

Benefičný koncert, ktorým podporíte hudobníčku Stanku Apfelovú v boji s rakovinou. Celý výťažok zo vstupného bude venovaný na jej...Viac
Pi 1.3.2024 / Pink Whale
odporúčame!